Łon z RPP: Deflację można porównać do szkodnika bielinka kapustnika

2020-08-24 09:10
publikacja
2020-08-24 09:10
fot. Krystian Maj / FORUM

Stopy procentowe w Polsce powinny pozostawać na obecnym poziomie jeszcze przez bardzo długi czas - napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

"Polska polityka pieniężna powinna być tak jak dotychczas silnie ofensywna i odważna. Oznacza to, że stopy procentowe powinny jeszcze przez bardzo długi czas pozostawać na obecnym poziomie. Warto utrwalać wśród uczestników życia gospodarczego przekonanie, że łagodna polityka pieniężna powinna stać się w najbliższych latach trwałym elementem rzeczywistości gospodarczej w naszym kraju" - napisał Łon.

"Jestem przekonany, iż niskie - także w ujęciu realnym - stopy procentowe doprowadzą do zwiększenia dynamiki nakładów inwestycyjnych. Będą one także służyć dopływowi kapitału na rodzimy rynek akcji" - dodał.

Członek Rady Polityki Pieniężnej zwrócił także uwagę na kwestię deflacji. Jego zdaniem, zjawisko to można porównać do szkodnika.

"Warto jednocześnie zwrócić uwagę na to, iż w Niemczech pojawiła się deflacja. Mamy tam do czynienia ze swoistym deflacyjnym procesem gnilnym. Deflację można porównać do bielinka kapustnika – popularnego szkodnika, który niszczy poprzez swe działania zdrową kapustę. Otóż rolę banków centralnych w tym Narodowego Banku Polskiego postrzegam właśnie jako rolę nakierowaną na wyniszczenie stada owych nieprzyjemnych kapustników" - napisał Łon.

Znany z podejmowania tematyki giełdowej, profesor UE w Poznaniu podkreślił związek polityki monetarnej NBP z aktualną sytuacją na polskim rynku akcji.

- Jestem przekonany, iż niskie także w ujęciu realnym stopy procentowe doprowadzą do zwiększenia dynamiki nakładów inwestycyjnych. Będą one także służyć dopływowi kapitału na rodzimy rynek akcji. Z danych publikowanych przez rynek New Connect wynika, że w tym roku na razie przeprowadzono 6 ofert publicznych. Jestem przekonany, iż będąca także skutkiem łagodnej polityki pieniężnej hossa na rynku New Connect spowoduje, że tych emisji będzie więcej. Dzięki czemu spółki będą mogły pozyskiwać kapitał na swoje inwestycje w przyszłości spełniając takie kryteria, które spowodują że będą one mogły przenieść się z rynku New Connect na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie - stwierdził.

/pap, mz

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (69)

dodaj komentarz
jas2
Łon z RPP: "cóż przyjdzie osobie bezrobotnej z tego, że miałaby wyższe oprocentowanie lokaty bankowej skoro nie miałaby dochodów z tytułu pracy zarobkowej".

"Lepsza jest przecież sytuacja, w której ktoś osiąga nawet niższe przychody z tytułu lokaty bankowej a jednocześnie wykonując pracę zarobkową
Łon z RPP: "cóż przyjdzie osobie bezrobotnej z tego, że miałaby wyższe oprocentowanie lokaty bankowej skoro nie miałaby dochodów z tytułu pracy zarobkowej".

"Lepsza jest przecież sytuacja, w której ktoś osiąga nawet niższe przychody z tytułu lokaty bankowej a jednocześnie wykonując pracę zarobkową może pozwolić sobie na większe wydatki konsumpcyjne" - wyjaśnia.
karbinadel
Natomiast szkodniki z tzw. dobrej zmiany to nawet nie stonka, lecz prawdziwa szarańcza
onlyv8engine
deflacja opłaca sie obywatelom, inflacja rządom i bankom, ot cała prawda a ten pan Łon z RPP niech się ekonomi uczy bo bredzi
jas2
W przypadku deflacji wszyscy zbankrutują. Państwo, firmy i obywatele.
meryt
"niskie także w ujęciu realnym stopy procentowe doprowadzą do zwiększenia dynamiki nakładów inwestycyjnych."
sturmbannfuhrer_brunner
Gdzie cudowne łapek pod postami przemienienie? Ja się pytam!
killgore
Nawet już doprowadzają: Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I półroczu 2020 r. spadły o 6,1 proc. rdr i wyniosły 61,5 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. :)))
prezes_jan
Łon ty szkodniku! Kiedy zielone ludki w końcu cię zabiorą z RPP?
shadow_xx
Widać, że ten szkodnik wyżarł mu to co miał w głowie (o ile kiedykolwiek miał).
Bankier chyba lubi denerwować ludzi skoro tak często umieszcza wypowiedzi tego gościa... ale czego się nie robi dla wyświetleń.
xiven
ten facet powinien należeć do społeczności LGBT przecież to jest stereotypowa blondynka, tyle że uwięziona w ciele mężczyzny

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki