REKLAMA

ML System chce w '20 zwiększyć przychody i rentowność; produkcja Quantum Glass na przeł. '20-'21

2019-12-06 11:00
publikacja
2019-12-06 11:00
GPW

ML System, spółka technologiczna oferująca rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem, chce w przyszłym roku zwiększyć przychody i rentowność, stawiając na specjalistyczne, wysokomarżowe produkty - poinformował PAP Biznes prezes Dawid Cycoń. Uruchomienie seryjnej produkcji szyb z powłoką kwantową planowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku.

"Celem spółki na 2020 rok jest zwiększenie przychodów, poziomu rentowności i dalsza dywersyfikacja sprzedaży pod kątem geograficznym" - powiedział PAP Biznes prezes Cycoń.

Po trzech kwartałach 2019 roku ML System miał 65,9 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza spadek o 24 proc. rdr. EBITDA wyniosła 11,2 mln zł, bez zmian rdr, a zysk netto wyniósł 3,8 mln zł wobec 4,3 mln zł rok wcześniej.

"Obniżenie przychodów w tym roku to świadoma strategia. W 2018 roku przeskalowaliśmy biznes, po dokapitalizowaniu firmy trzeba było wejść na nowe rynki, zwiększyć obroty. Zwiększenie przychodów spowodowało mocny spadek marży procentowej. W tym roku pracowaliśmy nad poukładaniem produktowym, by optymalizować marżę. Po wynikach trzech kwartałów widać, że nie zdobywamy rynku za wszelką cenę, selekcjonujemy kontrakty i sprzedaż produktową pod kątem generowania dobrej marży i stałości przychodów. Stawiamy na długoterminowe kontrakty na dobrej marży. Chcemy się koncentrować na specjalistycznych, wysokomarżowych produktach, a nie wolumenach sprzedaży" - powiedział prezes.

Jak dodał, w czwartym kwartale trend z pierwszych trzech kwartałów będzie utrzymany.

"Będzie widoczny spadek przychodów przy poprawie marży, a to przy zwiększonych kosztach" - powiedział.

Wskazał, że koszty zdecydowanie rosną w dwóch obszarach: wynagrodzeń (głównie za sprawą rozbudowy działu obsługi klienta) i energii.

"Może ten trend nie będzie tak widoczny, ale trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów w 2020 r." - powiedział Cycoń.

"W 2020 roku polepszymy nasz biznes. Będziemy mieć nowe produkty, klientów, rynki zbytu. Zakładam w przyszłym roku racjonalny wzrost przychodów, do poziomów wyższych niż w 2018 roku, ale na dużo wyższej rentowności. W stosunku do 2019 r. też chcemy poprawić marżę" - dodał.

Zarząd ML System będzie decydować o rekomendacji w sprawie podziału zysku za 2019 rok na początku przyszłego roku. Jak powiedział prezes, pod uwagę brane będą interes akcjonariuszy i ambitny plan inwestycyjny. Za 2018 rok spółka wypłaciła 1,13 mln zł dywidendy, czyli 0,20 zł na akcję.

Akcje ML System zadebiutowały na GPW w czerwcu 2018 roku. Spółka z emisji nowych akcji pozyskała wtedy 34,6 mln zł.

"Kapitał z IPO był przeznaczony na inwestycje, zmiany organizacyjne, dywersyfikację sprzedaży o nowe rynki zbytu. To wszystko się dzieje. Mamy coraz więcej kontraktów zagranicznych, pojawiły się np. zamówienia z Chorwacji czy rynków skandynawskich. W przyszłym roku chcemy zaistnieć mocniej w Stanach Zjednoczonych, rozwija się Australia" - powiedział prezes Cycoń.

ML System ma przyznanych 10 patentów, a 8 czeka na rozpatrzenie. Spółka szykuje też kolejne dwa zgłoszenia.

Spółka we wrześniu wprowadziła do sprzedaży ultralekkie szkło (Ultra PV). Łączne nakłady na projekt to 33,9 mln zł, z czego 4,8 mln zł to środki pozyskane podczas ubiegłorocznego IPO.

"Sprzedajemy produkty do tradycyjnych odbiorców z branży fotowoltaicznej, ale też znaleźliśmy nową niszę rynkową: przemysł jachtowy. Produkt się dobrze sprzedaje, jest duże zainteresowanie, ponieważ nasze szkło nie koroduje, jest lekkie, zapewnia maksymalizację wartości uzyskiwanej mocy z energii słonecznej, jest wytrzymałe" - powiedział prezes Cycoń.

"Pojawiły się też pierwsze zamówienia z branży transportowej" - dodał.

URUCHOMIENIE PRODUKCJI QUANTUM GLASS NA PRZEŁOMIE 2020 i 2021

Głównym projektem rozwojowym ML System jest uruchomienie produkcji transparentnych szyb fotowoltaicznych w oparciu o technologię kropek kwantowych (Quantum Glass). Budowa hali produkcyjnej jest na ukończeniu.

"Mam nadzieję, że na przełomie grudnia i stycznia odbierzemy halę i zaczniemy wyposażanie w urządzenia. Parametryzacja pierwszej na świecie linii do wytwarzania szyb z powłoką z kropek kwantowych może potrwać. Uruchomienie seryjnej produkcji produktów z powłoką kwantową planujemy na przełomie 2020-21. Moce nowej linii produkcyjnej w pierwszym etapie to 120-180 tys. metrów kwadratowych rocznie" - powiedział prezes ML System.

"Bierzemy pod uwagę różne sposoby dystrybucji. Możemy sprzedawać szyby do dużych producentów stolarki otworowej lub firm aluminiowych, wykonujących duże przeszklone powierzchnie, ale nie wykluczamy modelu, w którym sprzedajemy szybę z powłoką poprzez kanały dystrybucji dużych koncernów szklarskich, które będą oferować nasz produkt jako półprodukt. Analizujemy, co będzie lepsze dla firmy. Bezpośredniej konkurencji nie mamy" - dodał Cycoń.

Koszt inwestycji w halę wynosi ponad 40 mln zł. Jak dotąd, wydano ok. 11 mln zł na budynek i zaliczkowano zakup urządzeń.

"Dodatkowo chcemy uruchomić linię produkcyjną pasywnych powłok kwantowych kosztem ok. 30 mln zł. 60 proc. będzie finansowane z programu Polska Wschodnia. Plan inwestycyjny przewiduje zakończenie inwestycji do kwietnia 2022 r. Pasywne powłoki z wykorzystaniem kropek kwantowych mogą - dzięki lepszej izolacji termicznej - zastąpić dotychczasowe warstwy w przemyśle szklarskim wykonane z tlenków metali" - powiedział prezes.

ML System od niedawna rozwija sprzedaż modułów fotowoltaicznych do beneficjentów rządowego programu „Mój prąd”.

"Po uruchomieniu rządowego programu „Mój prąd” dla prosumentów dostrzegliśmy potencjał rynku paneli fotowoltaicznych i postanowiliśmy wejść w kanał B2C. Prowadzimy sprzedaż od października, a w listopadzie łączne przychody z tego tytułu wyniosły już ok. 2 mln zł. Na pewno to będzie część naszego obrotu, ale relatywnie nieduża. Utworzyliśmy struktury, bo pojawił się rynek, którego wartość, zakładając średni koszt instalacji rzędu 20 tys. zł, może sięgnąć 4 mld zł. Mamy w ofercie wysoko wydajne panele, w tym, jako jedyni na rynku, kolorowe. Jakość wykonania i produkcja zlokalizowana w Polsce to nasze przewagi konkurencyjne" - powiedział Dawid Cycoń.

ML System zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów opartych na technologiach ogniw fotowoltaicznych (PV), zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących do pozyskiwania energii elektrycznej z promieni słonecznych. W ofercie ML System znajdują się m.in. fotowoltaiczne fasady wentylowane, żaluzje przeciwsłoneczne, świetliki, zadaszenia, mała architektura wykorzystująca fotowoltaikę oraz rozwiązania Smart City (np. fotowoltaiczne wiaty przystankowe, lampy fotowoltaiczne). Spółka projektuje też inteligentne systemy zarządzania budynkiem (BMS) i szkło zespolone.

Spółka ma własny zakład produkcyjny i centrum badawczo-rozwojowe.

Kapitalizacja spółki na GPW wynosi obecnie ponad 150 mln zł.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki