Ławrow: Potrzebna jest bardziej "kreatywna" odpowiedź na działania Pjongjangu

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził w sobotę nad ranem przekonanie, że wspólnota międzynarodowa powinna znaleźć nowe sposoby odpowiedzi, poza sankcjami, na próby nuklearne Korei Płn.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (fot. Sergei Karpukhin / FORUM)

"Obecna sytuacja wykazuje, że dyplomaci powinni być bardziej kreatywni, a nie tylko odpowiadać za pomocą sankcji, sankcji i kolejnych sankcji na dalsze zaostrzanie się sytuacji" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Genewie.

"Jest zbyt wcześnie aby rezygnować z sześciostronnych rokowań (oba państwa koreańskie, USA, Rosja, Chiny i Japonia - PAP). Powinniśmy poszukiwać sposobów ich wznowienia" - dodał.

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że Waszyngton wielokrotnie proponował Korei Północnej rozmowy, ale uzależniał je od zgody Pjongjangu na rezygnację z broni nuklearnej. Warunek ten był jednak stale odrzucany.

Korea Północna zdetonowała w piątek ładunek nuklearny o wyjątkowo dużej sile rażenia. Próba spotkała się z powszechnym potępieniem; w Nowym Jorku zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Południowa chce nowych sankcji wobec Północy

Korea Południowa chce dodatkowych sankcji dla reżimu w Pjongjangu po przeprowadzeniu wczoraj przez Północ kolejnej próby nuklearnej. Seul w najbliższych tygodniach będzie starał się przekonać do głosowania na forum ONZ inne państwa.

Szef południowokoreańskiej dyplomacji Yun Byung-se weźmie udział w rozpoczynającej się 17 września Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformowała Agencja Yonhap Seul będzie szukał szerokiego wsparcia dla objęcia Korei Północnej jeszcze większymi sankcjami. O idei głosowania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ za zaostrzeniem sankcji minister spraw zagranicznych Korei Południowej rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem.

Rada Bezpieczeństwa potępiła północnokoreańską próbę jądrową. Władze w Pjongjangu oświadczyły, że nie zamierzają rezygnować z nuklearnych ambicji. Jak podała północnokoreańska agencja prasowa, Północ chce zwiększyć działania na forum międzynarodowym w celu uznania jej za mocarstwo atomowe. Trwają konsultacje władz Korei Południowej z USA i Japonią, które były zaangażowane w zamrożone obecnie tzw. rozmowy sześciostronne z Północą. Seul zapowiedział, że trzy kraje wzmocnią współpracę mającą doprowadzić Pjongjang do zaprzestania testów.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~klasy

Może jakiś apel pisany wierszem pomoże?

! Odpowiedz
0 0 ~Ed

Nie dziwie sie Kimowi po tym jaki los mial Saddam i Kadafi .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil