MCI Capital chce skupić do 3 mln akcji własnych po 10 zł za papier

2019-07-15 21:50, akt.2019-07-16 12:06
publikacja
2019-07-15 21:50
aktualizacja
2019-07-16 12:06
fot. Krystian Maj / FORUM

MCI ogłosiło warunki skupu akcji własnych. Propozycja spodobała się akcjonariuszom, MCI bowiem wyraźnie drożeje na wtorkowej sesji.

MCI Capital zaprosiło do składania ofert sprzedaży do 3 mln akcji spółki po 10 zł za akcję - podała spółka w komunikacieSpółka zamierza nabyć akcje własne w celu umorzenia. Rozpoczęcie przyjmowania ofert sprzedaży zaplanowano na 17 lipca, a zakończenie na 30 lipca. Podmiotem pośredniczącym w zawarciu i realizacji transakcji nabycia akcji przez spółkę jest Noble Securities. Szczegóły opisano w dokumencie dołączonym do komunikatu ESPI spółki.

MCI Capital chce skupić do 3 mln akcji własnych po 10 zł za papier / Bankier.pl

Uprawnieni do złożenia oferty sprzedaży w ramach skupu są wszyscy akcjonariusze, zgłaszać można już 1 akcję. W przypadku, w którym liczba akcji wynikająca z prawidłowo złożonych ofert sprzedaży będzie wyższa niż maksymalna liczba akcji, którą zamierza nabyć spółka w ramach niniejszego zaproszenia, oferty sprzedaży złożone przez akcjonariuszy będą podlegać proporcjonalnej redukcji. W takim wypadku liczba akcji wynikająca z ofert sprzedaży będzie zaokrąglana w dół, do liczby całkowitej. Nabycie przez spółkę akcji w liczbie mniejszej niż wynikająca z prawidłowo złożonej oferty sprzedaży nie może być podstawą do odstąpienia przez akcjonariusza od sprzedaży.

Decyzja została powzięta na podstawie uchwały WZA z dnia 21 czerwca 2018 r. w sprawie upoważnienia spółki do nabycia akcji własnych i użycia kapitału zapasowego. Zgodnie z nią walne upoważniało zarząd do nabycie nawet 6,25 mln akcji, maksymalną kwotę skupu wyznaczono jednak na 50 mln zł. Liczba skupowanych akcji jest więc niższa, niż zakładał maksymalny pułap, cena proponowana akcjonariuszom jest jednak wyższa od tej, którą można byłoby zaproponować przy skupie pełnej puli.

I tak jednak skupem objęta jest spora część akcji spółki, obecnie bowiem kapitał dzieli się na niemal 53 mln papierów. Skupione - w maksymalnym scenariuszu - może zostać zatem 5,7 proc. akcji spółki. Przypomnijmy, zostaną one - przynajmniej tak wynika z planów - umorzone, w związku z tym udział akcjonariuszy posiadających dalej akcje wzrośnie. Jest to swego rodzaju substytut dywidendy, choć zamiast wypłaty gotówki zwiększany jest po prostu udział inwestorów w spółce.

Zaoferowana cena wpłynęła także na notowania MCI. Przed ogłoszeniem planów skupu akcje spółki wyceniano na 8 zł, dziś jest to już 9,3 zł. Wzrost o przeszło 16 proc. może robić wrażenie, warto jednak zauważyć, że - w związku z możliwą redukcją - inwestorzy ostrożnie podchodzą do propozycji i nie wyceniają MCI na proponowane przez zarząd 10 zł. Dodatkowo spółka jest po sporych spadkach i nawet dzisiejszy wzrost o 16 proc. pozwala na odrobienie tylko części strat. Przykładowo przed rokiem spółka wyceniana była 4 proc. wyżej. W 2015 roku - przez moment - płacono zaś za jej akcje nawet przeszło 13 zł.

AT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Czyli trzeba ostrożnie liczyć, że redukcją zostanie objęte 95% zaoferowanych do skupu akcji. Pozostałe 5% zostanie skupione zaledwie o 25% drożej niż cena rynkowa przed ogłoszeniem skupu. Wzrost o 16% wydaje się więc mocno przesadzony.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki