REKLAMA

Trwa zła passa złotego. Kurs euro przekroczył 4,60 zł

2021-09-21 11:09
publikacja
2021-09-21 11:09
Trwa zła passa złotego. Kurs euro przekroczył 4,60 zł
Trwa zła passa złotego. Kurs euro przekroczył 4,60 zł
fot. Zwiebackesser / / Shutterstock

Bariera 4,60 zł tym razem padła w zasadzie bez walki. Kurs euro osiągnął najwyższą wartość od marca. Złoty cofa się na całej linii, intensywnie tracąc na wartości przez poprzednie dwa tygodnie.

Na fali obaw o bankructwo chińskiego dewelopera Evergrande w poniedziałek doszło do intensywnej wyprzedaży ryzykownych aktywów na światowych rynkach finansowych. Fali tej nie oparł się polski złoty, który już od połowy września wykazywał oznaki poważnej słabości wywołanej postawą Rady Polityki Pieniężnej, która nie zamierza zerwać z polityką zerowych stóp procentowych nawet w warunkach inflacji CPI przekraczającej 5% lub nawet 6%.

Połączenie zbyt luźnej polityki pieniężnej z globalnym wzrostem awersji do ryzyka poskutkowało wyraźnym osłabieniem złotego. We wtorek przed południem kurs euro rósł o ponad grosz, osiągając poziom 4,6155 zł po wzroście o przeszło 1,5 grosza dzień wcześniej. Od początku września kurs EUR/PLN wzrósł już o przeszło 11 groszy.

W ten sposób złamana została bariera 4,60 zł, która w lipcu i sierpniu okazała się skutecznym oporem. Euro jest obecnie najdroższe od 31 marca. Jednakże przy utrzymaniu się negatywnego sentymentu do polskiej waluty kurs euro może wkrótce przetestować covidowe szczyty z marca (4,6323 zł) i października 2020 (4,6439 zł) oraz marca 2021 (4,6734 zł).

O kolejny grosz zwyżkowały notowania dolara amerykańskiego, który we wtorek przed południem kosztował ponad 3,93 zł. Kurs USD/PLN znalazł się w ten sposób  blisko sierpniowych maksimów i także zmierza ku najwyższym wartościom od wiosny.

Frank szwajcarski kosztował 4,2529 zł i był o trzy grosze droższy niż dzień wcześniej. Przed wyższymi poziomami na parze frank-złoty chroni nas jedynie nie tak mocna postawa helweckiej waluty względem euro – kurs EUR/CHF wciąż pozostaje wyraźnie wyższy niż w sierpniu.

KK

Źródło:
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
next3
Widać powrót na forum hakerów z Piotrogrodu po sfałszowanych wyborach w Rosji...hahahaha
next3
Zadłużeni w walucie są bardzo wdzięczni rządowi za "rozważną" politykę gospodarczą, która nieprzerwanie od kilku lat prowadzi do wzrostu cen dosłownie wszystkiego i spadku wartości złotego. Pamiętam jak w 2015 zaciągałem kredyt przy 4,10 za euro.....Pan premier zamiast pracować, to codziennie wykłada w Zadłużeni w walucie są bardzo wdzięczni rządowi za "rozważną" politykę gospodarczą, która nieprzerwanie od kilku lat prowadzi do wzrostu cen dosłownie wszystkiego i spadku wartości złotego. Pamiętam jak w 2015 zaciągałem kredyt przy 4,10 za euro.....Pan premier zamiast pracować, to codziennie wykłada w TV spiskowe teorie o napadzie EU na Polskę.... Weźcie się do roboty i przestań kłamać CODZIENNIE!
marekpoznan
KRACH NA ZŁOTYM! EURPLN urósł w ciągu:
1 rok: +2.93%
2 lata: +5.34%,
5 lat: +7.85%,
10 lat: +4.59%

Nic tylko zejść do piwnicy, nakryć głowę kocem i czekać na koniec.
wtomek
Zła passa złotego czy niedouczonych lobbystów z Bankiera?. Złoty nie jest jedyną walutą , która tańczy jak jej zagra para USD/EUR. W Parkiecie zdecydowanie bardziej obiektywne komentarze, Zachowujecie się jakbyście byli sami na świecie ....wystarczy tylko "kilk" i już czytamy zupełnie coś innego .
marekpoznan
Wreszcie ktoś coś sensownego napisał w temacie, bo póki co to wszyscy piszą o rzekomym krachu na EURPLN

leszczykowy
No i znowu opłaca się jeździć na szparagi do Niemiec. A i jeszcze oferta dla pielęgniarek i lekarzy coraz bardziej atrakcyjna. Wszyscy na zachód uciekną przed katolibanem kaczyskiego.
marekpoznan
Nie masz pojęcia o czym piszesz, od 5 lat kurs EURPLN rośnie o około 1% rocznie wbrew apokaliptycznym artykułom z bankiera o krachu.
ameba1
ee tam, przeplatanka tytułów "dobra passa" "zła passa". I tak wiemy, że 5pln+ zobaczymy w następnym roku. Przy okazji jeszcze USD już po 3.94.
macrogregory
Złotówka leci, rynek obligacji wycenia powyżki stóp a złotówka leci ... No cóż RPP przespał moment. Idę o zakład, że jak RPP podwyższy stopy (bo będzie musiał) złotówka jeszcze mocniej zleci na pysk wymuszając na RPP 3x mocniejsze podwyżki, a wtedy cud mieszkaniowy idzie bul bul bul bul pod wodę.
marekpoznan
Złoty wcale nie leci tylko na bankierze bzdury piszą.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki