Łódź: będzie proces grupowy frankowców przeciwko mBankowi

Sąd Okręgowy w Łodzi zadecydował w poniedziałek, że będzie postępowanie grupowe przeciwko mBankowi. Pozew dotyczący umów kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego zawieranych przez bank złożyło ponad 500 osób.

Łódź: będzie proces grupowy frankowców przeciwko mBankowi
Łódź: będzie proces grupowy frankowców przeciwko mBankowi (fot. ajn / YAY Foto)

Postanowienie jest nieprawomocne. Pełnomocnik mBanku już zapowiedział odwołanie się od niego do sądu wyższej instancji.

Pozew został złożony w kwietniu tego roku. Początkowo grupa liczyła 388 osób, a obecnie jest ich 531. Ich reprezentantem jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie.

Powodem złożenia pozwu jest zawarty w umowach mechanizm waloryzacji. Jego celem jest m.in. unieważnienie całych umów kredytów "waloryzowanych" zawartych z mBankiem, a ewentualnie - unieważnienie części ich zapisów uważanych za nieuczciwe. W pozwie wymieniono kilka klauzul w tych umowach i zawarto związane z nimi konkretne wnioski.

Pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie odbyło się pod koniec sierpnia 2016 r. Ograniczyło się do kwestii formalnych, wynikających z wniosków banku zawartych w jego - liczącej ponad 130 stron - odpowiedzi na pozew. Bank dołączył do niej liczne załączniki, które zostały zgromadzone w kilkunastu tomach akt. Wnioskował m.in. o przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w Warszawie, o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu i o zarządzenie uzupełnienia braków formalnych, np. odpowiednich oświadczeń. Sąd oddalił w większości zarzuty formalne.

Bank podniósł również, że sprawa nie nadaje się do rozpoznania w postępowaniu grupowym, a także złożył wniosek, aby zobowiązać powoda do złożenia kaucji procesowej. I tymi wnioskami sąd zajął się na poniedziałkowym posiedzeniu.

Według pełnomocnika mBanku, aby m.in. można było rozpoznać sprawę w postępowaniu grupowym sytuacja wszystkich jej członków powinna być taka sama. Nie ma miejsca na indywidualizowanie oceny w zależności od sytuacji konkretnego podmiotu, a tymczasem roszczenie jest tak skonstruowane, że nie da się uciec od tej oceny. Trzeba będzie m.in. odnieść się do tego, czy np. bank nie nadużył swojej pozycji czy nie wykorzystał niewiedzy klienta. To wszystko, to są indywidualne okoliczności.

Z kolei zdaniem pełnomocnika frankowców, nie ma wątpliwości, że postępowanie powinno być prowadzone w "trybie postępowania grupowego". Według niego poddawany jest ocenie pewien mechanizm waloryzacyjny zawarty w umowie i albo on jest obiektywnie zgodny z prawem albo nie. Jeżeli jest niezgodny z prawem, to jest niezgodny z prawem w umowie każdego. W związku z tym nie ma znaczenia, jaka jest sytuacja poszczególnych członków grupy.

Po wysłuchaniu stron, sąd uznał, że sprawa może być rozpoznawana w postępowaniu grupowym. Oddalił wniosek, aby zobowiązać powoda do złożenia kaucji procesowej. Miałaby ona wynosić ponad 86 tys. zł. Sąd postanowił również wstrzymać się z kolejnymi decyzjami w tej sprawie do czasu uprawomocnienia się poniedziałkowego postanowienia. (PAP)

jaw/ je/

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 1 ~yetti

Kredyt frankowy to kredyt spekulacyjny. % niski ale za to ryzyko kursowe. Dzisiaj biznes nie wyszedł i pretensje do kogo? podobnie Amber Gold. Miało być +10% a w bankach dawali tylko 4%, no to ciemny lud pobiegł i wpłacił do AG. Do kogo dzisiaj pretensje?

! Odpowiedz
1 9 ~om

troll bankowy

! Odpowiedz
17 1 ~adam

Frankowicze zawsze kombinują...

! Odpowiedz
0 9 ~kazik

hm a nie banki kombinują jak okradać obywateli a jak już ktoś ich złapie za rękę to przerzucają koszta na pozostałych konsumentów. Nic tylko bankowcem być. absolutna bezkarność

! Odpowiedz
0 8 ~mDziad

Znowu mbank! A może tw prezes pójdzie po rozum do głowy i zrozumie że każdy taki pozew obciąża opinię banku.

! Odpowiedz
0 5 ~plan_biznesowy

im opinia już niepotrzebna, teraz są w fazie dojenia

! Odpowiedz
0 5 ~kazik odpowiada ~plan_biznesowy

100% zgadzam się. Za jakiś rok dwa zmienią nazwę i logo i mogą doić dalej.

! Odpowiedz
1 6 ~TL

W Chorwacji parlamanet postanowił odwalutować kredyty CHF:

http://www.fxloans.org/croatia-with-or-without-you/

Nawet w Rumnii też to się dzieje: http://biznes.onet.pl/waluty/wiadomosci/we-wtorek-w-rumunii-glosowanie-ws-ustawy-o-konwersji-kredytow-we-frankach-po-kursie/93d1mx

Czy w polsce bankowe eldorado będzie trwać w nieskończoność??

Gdzie jest rząd?

Czy Polska to już tylko kamieni kupa?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~ministerfrank

Najrozsądniejsza wydaje się być propozycja byłego pana prezydenta: utworzenie specjalnego funduszu do spraw frankowców. W zarządzie funduszu
należy zatrudnić samych przydupasów z PO z pensjami po 20 patoli miesięcznie. Myślę, że dużo lepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie
specjalnego "Ministerstwa do spraw Frankowców". W ministerstwie owym, wszelkie etaty obsadzić przydupasami z PO i PSL. Najniższa pensja też jakieś
25 patoli. Ministerstwo decydowałoby, czyj kredyt spłacić, a komu dać kopa z mieszkania. Łapówki mile widziane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~energetykon

Co z tym prezydentem. Mieli coś robić?!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-12
WIBOR 3M 0,0000 1,7000%
2019-12-12
LIBOR 3M CHF 0,0048 -0,7176%
2019-12-06
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4000%
2019-12-13