REKLAMA

Citi: Na początku 2022 r. inflacja w Polsce może sięgnąć 6,4 proc.

2021-09-20 13:56
publikacja
2021-09-20 13:56

Uwzględniając wpływ podwyżek cen różnych nośników energii, inflacja w Polsce może na początku 2022 r. sięgnąć 6,4 proc., a pod koniec roku obniżyć się do ok. 3,5 proc. - prognozują ekonomiści Citi Handlowego.

Citi: Na początku 2022 r. inflacja w Polsce może sięgnąć 6,4 proc.
Citi: Na początku 2022 r. inflacja w Polsce może sięgnąć 6,4 proc.
fot. whitelook / / Shutterstock

"W najbliższych miesiącach inflację podwyższy zaaprobowana w ubiegłym tygodniu podwyżka cen gazu (7,4 proc.), która ma wejść w życie od października. Z tego tytułu wskaźnik CPI może wzrosnąć o dodatkowe 0,1 pkt. proc. Uwzględniając wpływ tych podwyżek oraz kolejnego 5-proc. wzrostu rachunku za gaz i 15-proc. wzrostu rachunku za prąd od stycznia 2022 nasza prognoza inflacji wskazuje, że na początku roku CPI może sięgnąć 6,4 proc." - napisano w raporcie.

Z wykresu zawierającego prognozowaną przez Citi ścieżkę inflacji wynika, że pod koniec 2022 r. CPI spadnie w okolice 3,5 proc.

Ekonomiści Citi szacują, że podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku o 7,5 proc. do 3.010 zł podniesie średnią dynamikę płac o ok. 0,7 pkt. proc.

Ostatnio pisaliśmy też:

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (38)

dodaj komentarz
marxs
"Choć z oficjalnych przekazów słychać, że budżecie państwa jest nadwyżka - to eksperci są zdania, że taka sytuacja jest po prostu niemożliwa. Ponadto przewidywania są takie, że w najbliższych miesiącach rząd może mieć problem - zaczną się silne żądania płacowe, które będą również związane z gwałtownymi podwyżkami cen we wszystkich "Choć z oficjalnych przekazów słychać, że budżecie państwa jest nadwyżka - to eksperci są zdania, że taka sytuacja jest po prostu niemożliwa. Ponadto przewidywania są takie, że w najbliższych miesiącach rząd może mieć problem - zaczną się silne żądania płacowe, które będą również związane z gwałtownymi podwyżkami cen we wszystkich sektorach. Wiadomo, że Polska nie jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek. Wówczas prawda o sytuacji finansowej kraju może okazać się dramatyczna"-Interia.pl

ja3
"inflacja w Polsce może sięgnąć 6,4 proc"
Wbrew pozorom, to jest dobra informacja. Pod rządami obecnej władzy lub tak zwanej 'totalnej opozycji' inflacja mogłaby sięgnąć nieba, a tymczasem będzie to "tylko" 6,4%.
pstrzezek
Widzę że @jas2 dorobił się nowego nick'a i robi sztuczny tłum ;) Brawo. Trzeba "budować' poparcie na forum
anty12
Przekaz dnai wjechal ba banie HAHAHAH.Kiedy kartofel pojdzi ena debate s Tuskiem ? Nigdy wy pisowskie iecie.
ozz198
Czyli można powiedzieć, że pod rządami Kaczki Przenajświętszej każda wiadomość to dobra wiadomość :)
men24a
To mnie że posmiejmy się o rekordowym wzroście PKB mniejszym od inflacji. No nieźle
and00 odpowiada jkl777
Tak publicznie pokazywać własną niewiedzę...
Kolega rozumiem masochista?
jkl777

Adam Glapiński na początku 2018 roku nabył ponadhektarową działkę graniczącą z posiadaną przez niego ziemią - czytamy w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej". Jak ustalili dziennikarze gazety prezes NBP wszedł w jej posiadanie wraz z żoną przez tzw. zasiedzenie. Decyzję na korzyść Glapińskich podjął sąd. Działka nie miała

Adam Glapiński na początku 2018 roku nabył ponadhektarową działkę graniczącą z posiadaną przez niego ziemią - czytamy w poniedziałkowej "Gazecie Wyborczej". Jak ustalili dziennikarze gazety prezes NBP wszedł w jej posiadanie wraz z żoną przez tzw. zasiedzenie. Decyzję na korzyść Glapińskich podjął sąd. Działka nie miała mieć też ustalonej wartości.
maniek_as
Działka to dobra ochrona kapitału przed inflacją! Szczególnie jak jest pozyskana darmo.
Adam Glapiński

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki