REKLAMA

Logotyp Orlenu może pojawić się na Węgrzech na początku 2023 r.

2022-08-05 13:56, akt.2022-08-05 16:17
publikacja
2022-08-05 13:56
aktualizacja
2022-08-05 16:17
Logotyp Orlenu może pojawić się na Węgrzech na początku 2023 r.
Logotyp Orlenu może pojawić się na Węgrzech na początku 2023 r.
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Chcielibyśmy, żeby logotyp Orlenu pojawił się na Węgrzech jak najszybciej, ale realnie jest to możliwe na początku przyszłego roku – powiedział w piątek na konferencji prasowej członek zarządu PKN Orlen Janusz Szewczak.

„Chcielibyśmy, żeby logotyp Orlenu pojawił się na Węgrzech jak najszybciej, ale realnie jest to możliwe na początku przyszłego roku. Kiedy jednak te 144 stacje na Węgrzech zostaną obrandowane naszym logo, to Polacy już będą w sześciu krajach mogli zatankować na Orlenie” – powiedział w piątek na konferencji prasowej Szewczak pytany o to, kiedy zakończy się przejęcie przez Orlen stacji MOL na Węgrzech.

Na konferencji padło także pytanie o realizację projektu farmy wiatrowej na Bałtyku. Chodzi o farmę Baltic Power o mocy 1,2 GW, którą Orlen buduje w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power.

„Konsekwentnie realizujemy projekt Baltic Power, nie odstępujemy od harmonogramu. Trzeba pamiętać, że realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2024-26. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę rezerwacyjną na transport i montaż turbin wiatrowych, czeka nas przetarg na wybór dostawców turbin” – powiedział członek zarządy PKN Orlen Armen Artwich.

Przypomniał, że Orlen wystąpił o kolejne koncesje na Bałtyku na budowę farm wiatrowych. „Potencjał tych nowych koncesji szacujemy na 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię. Mamy więc ambicje, aby dalej rozwijać się w segmencie offshore, nie widzimy zagrożeń dla realizacji projektu” – dodał Armen Artwich.

W piątek PKN Orlen ogłosił swoje wyniki finansowe. Wynik netto Grupy Orlen w drugim kwartale tego roku wzrósł do 3,7 mld zł i był wyższy o ponad 1,4 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego.

W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze skarbem państwa i Grupą Lotos, dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. Z kolei w maju 2021 r. Orlen, Grupa Lotos i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisało porozumienie dotyczące struktury nowego koncernu multienergetycznego, którego budowa ma odbywać się w formule połączenia trzech spółek: PKN Orlen, Lotos i PGNiG.

12 stycznia br. PKN Orlen przedstawił Komisji Europejskiej informacje jak zrealizuje wytyczne KE umożliwiające przejęcie Lotosu. Mają one uchronić polski rynek paliw i rynek rafineryjny przed monopolem

Płocki koncern poinformował wówczas, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski za kwotę 610 mln dol. Orlen natomiast kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji za ok. 229 mln euro. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot za co najmniej 450 mln zł. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi miła firma Rossi Biofuel.(PAP)

Autor: Marek Siudaj, Michał Budkiewicz

ms/ mb/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
POZNAJ NOWE BMW X1

POZNAJ NOWE BMW X1

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki