REKLAMA

ML System chce w '21 zwiększać eksport; planuje nakłady inwestycyjne w wys. 100 mln zł

2021-04-19 10:36
publikacja
2021-04-19 10:36
fot. Krystian Maj / FORUM

Spółka technologiczna ML System, która w 2020 roku zwiększyła przychody o 36 proc., stawia w tym roku na rozwój eksportu i realizację strategicznych projektów inwestycyjnych. Szykuje kolejne projekty rozwojowe - poinformował PAP Biznes prezes Dawid Cycoń. Nakłady na inwestycje mogą wynieść w tym roku ok. 100 mln zł.

"W 2021 rok weszliśmy z rekordowym portfelem zamówień, przewyższającym 100 mln zł, co rysuje korzystną perspektywę sprzedażową. Jesteśmy jednak konserwatywni w zakresie zapowiedzi, bo na rynku nadal jeszcze jest odczuwalna niepewność w związku z pandemią" - powiedział PAP Biznes prezes Dawid Cycoń.

"Naszym priorytetem na ten rok jest dalszy rozwój eksportu oraz kontynuacja wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów wysokomarżowych. Koncentrujemy się na realizacji projektów strategicznych, z których, zgodnie z harmonogramem, najbliżej uruchomienia jest Quantum Glass. Równolegle pracujemy nad kolejnymi projektami. Już widzimy, że zapotrzebowanie na szyby z powłokami kwantowymi przewyższy nasze wcześniejsze oczekiwania, dlatego budujemy potencjał, by móc szybko zwiększać moce produkcyjne np. w perspektywie lat 2024-25" - dodał.

W 2020 r. grupa ML System wypracowała 127,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 36 proc. rdr. EBITDA wyniosła 22,1 mln zł (wzrost o 58 proc. rdr), a zysk netto 10,2 mln zł (wzrost o 194 proc. rdr).

Sprzedaż eksportowa stanowiła w ubiegłym roku 5,5 proc. przychodów wobec 1,2 proc. w 2019 r. Spółka chce dalej umacniać pozycję zagraniczną w segmencie BIPV (technologie PV zintegrowane z budynkami).

"Pandemia spowodowała wyłączenie niektórych rynków, gdzie prowadziliśmy działania sprzedażowe, głównie południa Europy (Hiszpania, Włochy, Chorwacja). Z kolei obowiązujące od początku tego roku zaostrzone normy w zakresie efektywności energetycznej budynków pomagają nam w zakresie zwiększania potencjału w obszarze BIPV w najbogatszej części Europy: w Niemczech, krajach Beneluksu, Skandynawii. Dlatego rozwijamy struktury handlowe w zakresie eksportu" - powiedział prezes Cycoń.

"Duży potencjał rozwojowy dostrzegamy w partnerstwie z Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland w zakresie sprzedaży naszych innowacyjnych produktów. Spodziewamy się efektów wdrażania nowych produktów oraz współpracy z renomowanymi partnerami, które z roku na rok będą coraz bardziej widoczne. Na ten rok najbardziej perspektywiczne dla nas są kraje Beneluksu i Skandynawia, w perspektywie kolejnych lat duży potencjał widzimy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie" - dodał.

Spółka spodziewa się, że w tym roku prosumenci na rynku krajowym pozostaną aktywni. Nie widzi po pierwszym kwartale, by sprzedaż fotowoltaiki klasycznej spadła, pomimo zakończenia pierwszej edycji programu Mój Prąd.

"Z punktu widzenia inwestora indywidualnego dofinansowanie 5 tys. zł ma drugorzędne znacznie w kontekście innych korzyści, np. ulg podatkowych. Pierwszorzędne znaczenie mają jednak cena, jakość i czas zwrotu. Przy rosnących cenach energii, czas zwrotu spada, a duża konkurencja na rynku prosumenckim powoduje, że firmy wykonawcze zmniejszyły marże. Mamy struktury handlowe dedykowane rynkowi detalicznemu, ale sprzedajemy też hurtowo, do firm instalatorskich. Pracujemy również nad nowymi rozwiązaniami, np. w zakresie magazynów energii czy systemów ładowania pojazdów" - powiedział prezes ML System.

Jak poinformował Cycoń, tegoroczne nakłady na inwestycje mogą wynieść ok. 100 mln zł.

"Planujemy w tym roku nakłady inwestycyjne na poziomie ok. 100 mln zł" - powiedział.

Pytany, czy spółka może potrzebować emisji akcji, odpowiedział: "Realizacja strategii jest zabezpieczona finansowo i nie widzimy potrzeby emisji akcji. Jeśli spółka podejmie decyzję o realizacji kolejnych, dużych projektów rozwojowych, zastanowimy się nad ich finansowaniem również w formie dokapitalizowania, ale na tę chwilę nie ma takich planów".

ML System planuje w tym roku wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generującą energię elektryczną.

"Quantum Glass, czyli projekt szyb z powłokami kwantowymi, będzie wdrożony w 2021 roku. Za wcześnie mówić o cenach i wielkości produkcji. Będziemy zaczynać od mocy produkcyjnych na poziomie 5 tys. m kw./miesiąc i stopniowo je zwiększać. Rynek czeka na ten produkt, widzimy zainteresowanie. Kluczowe urządzenia linii produkcyjnej są parametryzowane" - powiedział prezes Cycoń.

W pierwszej połowie 2022 roku spółka chce uruchomić linie produkcyjne 2D Glass (produkty z powłoką kwantową, ale pasywne). Z kolei zakończenie największego projektu inwestycyjnego, Active Glass, planowane jest na 2023 rok. Active Glass to szyba zespolona, generująca energię elektryczną o masowym zastosowaniu w obiektach architektonicznych.

"W ramach klasycznej fotowoltaiki i BIPV pracujemy nad ogniwem tandemowym - to może być przełomowa technologia. Pracujemy też z Pilkington Automotive Poland nad projektem QDrive, którego zwieńczeniem ma być masowa produkcja szyb z powłokami kwantowymi dla branży automotive. Planujemy ten projekt zakończyć w 2023 roku" - powiedział Cycoń.

Prezes poinformował, że za wcześnie mówić o podziale zysku za 2020 rok.

"Nasza rekomendacja zależeć będzie m.in. od wyników pierwszego kwartału 2021 roku oraz od planów inwestycyjnych związanych przede wszystkim z realizacją strategii" - powiedział Dawid Cycoń.

Zysk za 2019 rok ML System przeznaczył na kapitał zapasowy. Za 2018 rok spółka wypłaciła 0,2 zł dywidendy na akcję.

W swojej polityce dywidendowej spółka zakładała wypłatę dywidendy na poziomie ok. 20-25 proc. skonsolidowanego zysku netto od 2019 r. aż do zakończenia planu inwestycyjnego (2020 r.). Po zakończeniu jego realizacji spółka zamierzała zwiększyć skalę wypłaty dywidendy do poziomu co najmniej 50 proc. skonsolidowanego zysku netto.

ML System to spółka technologiczna, specjalizująca się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), w tym zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących do generowania energii elektrycznej z nasłonecznienia.

Głównymi odbiorcami produktów są firmy specjalizujące się w fotowoltaice, fotowoltaice zintegrowanej z budynkami, producenci stolarki otworowej i fasadowej, firmy specjalizujące się w zespalaniu szkła i produkcji okien dla branży automotive.

Kapitalizacja spółki na GPW wynosi ponad 1 mld zł. Od początku roku kurs akcji spółki wzrósł o ponad 100 proc.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki