REKLAMA

OPINIALewica: komisja ws. rosyjskich wpływów? Tani spektakl na potrzeby PiS

2022-12-13 11:57
publikacja
2022-12-13 11:57

Komisja, z nazwy weryfikacyjna, w sprawie rosyjskich wpływów może być co najwyżej komisją prowadzącą tani spektakl nienawiści prowadzony na potrzeby elektoratu PiS - mówił we wtorek w Sejmie poseł Wiesław Szczepański (Lewica). Sprawą mogłaby zająć się sejmowa komisja śledcza - dodał.

Lewica: komisja ws. rosyjskich wpływów? Tani spektakl na potrzeby PiS
Lewica: komisja ws. rosyjskich wpływów? Tani spektakl na potrzeby PiS
/ Sejm RP

We wtorek w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie projektu ustawy, autorstwa PiS, o powołaniu państwowej komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022.

Poseł Szczepański powiedział, że w okresie rządów PiS nastąpiło dalsze uzależnienie się Polski od Rosji w zakresie importu surowców energetycznych i wpływu Rosji na polską politykę energetyczną.

"Uważamy, że istnieje potrzeba wyjaśnienia tej sprawy i być może mogłaby to zrobić sejmowa komisja śledcza. Ale niestety PiS odwróciło kota ogonem. Pierwszego grudnia wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy w sprawie powołania nie komisji śledczej, a weryfikacyjnej w tej sprawie, bez opinii prawnych, bez jakichkolwiek konsultacji" - podkreślił Szczepański.

Jak mówił, "komisja z nazwy weryfikacyjna ma być co najwyżej komisją prowadzącą dziś w okresie świąt polityczną jasełkę". "I tani spektakl nienawiści prowadzony na potrzeby państwa elektoratu" - powiedział Szczepański, zwracając się do posłów PiS.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według niego, "mimo że twórcy ustawy deklarują badanie bezpieczeństwa energetycznego Polski, to słowo +energetyka+ nie pojawia się w ustawie ani razu". "Według wypowiedzi polityków PiS zależy wam głównie na wyjaśnieniu, dlaczego w latach 2007- 2014 odstąpiono od budowy elektrowni atomowej, dlaczego zatrzymano budowę Baltic Pipe" - mówił poseł Lewicy.

Lewica natomiast - dodał - uważa, że PiS w pierwszej kolejności powinien "rozliczyć swoje rządy i swoje zaniedbania z ostatnich siedmiu lat, a nie szukać winnych na opozycji". "Śmiejecie się państwo tym projektem Polakom w twarz, bo wszyscy wiedzą, że brak bezpieczeństwa energetycznego to tylko państwa sprawa" - powiedział Szczepański do posłów PiS.

Podkreślił, że komisja miałaby rozpocząć prace już na początku 2023 roku. "Ale pierwszy raport, o dziwo, ma złożyć przed wyborami parlamentarnymi, bo już 17 września. To ma być taka kiełbasa która, po prostu będzie eliminowała niektórych z wyborów" - dodał poseł Lewicy

"Nie ma pieniędzy z KPO, jest inflacja, ale będą polityczne igrzyska. Nie ma na to naszej zgody. Dlatego w imieniu klubu Lewicy składam wniosek o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu" - oświadczył Szczepański.

PiS 1 grudnia złożył projekt ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Jak informowano, że organ ten będzie funkcjonował na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej. Komisja ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji. Kluby poselskie miałyby przedstawić kandydatów do komisji w ciągu dwóch tygodni od wejścia przepisów w życie.

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki. Komisja przygotowywałaby też raporty ze swojej działalności - pierwszy miałby powstać do 17 września przyszłego roku. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. energii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki