REKLAMA

Kurs euro bez większych zmian. Dolar oddaje wtorkowe wzrosty

Krzysztof Kolany2023-01-04 10:12główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-04 10:12

Środowy poranek przyniósł próbę skontrowania wtorkowego ruchu na parze euro-dolar. Jednakże nie poszło za tym umocnienie złotego, który pozostał stabilny względem euro i odzyskiwał utracony teren na parze z dolarem amerykańskim.

Kurs euro bez większych zmian. Dolar oddaje wtorkowe wzrosty
Kurs euro bez większych zmian. Dolar oddaje wtorkowe wzrosty
fot. Anikin Denis / / Shutterstock

O 10:12 kurs euro kształtował się na poziomie 4,6769 zł, a więc praktycznie bez zmian względem stanu z wtorkowego wieczoru. Pomijając okołoświąteczne perturbacje od połowy listopada kurs EUR/PLN nie podlega większym zmianom, wahając się w przedziale 4,65-4,72 zł

- Po podwyższonej zmienności okołoświątecznych notowań złotego rynek wraca do przedziału wahań EUR/PLN obserwowanego od drugiej połowy listopada (4,67-4,70). Ryzyka dla złotego w tym momencie są zbilansowane, a przy braku silnych sygnałów zewnętrznych stabilizacja notowań nadal pozostaje scenariuszem bazowym - napisali w biuletynie ekonomicznym analitycy BGK.

Reklama

Większego wpływu na zachowanie złotego nie powinna być dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Wśród ekonomistów panuje niemal jednogłośny konsensus, że cykl podwyżek został już zakończony i że Rada nie zmieni stóp do końca 2023 roku.

Globalnie obserwujemy kontrę wtorkowego, nieco dziwnego, umocnienia dolara względem euro, jakie nastąpiło po publikacji danych o spadku inflacji CPI w Niemczech. Dziś rano dolar osłabiał się względem euro. W efekcie tego kurs USD/PLN poszedł w dół o blisko dwa grosze, schodząc do poziomu 4,4070 zł.

Frank szwajcarski wyceniany był na 4,7521 zł, czyli o dwa grosze wyżej niż dzień wcześniej. Relatywnie silnych ruch w górę kursu CHF/PLN wynikał z faktu, że helwecka waluta zyskała względem euro. Natomiast funt brytyjski notowany był po 5,3040 zł, czyli niespełna grosz wyżej niż we wtorek.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki