Leszek Czarnecki stawił się w prokuraturze

Właściciel Getin Noble Banku Leszek Czarnecki stawił się w poniedziałek w katowickiej prokuraturze. Ma złożyć zeznania w związku z doniesieniem, według którego w marcu br. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał mu złożyć korupcyjną propozycję.

(fot. Arkadiusz Lawrywianiec / FORUM)

Czarnecki pojawił się w prokuraturze przed godz. 11, towarzyszył mu jego pełnomocnik mec. Roman Giertych, który w sobotę zapowiedział, że w poniedziałek dostarczy śledczym kolejne nagranie - rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, zarejestrowanej w lipcu br.

Czarnecki, wchodząc do prokuratury, ocenił, że dla niego jest to "przede wszystkim afera korupcyjna". Pytany o polityczne komentarze w tej sprawie, powiedział, że "nie chce wchodzić w politykę".

"Mam tylko nadzieję, że prokuratura tę sprawę wyjaśni i znajdzie wszystkie osoby powiązane z tą sprawą" - powiedział Czarnecki.

Mec. Giertych był pytany przez dziennikarzy o formułowane wobec niego zarzuty, że jego działania zmierzają do destabilizacji organów państwa: Jeżeli ktoś zarzuca destabilizację państwa poprzez ujawnianie korupcji, to chyba nie bardzo wie, o czym mówi - powiedział adwokat. Pytany, ile w tej sprawie posiada taśm, odpowiedział, że w poniedziałek z Czarneckim przekaże wszystkie informacje, które właściwe są w tej sprawie.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Adwokat miliardera mec. Roman Giertych przyznał, że słynnej kartki z jednym procentem nie ma, ale - jak przekonywał - jest inny sposób na udowodnienie tego, że istniała. "Pan Czarnecki jest gotowy poddać się badaniu wariograficznemu" - powiedział RMF Giertych.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Według mec. Giertycha pierwsze złożone w prokuraturze zawiadomienie, z 7 listopada, dotyczy korupcyjnej propozycji, złożonej przez szefa KNF Czarneckiemu, natomiast w drugim, z 13 listopada jest mowa o nadużyciu uprawnień oraz możliwości "istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego".

W sobotę Giertych zapowiedział, że w dniu przesłuchania jego klienta złoży w prokuraturze także inne nagranie - rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, zarejestrowanej w lipcu br. Według adwokata jednym z najważniejszych świadków, "którzy muszą być przesłuchani", będzie prezydent Andrzej Duda. KNF uznała w niedzielę zarzuty Giertycha za bezpodstawne. "Urząd KNF odczytuje działania mecenasa Giertycha jako próbę utrudnienia działań organu nadzoru" - czytamy w niedzielnym oświadczeniu Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak podała w czwartek PK, 13 listopada, wraz ze złożeniem drugiego zawiadomienia, pełnomocnik Czarneckiego załączył nośnik pamięci (pendrive), na którym, jak podał, nagrana jest rozmowa między Czarneckim a Chrzanowskim. Jak zaznaczyła prokuratura, nie można wykluczyć, że nośnik zawiera jedynie kopię nagrania pierwotnego, niewykluczone też, że urządzeń służących do rejestracji było kilka. Śledczy zaznaczyli, że w śledztwie konieczne jest uzyskanie oryginalnych nośników danych oraz wszystkich urządzeń służących do nagrywania obrazu i dźwięku po to, aby biegli mogli przeprowadzić badania.

Ostatniej nocy resort finansów, po kilkugodzinnym niedzielnym posiedzeniu - Komitetu Stabilności Finansowej poinformował, że Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego uruchomienia wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków: Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

Jak informował wieczorem prezes Narodowego banku Polskiego Adam Glapiński, w posiedzeniu brali udział przedstawiciele: NBP, resortu finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jak przekazał resort finansów, przedmiotem obrad było omówienie "aktualnej sytuacji banków: Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA", czyli dwóch banków należących do Czarneckiego. "Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów" - napisano w komunikacie po posiedzeniu KSF. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ hgt/ jbp/ pko/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 bankierkomentuje

GTN
https://stooq.com/q/?s=gtn&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Ciekawe czy Getin GTN będzie chodził po 2 gr, juz mu nie dużo brakuje i jakby byl na ciaglych to do końca tygodnia powinien tam dojechać sam albo akcjonariusze go dojadą.
12gr to i tak super osiągnięcie a już 221k na S wisi po 11gr

........ ...........................................................................................................................................................

GNB
https://stooq.com/q/?s=gnb&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Tu wcale nie jest lepiej, też ostra masakra. Znając życie i politykę w tle to Czarnecki za wszystko beknie, kurs spadnie na ryj, ludzie wycofują depozyty bo widzą uklady, ukladziki, ubeckie wręcz metody jakichś niejasnych manipulacji i obrzucanie się winami lub pomówieniami.
Tylko czekać kiedy TFI zaczną sypać akcjami jeżeli jeszcze nie zaczęły.

https://stooq.com/q/h/?s=gnb
Quercus np. miał pakiet ok 5 mln zł na początku 2018 a teraz to tylko 750 tys, do końca roku może z tych 750 tys zostać pakiecik za aż 55 tys zł. Pomyśleć że to kolejna wtopa ekonomicznego nieudacznika Buczka.
Altus dziś ma pakiet za 385 tys a niedługo może mieć za niecałe 30 tys zł. Kolejny as finansowy znad Wisły.
No i fajnie jak to mówią w reklamie fast fooda.

...................................................................................................................................................................

IDA
https://stooq.com/q/?s=ida&c=3y&t=c&a=lg&b=0
Obawy są ze kurs zanurkuje nawet do 20gr a na początku 2018 był po 24 zł co będzie mniej więcej odpowiadało 1% wartości. Skąd my znamy 1% v 40 mln v 1% wartości v 1 zł. Magia wielkich liczb Czarneckiego ( taki polski bonifacy giełdy).

https://stooq.com/q/h/?s=ida
Tu kolejny pogrom TFI i OFE, Quercus miał pakiet ok 20 mln na początku roku a dziś ma 1.8 mln i aby nie skończył na 180 tys lub niżej. Kolejna strata wiec niema sie co dziwic ze ludzie MASOWO umarzaja jednostki lub wypłacają kase z bankow Czarneckiego. Czy kogoś to dziwi bo mnie nie.
Obawiam się że IDA padnie ze względu na utratę płynności bo brak będzie depozytów aby udzielać kredytów a chwiejącemu się tworowi ciezko bedzie tanio pożyczyć kasę na rynku od innych i akcja kredytowa padnie a razem z nią może paść bank. Ratuj sie kto moze kiedy jest jeszcze na to czas.

PODSUMOWANIE: nawet jeśli banki Czarneckiego przeżyją te tsunami to kursy będą mocno poturbowane, zrobia scalenie akcji bo inaczej podwójny fixing ich czeka i brak transakcji.
Przy scalaniu tez moze jakis trupek sie pojawic.
Czernecki skończy jak Krauze bo Kulczykowi się udało uciec spod pręgierza społecznego dlatego młody Kulczyk teraz tak cwaniakuje i kreuje bajki "Od ulotek do miliardera" a on przeciez zadnego miliona a tym bardziej miliarda nie zarobił.

Niektóre TFI jak Altus czy Quercus zaliczają kolejna wtopę = jak takim podmiotom mozna powierzyć pieniądze jak wtopa za wtopą rzędu kilkadziesiąt % wartości na pakiecie akcji.

To tez dziwne ze QRS ciągle po 2.21 zł jest wyceniany po kolejnej wtopie, to chyba stanowczo zawyzona wycena, adekwatniejsza wydaje sie cena pomiedzy 50gr a 1 zl. ciekawe kiedy będzie zjazd kursu:
https://stooq.com/q/?s=qrs&c=10y&t=c&a=lg&b=0

Ciekawe czy ALI bedzie mial druga fale spadku, wtedy może go wymieść z 2zl na spółkę groszowa:
https://stooq.com/q/?s=ali&c=1y&t=c&a=lg&b=0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 janek43

Czy zostanie teraz zastąpiony fragment hymnu - jak Czarniecki do poznania po szwedzkim zaborze- na Jak Czarnecki do Katowic po mienia zaborze....

! Odpowiedz
3 5 prs

Czarnecki kumpel Giertycha? Niech go dojezdzaja!

! Odpowiedz
7 20 antypropaganda

Pan Czarnecki jest równie dobrym biznesmenem jak niejaki Krauze. Obaj świetnie radzili sobie na rynku gdy dominowały tam układy, towarzysze z dawnych służb, oraz sitwa znajomków. Na wolnym rynku kompletnie sobie nie radzili. Jeden już zamknął kramik, drugi właśnie zamyka. I oby tacy ludzie już całkowicie zniknęli z Polskiego biznesu. Tego sobie i wszystkim Polakom życzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 8 marxs

TVPIS zapodaje że to wszystko wina Tuska

! Odpowiedz
13 18 karbinadel

Wchodzi Kaczyński do monopolowego - a tam wina Tuska

! Odpowiedz
10 19 janek43

przecież winnym przeceny akcji tych banków i kolejki osób wypłacających pieniądze jest sam Czarnecki bo upublicznił słowa w których KNF mówi że jego bank jest warty 1zł. Jak miał się inaczej zachować rynek i ludzie jeśli jest taka informacja? Ja na miejscu Czarneckiego bym skasował to że ktoś wycenia mnie na 1zł chyba że on coś jeszcze knuje i skupi akcje gdy jeszcze spadną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 15 egeonel

Zaś ten trolling będzie po całej sieci. Jaka to niby wina Tuska, a nie obecnych władców Polski. Tyle fuzji i przejęć banków co ostatnio, to dawno nie było. Za chwilę będziemy mieć 5 banków w Polsce opłaty za konto po 20 zł na miesiąc, a na lokatach 1%, połowę mniejszy procent niż inflacją, a kredyt z RRSO 40%.

Mam nadzieję, że banki Czarneckiego się obronią jakimś cudem przed przejęciem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 29 karbinadel

Sądząc po gorliwej mobilizacji pisowskich trolli, pod niektórymi stołkami zaczyna się robić gorąco :)

! Odpowiedz
12 20 lelo1949

Tobie też w majtach

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil