REKLAMA
WEBINAR

Dolar najdroższy od 7 tygodni. Kurs euro w górę

Krzysztof Kolany2023-05-31 10:44główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-31 10:44

Środowy poranek przyniósł osłabienie złotego. Kurs euro do złotego odrabia wiosenne spadki, w czym wspiera go umacniający się dolar. Amerykańska waluta jest najdroższa od 7 tygodni.

Dolar najdroższy od 7 tygodni. Kurs euro w górę
Dolar najdroższy od 7 tygodni. Kurs euro w górę
fot. Fotokon / / Shutterstock

Na globalnym rynku walutowym trwa fala aprecjacji dolara. Kurs EUR/USD w środę rano zszedł do poziomu 1,0662 względem przeszło 1,10 notowanych jeszcze na początku maja. Umacniający się dolar zwykle ma negatywny wpływ na waluty z rynków wschodzących, takich jak polski złoty.

Nie inaczej jest i tym razem. W środę o 10:42 za dolara trzeba było zapłacić 4,2532 zł. To aż o 3,7 grosza więcej niż dzień wcześniej i najwięcej od 12 kwietnia. Przez ostatnie dwa tygodnie kurs USD/PLN wzrósł już o 14 groszy.

Niestety złoty traci także wobec euro. Środowy poranek przyniósł kontynuację ruchu z ostatnich kilku dni. Kurs euro podniósł się powyżej 4,53 zł. To już o 6 groszy więcej niż jeszcze tydzień temu, gdy kurs EUR/PLN znalazł się na najniższych poziomach od czerwca 2021 roku.

Reklama

Większego wpływu na notowania złotego nie miały opublikowane dziś rano wstępne szacunki inflacji CPI w Polsce. Tempo utraty siły nabywczej złotego mierzone wskaźnikiem CPI spowolniło w maju do 13% wobec 14,7% w kwietniu. Co istotne, dzięki taniejącym paliwom koszyk dóbr konsumpcyjnych nie podrożał względem poprzedniego miesiąca. Jest to pierwsza taka sytuacja od ponad dwóch lat.

- Dane te z punktu widzenia uczestników rynku będą rozpatrywane w kontekście wzmocnienia komunikacji części członków RPP przygotowujących grunt pod rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w II połowie roku, co mogłoby zacząć wywierać presję na złotego - napisano w raporcie PKO BP.

Z kolei ekonomiści mBanku twierdzą, że im częściej RPP iść będzie w kierunku narracji o luzowaniu polityki pieniężnej, tym niższe jest prawdopodobieństwo, że faktycznie do niej dojdzie. - Nie oczekujemy obniżek stóp procentowych w tym roku – konkludują eksperci mBanku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki