REKLAMA

MF spodziewa się umocnienia złotego

2020-06-18 16:26
publikacja
2020-06-18 16:26
fot. sirtravelalot / Shutterstock

W dłuższym okresie złoty powinien umocnić się do poziomu odpowiadającego fundamentom gospodarki - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Biznes resort finansów. MF wskazał, że umocnieniu waluty sprzyjać może brak poważnych nierównowag oraz relatywnie lepsza sytuacja polskiej gospodarki w porównaniu do innych krajów wschodzących.

"W dłuższym okresie, biorąc pod uwagę brak poważnych nierównowag zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w połączeniu z rozważną polityką makroekonomiczną i w efekcie lepszą sytuację w kontekście oczekiwanego pogorszenia dynamiki aktywności gospodarczej niż w innych krajach z grupy rynków wschodzących, złoty powinien jednak się umocnić do poziomu odpowiadającego fundamentom gospodarki" - napisał PAP Biznes resort finansów.

"Wszelkie szacunki tzw. kursu równowagi mogą jednak być teraz obarczone błędem, więc nie chcemy spekulować nt. konkretnego poziomu" - dodał.

MF wskazał ponadto, że przejściowe osłabienie złotego w ostatnim czasie w warunkach wzrostu awersji do ryzyka na rynkach finansowych wywołanego pandemią koronawirusa było uzasadnione.

W czwartek rano minister finansów Tadeusz Kościński powiedział dziennikarzom, że w jego ocenie złoty jest obecnie zbyt słaby.

Przeciwne do MF stanowisko w sprawie kursu złotego zajęła ostatnio Rada Polityki Pieniężnej.

W komunikacie po posiedzeniu RPP w dn. 16 czerwca wskazano, że brak dostosowania się kursu złotego może ograniczać tempo ożywienia gospodarczego, co odebrano na rynku jako werbalną interwencję walutową.

"Tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP" - napisano w komunikacie RPP.

Rada zwróciła uwagę na korzyści słabszej waluty także w opublikowanych w czwartek po południu minutes z posiedzenia Rady w dn. 28 maja, gdy RPP obniżyła po raz trzeci w cyklu stopy procentowe.

„Ponadto, obniżka stóp ograniczy ryzyko dalszej aprecjacji złotego wobec głównych walut, która w sposób procykliczny wzmacniałaby negatywny wpływ silnego spadku popytu zagranicznego na dochody eksporterów, a przez to oddziaływałaby negatywnie na aktywność i zatrudnienie w polskiej gospodarce. W konsekwencji, a także wobec oczekiwanej niskiej aktywności oraz dynamiki cen za granicą, dalsza aprecjacja złotego zwiększałaby ryzyko deflacji, co przy wyższym niż przed pandemią poziomie bezrobocia byłoby niekorzystne dla stabilności makroekonomicznej" – napisano. (PAP Biznes)

pat/ tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
Rząd potężnie się przestraszył niezadowolenia wyborców po artykułach o osłabianiu złotówki przez NBP i opiniach RPP. Teraz na szybko odkręcają, a jak będzie to zobaczymy po wyborach. Czyżby to był balon próbny, żeby sprawdzić reakcję strzyżonych owieczek? To po wyborach może być grubo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki