REKLAMA

Kurs ropy szuka dna. Przybywa chętnych do gry na spadki

Krzysztof Kolany2015-12-22 23:09główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-22 23:09
Kurs ropy szuka dna. Przybywa chętnych do gry na spadki
Kurs ropy szuka dna. Przybywa chętnych do gry na spadki
/ YAY Foto

We wtorek notowania ropy Brent kolejny dzień szorowały po 11-letnim dnie, tuż poniżej minimum z grudnia 2008 roku. Na rynku przybywa chętnych do gry na dalsze spadki oraz prognoz zakładających zejście cen nawet do 20 dolarów za baryłkę.

„Spodziewamy się utrzymania nadpodaży ropy także w przyszłym roku” - twierdzą eksperci banku Goldman Sachs, według których w skrajnym scenariuszu ceny „czarnego złota” mogą spaść nawet do 20 USD za baryłkę. 

Przyczyny pesymizmu względem notowań ropy są od miesięcy dobrze znane. Główni producenci pompują, ile wlezie: rekordy wydobycia bije Arabia Saudyjska, Rosja, Irak i przede wszystkim Stany Zjednoczone.

Po spadku cen ze 100 USD do niespełna 40 USD za baryłkę amerykańscy nafciarze znacząco ograniczyli liczbę odwiertów (która w ostatnich tygodniach... znów wzrosła!), co jednak nie przełożyło się na istotne ograniczenie ilości wydobywanego surowca. A od 2016 roku na rynek zacznie trafiać ropa z Iranu...

W efekcie przybywa amatorów gry przeciwko ropie. Na nowojorskiej giełdzie towarowej handluje się już opcjami put z cenami wykonania rzędu 20-30 USD za baryłkę w perspektywie następnych kilku miesięcy. W opcjach na kontrakty z dostawą w grudniu 2016 roku najpopularniejsza cena wykonania to 30 USD za baryłkę.

Liczba otwartych pozycji w opcjach put po 25 USD za baryłkę (których posiadacze zarabiają, jeśli cena ropy spadnie poniżej ceny wykonania opcji) z terminem wygaśnięcia do czerwca 2016 r. sięga już trzech tysięcy kontraktów.  Pojawili się nawet inwestorzy zakładający się o to, że do grudnia 2016 cena ropy WTI spadnie poniżej 15 USD za baryłkę!

To oznaki bardzo silnego pesymizmu na mocno wyprzedanym rynku (14-dniowy RSI dla kontraktów na ropę Brent spadł do niespełna 22 pkt. i od dwóch tygodni utrzymuje się poniżej 30 pkt., czyli umownej granicy wyprzedania rynku). We wtorek wieczorem kontraktami na amerykańską ropę WTI z lutowym terminem dostawy handlowano po cenie 36,47 USD za baryłkę, czyli o ponad dwa dolary drożej niż w piątek, gdy ceny były najniższe od prawie 7 lat.

Ropa Brent była notowana po 36,37 USD/bbl, podczas wtorkowej sesji spadając nawet do 35,99 USD. Tak niskiej ceny na rynku nie widziano od 2004 roku. Dołek z grudnia 2008 roku to 36,74 USD/bbl.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~turysta
bzdury piszą ale obecnie zmiana zapasów w USA wygląda jak zabawa 2ma tankowcami raz się pompuje do tankowców a raz do magazynów monitorowanych ... rentowność zaczyna być umowna Wenezuela pęka Azerbejdzan pękł , Rasija ? jeśli pęknie (a powinna bo ciepła zima) to lepiej mieć bazy NATo w Polsce szybciej niż później
~heh
Ten kryzys to wina Goldmanów grających na S. I to ich trzeba opodatkować
~w2111
Jaki kryzys? Że co? Że ropa tania? Widać skąd piszesz. Kryzys. W Rossji!!!!!!!! Na pohybel ruskim.
~MacGawer
Jak to leciało: "Kupuj gdy wszyscy się boją, bój się gdy wszyscy kupują"?

W przypadku złotego sprawdziło się doskonale.
~abc
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kiedy-zloto-bedzie-kosztowac-2-000-USD-2668171.html
~DD
Jeżeli spadnie to najlepiej chwile poczekać i kupic jak będzie tańsza i poczekać :).
Pamiętać co sie działe ze złotem kiedy było po 1900 wszyscy mówil, że limitem jest tylko niebo, a teraz co mamy?. Większośc ludzi w mediach pisza artukuły spekulacyjne które nijak sie maja do rzeczywistości :).
~Basiceconomyorg
Wpisz w youtube: bill gates nuclear i obejrzyj 7 minutowy film ktory wyjasni dlaczego wszyscy sprzedaja rope na wyscigi.
Dziekujemy rynkom finansowym za szokowe zmiany ceny ropy od ekstremum do ekstremum. Gospodarka i natura ozywiona( w tym homo sapiens) uwielbiają takie szoki. Macie racje. Mozemy dalej handlowac derywatywami
Wpisz w youtube: bill gates nuclear i obejrzyj 7 minutowy film ktory wyjasni dlaczego wszyscy sprzedaja rope na wyscigi.
Dziekujemy rynkom finansowym za szokowe zmiany ceny ropy od ekstremum do ekstremum. Gospodarka i natura ozywiona( w tym homo sapiens) uwielbiają takie szoki. Macie racje. Mozemy dalej handlowac derywatywami bez ograniczen. Nie musimy rozpowszechniac publikacji z basiceconomy org
~proboszcz
nie mogę w to uwierzyć że mają "zimną fuzje" jeżeli to prawda to prąd będzie prawie za darmo, a ropa, węgiel... to chyba już tylkow muzeum:DDD

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki