REKLAMA
PORTFEL GWIAZD

„Der Spiegel”: LOT może wycofać się z przejęcia Condor Air

2020-03-11 12:50
publikacja
2020-03-11 12:50

PLL LOT mogą wycofać się z zakupu niemieckich linii Condor Air – informują niemieckie media. Powodem ma być koronawirus, który dokonuje potężnego spustoszenia w branży lotniczej.

fot. / / Kancelaria Premiera RP

Jak donosi niemiecki „Der Spiegel”, kryzys związany z koronawirusem może doprowadzić do opóźnienia lub nawet anulowania przejęcia Condor Air przez LOT. Według relacji tygodnika, nie jest jasne na ile niemiecka linia uwzględniła w swoim planie naprawczym (przy którym asystować mieli Polacy) efekt koronawirusa. Komentarza niemieckim dziennikarzom w tej sprawie odmówiły zarówno Condor Air, jak i LOT.

„Der Spiegel” cytuje także polskie media – „Gazetę Wyborczą” oraz „Fakt” – które zwracały uwagę, że epidemia koronawirusa odbije się na wartości Condora (gdyby transakcję zawierano dziś, spółka byłaby tańsza). Według źródeł, na które powołują się niemieccy dziennikarze, „nie ma pewności czy LOT nadal jest zdecydowany na ogłoszone w styczniu przejęcie”. Z kolei „Dziennik Gazeta Prawna” donosił, że polskie linie lotnicze same mogą potrzebować pomocy ze strony rządu.

Informacja o przejęciu niemieckich linii przez polskiego przewoźnika pojawiła się pod koniec stycznia, kiedy epidemia koronawirusa nie ogarnęła jeszcze Europy. LOT i Condor miały wspólnie stworzyć jedną z wiodących europejskich grup lotniczych, przewożącą łącznie około 20 mln pasażerów rocznie.

W pierwotnym kształcie, transakcja miała się zakończyć do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych i opuszczeniu przez Condor procedury ochronnej. Procedura ta zakończyć ma się wraz z końcem marca. Inwestorem ze strony polskiej formalnie miała być Polska Grupa Lotnicza (PGL), która w 100 proc. należy do Skarbu Państwa i jest nadzorowana przez premiera. W skład PGL wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services. 

Condor lata do najpiękniejszych wakacyjnych miejsc na świecie od 1956 roku. Każdego roku około 9,4 mln pasażerów lata na pokładach Condora z ośmiu niemieckich lotnisk do około 90 miejsc w Europie, Afryce i Ameryce. W roku obrotowym 2018/19 Condor Flugdienst GmbH zanotował około 57 mln euro zysku operacyjnego, przy przychodach na poziomie około 1,7 mld euro.

Condor dysponuje flotą ponad 50 samolotów utrzymywanych przez spółkę zależną Condor Technik GmbH zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa we Frankfurcie i Düsseldorfie. Według ankiety przeprowadzonej przez niemiecki instytut jakości usług na zlecenie kanału informacyjnego n-tv, Condor od wielu lat jest najpopularniejszą wakacyjną linią lotniczą w Niemczech. 

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Wyprzedaż Rocznika 2026. Hybrydowe SUV-y Forda
Wyprzedaż Rocznika 2026. Hybrydowe SUV-y Forda

Komentarze (36)

dodaj komentarz
andiauae
Jony Daniels pociagajacy za sznurki w LOCIE nie dopusci do odstapienia zakupu Condor Air. Daniels, sierzant sztabowy armii izraelskiej, stal sie lobbysta i lawiruje wsrod najwyzszych przedstawicieli polskich wladz. Zalezy mu na oslabieniu pozycji finansowej LOTu i opylenie polskiego przewoznika swoim ziomkom za pol darmo. Partia Jony Daniels pociagajacy za sznurki w LOCIE nie dopusci do odstapienia zakupu Condor Air. Daniels, sierzant sztabowy armii izraelskiej, stal sie lobbysta i lawiruje wsrod najwyzszych przedstawicieli polskich wladz. Zalezy mu na oslabieniu pozycji finansowej LOTu i opylenie polskiego przewoznika swoim ziomkom za pol darmo. Partia Interesow Syjonisrtcznych mu w tym pomoze.
andiauae
To nic nie warte badziewie Condor Air zakupila panstwowa spolka Polska Grupa Lotnicza, a nie LOT. LOT zostal przejety przez PGL w odpowiedzi na zakusy pracownicze przejecia polskiej linii lotniczej. Wiecej na ten temat opowiada wspaniala pani mecenas Joanna Modzelewska w kilku programach Rafala Mossakowskiego na YT. (CEPowisle To nic nie warte badziewie Condor Air zakupila panstwowa spolka Polska Grupa Lotnicza, a nie LOT. LOT zostal przejety przez PGL w odpowiedzi na zakusy pracownicze przejecia polskiej linii lotniczej. Wiecej na ten temat opowiada wspaniala pani mecenas Joanna Modzelewska w kilku programach Rafala Mossakowskiego na YT. (CEPowisle zostal zamkniety przez YT ale powstal juz blizniaczy kanal CEPolska - warto ogladac)/
plutarch
To było zgranie pod publikę, że Polska tak silna, że wykupuje niemiecką firmę. Jak widać domek z kart. Pan zapłaci, pani zapłaci, my zapłacimy, społeczeństwo.
tatrzanczyk
Jak obecna sytuacja utrzyma się dłużej, to zaraz się okaże, że będziemy zrzucać się na LOT, na obsługę rat leasingu.
stanislaw2200
To w sumie by był całkiem niezły pomysł, ile to razy niemieckie firmy zostawiały Polskie na lodzie. Może warto było by zrobić takiego samego psikusa niemcom i ich raz zostawić z ręką w nocniku.
and00
"polskie media – „Gazetę Wyborczą” oraz „Fakt”
No to sobie polskie media wybrali
Czy można napisać np że Volkswagen Caddy i VW Transporter to Polskie samochody, bo produkują je pod Poznaniem?
cwany_lis
Marzenie waszej niemieckiej rozczochranej chorej głowy. Marzenia...
karbinadel
Kolejny dowód na to, że PiS nie potrafi myśleć do przodu dalej niż na dwa miesiące.
and00
No fakt, nie przewidzieli wybuchu epidemii przed jej wybuchem
Zupełnie inaczej niż totalna opozycja, oni już w na pewno w zaszłym roku wiedzieli co się będzie działo
Grodzki np tak dokładnie wyliczył kiedy jechać na nary do Włoch, że wrócił akurat kilka dni przed ogłoszeniem zamknięcia granic
I jeszcze lekarze na lotnisku
No fakt, nie przewidzieli wybuchu epidemii przed jej wybuchem
Zupełnie inaczej niż totalna opozycja, oni już w na pewno w zaszłym roku wiedzieli co się będzie działo
Grodzki np tak dokładnie wyliczył kiedy jechać na nary do Włoch, że wrócił akurat kilka dni przed ogłoszeniem zamknięcia granic
I jeszcze lekarze na lotnisku mu kazali wypełniać jakieś papierki, jak by nie wiedzieli kim jest, i jaki ma immunitet
cwany_lis
Tak, tak...Ty na pewno wiedziałeś ze korona wirus zaatakuje „wsje strany mira”

Powiązane: PLL LOT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki