Łon: Warto trzymać stopy powyżej zera

Warto utrzymać stopy procentowe powyżej zera - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Biznes członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, jeżeli banki nie będą chciały zwiększyć akcji kredytowej, będzie można je do tego skłonić.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

"Nie można wykluczyć kolejnej obniżki stóp procentowych. Nie jest to jednak przesądzone. Ważne jest to, aby działać wielokierunkowo i obok obniżki stóp procentowych stosować takie instrumenty, które będą skłaniać banki komercyjne do powiększenia akcji kredytowej, szczególnie dla tych przedsiębiorstw, które utrzymają miejsca pracy. Myślę, że mimo wszystko warto utrzymać stopy procentowe powyżej zera. Jeżeli zaś interes polskiej gospodarki będzie tego wymagał, to trzeba zachować elastyczność i nie mówić z góry, że czegoś NBP na pewno nie zrobi" - napisał Łon.

"Warto wprowadzać głównie takie działania, które będą skłaniać banki komercyjne do poszerzania akcji kredytowej, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdyż utrzymują one znaczną część miejsc pracy. (...) Jeżeli banki komercyjne nie będą chciały zwiększyć akcji kredytowej po obniżce rezerw obowiązkowych warto pomyśleć o innych instrumentach, które je do tego mogą skłonić" - napisał Łon.

17 marca RPP podjęła decyzję o obniżeniu stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 proc. do 0,5 proc., a także decyzję o podwyższeniu oprocentowania środków utrzymywanych w formie rezerwy obowiązkowej z 0,5 proc. do poziomu stopy referencyjnej NBP (obecnie 1 proc.). Oba rozwiązania obowiązują od 30 kwietnia.

Łon uważa, że w kwestii czasu obowiązywania obniżonej stopy rezerwy "trzeba zachować elastyczność".

17 marca RPP obniżyła referencyjną stopę procentową NBP o 50 pb. do 1,0 proc. w skali rocznej. RPP obniżyła jednocześnie stopę lombardową o 100 pb. do 1,5 proc., a stopę depozytową utrzymała bez zmian na poziomie 0,50 proc.

Stopa redyskonta weksli została obniżona do 1,05 proc. z 1,75 proc. RPP ustaliła ponadto stopę dyskontową weksli na 1,1 proc. w skali rocznej.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

KURS ZŁOTEGO KORZYSTNY DLA EKSPORTU

Zdaniem Łona, obecny kurs złotego jest korzystny dla polskiego eksportu, a ewentualna obniżka stóp proc. powinna być dokonana z innych powodów niż obecny kurs złotego.

"Kurs złotego jest korzystny dla polskiego eksportu. Nasi specjaliści z NBP przeprowadzający tzw. Szybki Monitoring badają regularnie graniczny kurs opłacalności. Uważam, że ewentualna obniżka stóp procentowych, jeżeli miałaby nastąpić, powinna być dokonana z innych powodów niż obecny kurs złotego. Ponadto obniżki stóp procentowych nie zawsze powodują osłabienie kursu walutowego" - napisał Łon.

POWINNO SIĘ ZLIKWIDOWAĆ KOMPETENCJE ORGANÓW UNIJNYCH W ZAKRESIE INGEROWANIA W POLITYKĘ PIENIĘŻNĄ W POLSCE

Łon ocenił, że powinno się całkowicie zlikwidować kompetencje organów unijnych w zakresie ingerowania w politykę pieniężną prowadzoną w Polskę.

"Polska powinna mieć pełną suwerenność monetarną. Organy unijne same powinny zrozumieć raz na zawsze, że nie oczekuje się od nich niczego innego poza nieingerowaniem w charakter polskiej polityki pieniężnej. Mamy własną walutę – złotego i sami powinnyśmy mieć prawo decydować o sposobie funkcjonowania NBP.

WARTO UPOWSZECHNIAĆ KORZYSTANIE Z WEKSLI

Oprócz obniżki stóp procentowych i rozpoczęciu programu skupu polskich obligacji NBP w marcu w ramach pakietu wsparcia dla gospodarki zdecydował, że będzie oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie nowych kredytów udzielanych podmiotom gospodarczym przez banki.

Zdaniem Łona, ponieważ sytuacja gospodarcza jest obecnie wyjątkowo dynamiczna, należy zachować "szczególną elastyczność" w zakresie podejmowania działań związanych z funkcjonowaniem kredytu wekslowego.

"Uważam, że warto przede wszystkim upowszechniać wiedzę wśród polskich przedsiębiorców na temat instrumentu finansowego, jakim jest weksel. Różne rodzaje weksla, szczególnie weksel własny i weksel trasowany w operacjach gospodarczych i bankowych mogą być bardzo przydatne" - napisał Łon.

"(...) Potrzebna byłaby szeroka kampania informacyjna i edukacyjna zarówno ze strony NBP, jak i banków komercyjnych, aby wyjaśnić jak można stosować weksle w operacjach gospodarczych miedzy przedsiębiorcami a ich kontrahentami krajowymi i zagranicznymi" - dodał.

Łon wskazał, że weksel "bardzo dobrze" funkcjonował w obrocie gospodarczym w Polsce w okresie międzywojennym, a gdyby obecnie upowszechniło się stosowanie weksla, byłoby to "bardzo korzystne" dla przedsiębiorców.

"Ułatwiłoby i przyspieszyłoby to obrót w gospodarce, m.in. zmniejszyłoby zatory płatnicze i poprawiło płynność przedsiębiorstw. Warto zauważyć, iż bardzo użyteczną cechą weksla jest jego obiegowość. Cecha ta pozwala posłużyć się tym samym wekslem w kilku czy też kilkudziesięciu transakcjach gospodarczych bez potrzeby używania pieniądza. W obecnych trudnych warunkach gospodarczych, wywołanych epidemią koronawirusa, bardzo by to poprawiło sytuację" - dodał. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 carlito1

CO Łon gada, przecież nie dawniej jak dwa dni temu mówił, że trzeba stopy jeszcze bardziej obniżyć.... chyba, że do 0.25

! Odpowiedz
1 33 marianpazdzioch

Kredyty "zbankrutowały" bo wzięto je na jakieś głupoty, które nie są w stanie przetrwać 3 miesięcy przestoju, to co zrobimy? Rozdamy tych kredytów jeszcze więcej.

! Odpowiedz
1 23 wht

Dodam że nie jestem zwolennikiem niskich stop procentowych i obecnej polityki RPP

! Odpowiedz
10 3 wht

Nie zgadzam się z opinią, że inwestowanie jest teraz niemożliwe, wystarczy dobrze poszukać zajechane indeksy, kupisz za bezcen a potem już tylko twoja wlasna sprawa ile jesteś w stanie czekać na odbicie, oczywiście nie mówię o akcjach, są inne metody,nie w każdej branży ludzie martwią się o pracę, a jak ma się pewność zatrudnienia to można wziąć kredyt i sohie spłacać na spokojnie jednocześnie mając jakieś zabezpieczenie w aktywach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 24 michal741

Kto teraz w banku będzie brał pieniądze na inwestycje? Jedynie na przeżycie i spłaty podatków. Nie da się wymusić czegoś czego rynek i klienci nie oczekują. Frankowiczow ładnie dobili tą obniżką stóp :) a oszczedzajacy to już nie mają w co zainwestować, każda rzecz przynosi stratę giełda, nieruchomości, lokaty, okazuje się że marnej lokacie jeszcze najmniej stracisz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 1a2b

Pod koniec tygodnia już będzie wiadomo.

! Odpowiedz
1 52 1as

Łał, dzięki dobroczyńco, nie będzie ujemnych stóp!
A już się bałem, że muszę oddać pieniądze do banku, żeby parę procent rocznie stracić, buhahahaha!!

! Odpowiedz
9 67 karbinadel

Członek Łon niech trzyma stopy powyżej głowy. Może z lewego buta spłynie mu trochę inteligencji

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,13% 4,1217
2020-05-26 03:15:00
EUR/PLN 0,02% 4,4958
2020-05-26 03:15:00
EUR/USD 0,18% 1,0912
2020-05-26 03:15:00
CHF/PLN 0,01% 4,2449
2020-05-26 03:15:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil