REKLAMA

Lewica: wprowadzić system kaucji na wszystkie opakowania po napojach

2022-01-25 10:48
publikacja
2022-01-25 10:48
Lewica: wprowadzić system kaucji na wszystkie opakowania po napojach
Lewica: wprowadzić system kaucji na wszystkie opakowania po napojach
fot. monticello / / Shutterstock

Trzeba wprowadzić system kaucyjny na wszystkie opakowania po napojach - butelki szklane i plastikowe, ale i aluminiowe puszki, to szansa na zmniejszenie liczby odpadów - podkreślali we wtorek posłowie Lewicy Anita Sowińska i Przemysław Koperski.

Na wtorkowej konferencji prasowej posłowie Lewicy, nawiązując do tego, że w Sejmie otwarto wystawę poświęconą gospodarowaniu odpadami, pojawili się z kartonem pełnym pustych plastikowych i metalowych opakowań po napojach, które zostały zebrane podczas spaceru po lesie.

"Tych odpadów w ogóle tam nie powinno być, a opakowania po napojach stanowią 80 procent wszystkich śmieci, które są w środowisku" - powiedziała Sowińska.

Według niej, rozwiązanie "tego problemu jest bardzo proste, trzeba wprowadzić system kaucyjny na wszystkie opakowania po napojach, to znaczy zarówno butelki szklane i plastikowe, jak i aluminiowe puszki". System ten - dodała - powinien obejmować zarówno małe opakowania, tzw. małpki, jak i opakowania do 3 litrów.

"Gdy takie opakowanie będzie warte 30 lub 50 groszy, każdy się zastanowi, zanim wyrzuci je do lasu lub na ulicę i zamiast wyrzucić odda do skupu lub butelkomatu" - powiedziała Sowińska.

Zaznaczyła, że taki system wprowadzono w innych krajach, przez co w obiegu jest tam znacznie mniej śmieci.

Posłowie Lewicy podkreślali, że premier Mateusz Morawiecki już w 2019 roku zapowiadał uruchomienie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe, ale do tej pory go nie ma.

"Dwa lata, to przekroczenie wszystkich standardów, jeśli chodzi o przygotowanie tak ważnej ustawy" - powiedział poseł Koperski.

Według niego, "nic nie stoi na przeszkodzie, aby w końcu wprowadzić rozszerzoną odpowiedzialność producentów". "Jednym z elementów rozszerzonej odpowiedzialności jest system kaucyjny" - dodał. Podkreślał, że po wprowadzeniu takiego systemu "ilość odpadów po prostu spadnie". (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
sandwind
Kiedys wydawalo mi sie ze jest to DOSKONALY pomysl. Jednak w praktyce nie bedzie to za darmo noszenie swoich smieci do sklepu. Tylko noszacy bedzie musial za to zaplacic bo cala obsluga tego systemu bedzie kosztowac. Czyli jest to system gdzie nosisz smieci swoje do sklepu i do tego za to placisz zeby moc zaniesc.
samsza
Mądrość etapu: wprowadzamy kaucję,
następny etap: wprowadzamy zwolnienia dla pewnych grup oraz dopłaty dla innych, kary dla opornych
następny etap: trąbimy dzień i noc, że we władzach niezbędna jest lewica, żeby "z sercem" stosować odstępstwa od kaucji.
darius19
czyli lepiej nierobic nic? Ale wystarczy pojsc do lasu zeby dojsc do wniosku, ze cos musi sie zrobic.
darius19
widze chlopaka ze stajni cara Putina "demeryt_69" zatroskanego ochrona srodowiska w naszym kraju. Notabene - sensowne komentarze. Widze ze Putin do propagandy odchodzi od prostackich metod "ajwaj_"/"talmud". Kolega ponizej, mowi iz to gnebienie narodu sic!!! i puszek jest malo. Nie zgadzam sie z oboma widze chlopaka ze stajni cara Putina "demeryt_69" zatroskanego ochrona srodowiska w naszym kraju. Notabene - sensowne komentarze. Widze ze Putin do propagandy odchodzi od prostackich metod "ajwaj_"/"talmud". Kolega ponizej, mowi iz to gnebienie narodu sic!!! i puszek jest malo. Nie zgadzam sie z oboma stwierdzeniami.
demeryt_69
Mam lepszy pomysł: usunąć z tej Lewizny wszystkich 'górali' - w szczególności tych z rodowodem PZPR !!
demeryt_69
Wprowadzenie kaucji jest bardzo proste, ale co z jej odzyskaniem przez klientów?

Smok i zatwardzenie!

carlito1
Akurat aluminiowych puszek w żadnym wypadku nie należy kaucjować, raz że zobaczyć puszkę na ulicy to ciężko, a dwa sporo ludzi żyje że zbierania ich, więc nie są takim odpadem jak plastik...
A w ogóle to jest kombinatorstwo jak zas w jakiś sposób gnębić naród... Tak wiem to w imię środowiska, bezpieczeństwa, dobroci....
demeryt_69
Na całym świecie aluminium z puszek służy jako wsad do pieców w fabrykach produkujących ciśnieniowe odlewy ze stopów aluminium. Zastanawiałeś się skąd pochodzi większość podzespołów pod maską samochodu?

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki