Łódź przyciąga zagranicznych inwestorów

2016-09-19 07:00
publikacja
2016-09-19 07:00

W ciągu 5 lat Łódź ma szansę dołączyć do dynamicznie rozwijających się europejskich aglomeracji. Obecnie w regionie znajduje się 240 tys. firm. 3,4 tys. z nich to firmy zagraniczne, które na przestrzeni ostatnich 10 lat zainwestowały 3,5 mld euro. W najbliższych latach w samej tylko Łodzi ma powstać 4 tys. miejsc pracy, przede wszystkim w sektorze IT. W listopadzie w Łodzi odbędzie się Europejskie Forum Gospodarcze, które ma stać się impulsem do pogłębienia współpracy samorządów, środowiska nauki i biznesu.

/ fot. MichalLudwiczak / YAY Foto

- W województwie łódzkim mamy 240 tys. firm, z czego 95 proc. to małe i średnie przedsiębiorstwa. W ostatnich 10 latach zagraniczne inwestycje sięgnęły 4 mld euro, to prawie 35 tys. nowych miejsc pracy. To światowe korporacje, głównie w sektorach AGD, farmaceutycznym jak firma Sandoz, w obszarze BPO jak Infosys, Nordea Bank, Hewlett-Packard czy choćby inwestycje z obszaru IT jak Transition Technologies - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Przemysław Andrzejak, prezes Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Atutem, który przyciąga przedstawicieli zagranicznego biznesu, jest możliwość starania się o wsparcie z różnego rodzaju źródeł, a po upływie minimum 6 miesięcy działania na terenie województwa są traktowani jak firmy polskie. Przedsiębiorstwa mogą też aplikować do udziału w ŁSSE, a co za tym idzie - mogą skorzystać z szeregu ulg przysługujących im z tytułu objęcia ich przez strefę ekonomiczną.

- W najbliższych dwóch latach w samej Łodzi powstanie ok. 4 tys. nowych miejsc pracy, sam tylko sektor IT da zatrudnienie dla ok. 2 tys. osób. Będą potrzebni eksperci od programów informatycznych, już są potrzebni programiści, także branża BPO świetnie rozwija się w Łodzi, jak choćby Infosys, Nordea Bank, Fujitsu. Branża produkcyjna i tekstylna dobrze czują się w Łodzi, podobnie jak branża farmaceutyczna - wymienia Andrzejak.

Największą liczbę miejsc pracy stworzą firmy działające w sektorze IT (1,7 tys. nowych stanowisk), firmy z sektorów BPO/SSC (850). Ponadto 570 miejsc pracy będzie czekało w sektorze produkcyjnym, a 160 we włókienniczym.

Programiści poszukiwani

Poszukiwani będą przede wszystkim programiści, eksperci od programów SAP, programiści Java, testerzy aplikacji oraz fachowcy wyspecjalizowani w procesach produkcyjnych i kierownicy produkcji. Również branże opakowaniowa, AGD, w której Łódź jest jednym z większych klastrów w Europie, oraz branża logistyczna wykazują zapotrzebowanie na kapitał ludzki.

- Firmy, które już określiły się we wzrostach zatrudnienia, to m.in. Transition Technologies, Fujitsu czy Nordea Bank. Wiele nowych inwestycji jest także zaplanowanych w Łodzi, na razie jednak jest to jeszcze tajemnicą - mówi ekspert.

Jedne inwestycje przyciągają kolejne, wpływają także na aktywność deweloperów. Jak zaznacza Andrzejak, obecnie jest wydanych 7 zezwoleń na budowę hoteli, ma powstać 160 tys. mkw. powierzchni biurowej.

- Za jednymi inwestycjami idą kolejne, publiczne, drogowe, infrastrukturalne. Łódź zainwestowała w ul. Piotrkowską, ale niedługo, pod koniec roku, otwieramy dworzec Łódź Fabryczna. To obecnie największa inwestycja publiczna w sektorze logistyki i kolejowym - przypomina prezes ŁARR.

Ze względu na centralne położenie w kraju naturalnym kierunkiem rozwoju Łodzi są logistyka i transport. Duży udział w PKB miasta ma również branża farmaceutyczna. Miasto jako lokalizację do prowadzenia swojej działalności wybrali światowi giganci.

- Inwestycji w Łodzi jest coraz więcej, przede wszystkim ze względu na położenie naszego regionu. To świetna logistyka, rozwinięta sieć autostrad, połączenia kolejowe, a także łódzkie lotnisko, które ma już wiele połączeń międzynarodowych. To, co dziś jest najważniejsze, to bardzo dobrze wykształcony kapitał ludzki, który jest gwarantem dobrej jakości, wykonalności i siłą roboczą, która napędza gospodarkę i rozwój firm, zarówno polskich, jak i międzynarodowych - przekonuje Andrzejak.

Branże kluczowe dla Łodzi

Dla miasta kluczowe są te branże, które tworzą wartość dodaną i oferują dobrej jakości miejsca pracy, czyli sektory business proces outsourcing, shared service center czy IT. Rozwojowym sektorem jest również nowoczesne włókiennictwo, jeden z priorytetowych kierunków rozwoju miasta.

- Region przyciąga inwestycje sektora IT, inwestycje BPO, a także te produkcyjne, tekstylne i farmaceutyczne. Uniwersytet Medyczny w Łodzi to dziś największa uczelnia medyczna w Polsce kształcąca na wielu kierunkach, także farmaceutycznym. To inwestycje firmy Adamed, Aflofarm, Sensilab, także Sandoz, Mabion, Celon Pharma. Tych firm farmaceutycznych jest dużo, wiele też eksportują - zaznacza ekspert.

Eksport firm z województwa łódzkiego przekroczył w ubiegłym roku 6,5 mld euro, hitami eksportowymi okazał się sprzęt AGD, maszyny, odzież i tekstylia, również farmaceutyka i ceramika. W Polsce wciąż jednak niewielki odsetek firm decyduje się na eksport, szacuje się że to ok. 4 proc.

- Inicjatywa Europejskiego Forum Gospodarczego jest platformą wymiany handlowej, przyciąga kilka tysięcy osób rocznie. W tym roku wydarzenie jest w szczególności poświęcone obszarowi handlu międzynarodowego, wsparciu eksportu - mówi Andrzejak.

Europejskie Forum Gospodarcze jest miejscem wymiany doświadczeń właścicieli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw działających na rodzimym rynku. Jest wydarzeniem, które promuje innowacje w biznesie oraz integruje środowiska biznesowe, naukowe i samorządowe. To nie przypadek, że jest ono organizowane w Łodzi. Niedawne miasto fabryczne przeobraża się w centrum nowych technologii i rozwiązań informatycznych, wzbogacających tradycyjne łódzkie branże. To ewolucja w stronę najnowocześniejszych osiągnięć naukowych.

- Europejskie Forum Gospodarcze to miejsce, gdzie firmy z naszego kraju nawiązują kontakty handlowe z partnerami zagranicznymi. Będziemy też mówić o logistyce, bo Łódź jest dzisiaj centrum logistycznym, stąd też wiele inwestycji w logistykę kolejową, lotniczą, drogową, ale wiele inwestycji infrastruktury logistycznej. Wielkie parki i centra logistyczne zlokalizowane są wokół gminy Stryków - przypomina Przemysław Andrzejak.

IX Europejskie Forum Gospodarcze odbędzie się 14-15 listopada.

Kapitał kluczowy dla rozwoju

Kapitał kluczowy dla rozwoju

Najczęściej zadawane pytanie podczas spotkań dotyczących planów rządu brzmiało: skąd wziąć kapitał i jak to zorganizować, aby projekty faktycznie pobudziły gospodarkę i wsparły polskie firmy?

O wiele ma zadbać Polski Fundusz Rozwoju (PFR). O potrzebach kapitałowych mówił Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. — Wiemy, że nasz kraj nie będzie się lepiej rozwijał, jeśli nie zwiększymy inwestycji. Te państwa, które się szybko rozwijają, mają stopę inwestycji na poziomie 25 proc. Dlatego nasz cel jest taki, aby stopa inwestycji i u nas wzrosła do minimum 25 proc. do 2020 r. — tłumaczył Jerzy Kwieciński.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~robert
Tyle jest ciekawych ofert pracy to chyba rzucę robotę w Biedronce.
~niepelnosprawny_org
mieli się starać o światową imprezę, nie ma tu nic o tym wspomniane....
~RTS
Jest lipa tu nadal. Wracam na troche jeszcze do UK.
~Statystyka
Z Łodzi ubywa 5000 mieszkańców / rok w 2035 będzie tylko 577 tyś mieszkańców, z czego ponad 200 tyś w przedziale wiekowym +60. No i dług... Pani Zdanowska podczas swojej kadencji zwiększyła dług miasta z 1,8 mld do 3 mld...

Witamy w Detroit.
~leszek
Łódź to fajne miasto, bardzo je lubię.
~DeVroo
Kwaterunek zabija to miasto. Kamienice w centrum, gdzie powinny być najbardziej reprezentacyjne biura i mieszkania wyglądają jak Bejrut po bombardowaniu. Normalni ludzie uciekają na peryferia.
~fabiopab
Witam.

nie przesadzajcie z komentarzami miasto się rozwja i to widać , coś sie dzieje( choć nie wiem czy będzie miało kasę na spłate zadużenia szczególnie po inwestycjach miejskich) ale zmiany nastepuja. Autor trochę przesadził w tym artykule ( choć z drugiej strony 4000 osób to naprawdę jedna inwestycja)>
Witam.

nie przesadzajcie z komentarzami miasto się rozwja i to widać , coś sie dzieje( choć nie wiem czy będzie miało kasę na spłate zadużenia szczególnie po inwestycjach miejskich) ale zmiany nastepuja. Autor trochę przesadził w tym artykule ( choć z drugiej strony 4000 osób to naprawdę jedna inwestycja)> Napweno Łódź ztraciła swoja szansę jaką wykożystały Kraków Wrocław, Trójmiasto czy chociażby Bydgoszcz ale to głownei zasłóga Pana Kropiwnickiego który miał w pewnej części ciała to co się dzieje a maista właśnei za jego Panowania najlepiej się rozwijały. Natomiast ciągła krytyka że nic się nie zmienia, że to ruina i Slamsy napewno nie pomoże bo jak może ktoś zainwestować w mieście jak słyszy takei komentarze
~Che_J_Smith
nie ma planów zagospodarowania, nie ma nawet studium kierunków rozwoju,
jedyny sposób na realizacje inwestycji w Łodzi to uznaniowa decyzja o Warunkach Zabudowy

i kasa pod stołem;

Urząd Miasta jest największą barierą rozwoju Łodzi od lat;
~Lodzianin
Takie bzdury to ja slysze z urzedu miasta od 25 lat . Autor zapomnial dodac o tz, super szybkim pociagu do stolycy i nowoczesnym hubie komunikacyjnym kolo skrzyzowania 2 glownych iewropejskich autostrad polaczonych w wieloprzepustowym lotniskiem . Zapraszam Pana do Lodzi a potem do Wroclawia , Poznania lub W-wy . Dzieki takiej glupiej Takie bzdury to ja slysze z urzedu miasta od 25 lat . Autor zapomnial dodac o tz, super szybkim pociagu do stolycy i nowoczesnym hubie komunikacyjnym kolo skrzyzowania 2 glownych iewropejskich autostrad polaczonych w wieloprzepustowym lotniskiem . Zapraszam Pana do Lodzi a potem do Wroclawia , Poznania lub W-wy . Dzieki takiej glupiej polityce inwesycyjnej z tej iewropejskiej aglomeracji wyparowalo 250 tysiecy mieszkancow ( gl. mlodych )

Pozdrawiam Lodziak
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki