REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

"Lex Czarnek" do kosza - prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy. "Uznajmy sprawę za zakończoną". Czarnek zapowiada "Lex Czarnek 2.0"

2022-03-02 14:38, akt.2022-03-02 19:32
publikacja
2022-03-02 14:38
aktualizacja
2022-03-02 19:32
"Lex Czarnek" do kosza - prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy. "Uznajmy sprawę za zakończoną". Czarnek zapowiada "Lex Czarnek 2.0"
"Lex Czarnek" do kosza - prezydent Duda zawetował nowelizację ustawy. "Uznajmy sprawę za zakończoną". Czarnek zapowiada "Lex Czarnek 2.0"
/ FORUM

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa oświatowego. Proszę uznać temat za zakończony; nie są nam teraz potrzebne kolejne spory - oświadczył w środę prezydent, apelując zarazem do liderów ugrupowań parlamentarnych o błyskawiczne przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny.

"Ponieważ apeluję do was o jedność, o brak politycznych sporów, postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia" - powiedział w środę prezydent do uczestników posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent powiedział, że zawetował tę nowelizację spełniając apele środowisk opozycyjnych. Jak dodał, miał do niej zastrzeżenia, ale też w noweli był także szereg rozwiązań, które popierał i które jego zdaniem powinny zostać wprowadzone.

"Odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Polski.

Prezydent: "Przed państwem w Sejmie ustawa o obronie ojczyzny"

Przed państwem w Sejmie ustawa o obronie ojczyzny. Bardzo państwa proszę, abyście ją błyskawicznie przyjęli. Jest nam niezwykle potrzebna" - zaapelował prezydent.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o obronie ojczyzny Sejm ma przeprowadzić w czwartek.

"Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zwlekać ze wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa, naszej armii, naszego potencjału obronnego. Jesteśmy oczywiście członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale sprawa jest bardzo prosta: przede wszystkim musimy mieć możliwości tego, aby bronić się sami. I te możliwości trzeba w stanowczy, spokojny i konsekwentny sposób stworzyć. Ten akt prawny, wierzę w to głęboko, to umożliwi" - mówił prezydent. "Proszę państwa tutaj o jedność. Ustawa była pieczołowicie przygotowana, proszę, byście się nad nią pochylili i uchwalili ją jak najszybciej" - wezwał prezydent

Co miało zmienić "Lex Czarnek"?

Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Według noweli dyrektor szkoły lub placówki miał mieć obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator miał mieć 30 dni na wydanie opinii. Nowelizacja wzmacniała także pozycję kuratora oświaty, jeśli chodzi o wspólne kompetencje organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego; zawarto w niej także przewidzianą procedurą odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oświaty, gdyby nie realizował zaleceń kuratorium w kierowaniu szkołą.

Nowelizację Prawa oświatowego krytykowała m.in. opozycja, samorządowcy oraz organizacje społeczne. Zwracano uwagę m.in. na to, że nowe przepisy mogą zdecydowanie utrudnić działanie organizacji pozarządowych w szkołach. W trakcie prac w parlamencie nad ustawą prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaznaczył, że oświata nie potrzebuje tej nowelizacji. Ocenił, że powstaje ona "na polityczne zapotrzebowanie" partii rządzącej, a jej celem nie jest poprawa systemu, lecz wychowanie ucznia na obywatela posłusznego władzy. Z prezydentem Dudą w tej sprawie spotykali się m.in. przedstawiciele środowisk samorządowych zrzeszeni w ruchu "Tak! Dla Polski". Sprzeciw wobec ustawy wyraziły także posłanki KO podczas spotkania z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w styczniu.

Ustawa o obronie ojczyzny bardzo potrzebna

Z kolei projekt ustawy o obronie ojczyzny, do którego jak najszybszego przyjęcia wezwał prezydent, zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii, udział wydatków obronnych w PKB. Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.

W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.

Projekt przewiduje wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej. Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca br., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Prezydent powiedział mi, że to nie jest moment na spory polityczne

Pan prezydent powiedział mi, że to nie jest moment na spory polityczne, dlatego w tym momencie zawetuje tę ustawę. Jednak wskazywał również w rozmowie ze mną, że jest mnóstwo przepisów, które są pożądane i powinny wejść w życie - powiedział polskatimes.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa oświatowego. "Proszę uznać temat za zakończony; nie są nam teraz potrzebne kolejne spory" - oświadczył w środę.

"Pan prezydent powiedział mi, że to nie jest moment na spory polityczne, dlatego w tym momencie zawetuje tę ustawę. Jednak wskazywał również w rozmowie ze mną, że jest mnóstwo przepisów, które są pożądane i powinny wejść w życie. Traktuję to więc jako zapowiedź tego, że jeśli przepracujemy tę ustawę raz jeszcze od początku i będą lepsze okoliczności zewnętrzne, to wtedy możemy liczyć na podpis pana prezydenta" – powiedział polskatimes.pl minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, komentując prezydenckie weto do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

"Jest mi przykro, bo przecież napracowaliśmy się nad tą ustawą przez rok. Pracowali posłowie, przede wszystkim z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży" – powiedział.

Jak poinformował, "niedługo będzie +lex Czarnek 2.0+". "Przystępujemy do pisania od początku tej ustawy, im szybciej, tym lepiej" - powiedział minister.

Zaznaczył przy tym, że nie widzi żadnych przepisów, które w tej ustawie należałoby zmieniać, ale "będziemy pytać pana prezydenta, co ewentualnie w niej zmienić". "Przy czym pan prezydent powiedział mi dzisiaj, że nie ma żadnych zastrzeżeń do tej ustawy merytorycznie, tylko czas jest nieodpowiedni. Przyjmuje to do wiadomości i pracujemy nad ustawą" - podkreślił szef resortu edukacji.

(PAP) Autorzy: Mikołaj Małecki, Szymon Zdziebłowski

mml/ szz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (30)

dodaj komentarz
podatnik-
A ja mam pytanie? kiedy czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie realizować zaległe obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne poprzez A ja mam pytanie? kiedy czasowy mieszkaniec pałacu prezydenckiego zacznie realizować zaległe obietnice wyborcze dzięki, którym przegrał Komorowski tj: zwiększy jawność życia publicznego, upubliczni listy opiniujących OFE, ujawni aneks do raportu o likwidacji WSI, zlikwiduje szkoły udające wyższe, wyrówna szanse społeczne poprzez uspołecznienie majątków zdobytych poprzez prywatyzację PRL'u, etc? zamiast zamęczać innych swoimi wyssanymi z palca obietnicami bez pokrycia tym razem na forach światowych licząc na to,że kogoś to zainteresuje?
karbinadel
Pan Czarnek jest odporny na wiedzę jak trep z ruskiej armii. A mógłby przecież zając się czymś pożytecznym
dididif
Na umówiony znak komuniści anulowali rozkaz pisania o chińskim wirusie.
Za to Hong Kong dostał pozwolenie na publikowanie danych o pekińczyku.
dziś nowy rekord 55 tys zakażonych.
178 wyznakowanych chińskim komunizmem nieboszczyków, wczoraj 246.
to proporcjonalnie daje 1000 wyznakowanych nieboszczyków w Polsce.
Co poszło
Na umówiony znak komuniści anulowali rozkaz pisania o chińskim wirusie.
Za to Hong Kong dostał pozwolenie na publikowanie danych o pekińczyku.
dziś nowy rekord 55 tys zakażonych.
178 wyznakowanych chińskim komunizmem nieboszczyków, wczoraj 246.
to proporcjonalnie daje 1000 wyznakowanych nieboszczyków w Polsce.
Co poszło nie tak?
Pytanie do wyznakowanych komunizmem w Polsce.
po_co
Pan Czarnek ma na stole jedno bardzo ważne zadanie za rozwiązanie którego wszyscy rodzice by go pokochali ale woli zajmować się partyjnymi duperelami.

Dzieciaki mają za sobą 2 trudne lata, wiele z nich nie odnajduje się w szkole, wiele ma problemy psychiczne, a jeszcze więcej ma zdecydowane braki w wiedzy.
To jest zadanie
Pan Czarnek ma na stole jedno bardzo ważne zadanie za rozwiązanie którego wszyscy rodzice by go pokochali ale woli zajmować się partyjnymi duperelami.

Dzieciaki mają za sobą 2 trudne lata, wiele z nich nie odnajduje się w szkole, wiele ma problemy psychiczne, a jeszcze więcej ma zdecydowane braki w wiedzy.
To jest zadanie dla pana ministra.

Realny problem można by powiedzieć z krwi i kości, którego rozwiązanie jest konieczne. Nie trzeba szukać sobie zajęć, wystarczy zrobić to jedno i nikt nie powie złego słowa na Czarnka nawet po tym co wyprawiał.

Marzyciel ze mnie...
jas2
Była okazja podpisać, bez szumu medialnego. Niestety lobby LGBT jest silne i prezydent się podał.
Czarnek na prezydenta!
lightning_network
Sądownictwo.
Media.
Oświata.
hm, co by tu jeszcze spieprzyć...
marco63
Brawo Duda !
To nie czas na polityczne przepychanki.
markalas
Prezydent chce się przypodobać lewactwu, które wiernie służyło Rosji, choć teraz udaje że już nie lubi Putina.

Powiązane: Lex Czarnek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki