REKLAMA

Krafton wpisuje się w strategię PCF Group, wspiera realizację planów wydawniczych

2023-03-29 07:02
publikacja
2023-03-29 07:02

Pozyskanie inwestora w postaci jednego z największych południowokoreańskich wydawców i producentów gier, firmy Krafton, oznacza docenienie planów Grupy PCF związanych z samodzielnym wydawaniem gier - uważa prezes Sebastian Wojciechowski i dodaje, że nowy partner bardzo dobrze wpisuje się w zaktualizowaną strategię grupy.

Krafton wpisuje się w strategię PCF Group, wspiera realizację planów wydawniczych
Krafton wpisuje się w strategię PCF Group, wspiera realizację planów wydawniczych
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

PCF Group oraz kluczowy akcjonariusz, prezes spółki Sebastian Wojciechowski, zawarli umowę inwestycyjną z Kraftonem dotyczącą objęcia akcji serii F, które po zakończeniu oferty dadzą firmie Krafton 10 proc. udziału w kapitale zakładowym. Cena emisyjna została ustalona na 40,20 zł za każdą akcję.

"Z naszego punktu widzenia ważne jest pozyskanie partnera, z którym możemy dalej realizować wszystkie zamierzenia, które przekazaliśmy w uaktualnionej strategii ogłoszonej pod koniec stycznia. Zakłada ona, że idziemy w kierunku samodzielnego wydawania części gier, co przełoży się na zwiększenie skali naszej działalności. Do realizacji tych zamierzeń potrzebowaliśmy dodatkowego finansowania, stąd nasze plany związane z SPO. Pozyskanie Kraftona oznacza zminimalizowanie ryzyka związanego z powodzeniem wtórnej oferty publicznej, a także potwierdza atrakcyjność inwestycyjną PCF Group, jakość realizowanych projektów i słuszność obranego kierunku rozwoju" - powiedział PAP Biznes prezes Grupy People Can Fly Sebastian Wojciechowski.

"Krafton jest jednym z największych południowokoreańskich wydawców i producentów gier. Nie bez znaczenia był fakt, że jest to twórca shooterów, gatunku, w którym my również się specjalizujemy" - dodał.

W lutym nadzwyczajne walne zgromadzenie PCF Group zdecydowało o emisji do około 5,9 mln akcji serii F, z której spółka planowała pozyskać od około 205 mln do około 295 mln zł na zwiększenie liczebności zespołów deweloperskich pracujących nad trzema grami z segmentu AAA. Emisja akcji serii F zostanie przeprowadzona w trybie subskrypcji prywatnej, skierowanej do inwestorów kwalifikowanych lub inwestorów, którzy obejmą akcje o łącznej wartości co najmniej 100.000 euro.

Zgodnie z umową, Krafton zobowiązał się do objęcia ponad 60 proc. oferowanej puli akcji.

"Pozostałą część akcji będziemy chcieli zaoferować na rynku" - powiedział Wojciechowski.

Prezes podtrzymuje, że emisja akcji serii F będzie wystarczająca do realizacji planów zapisanych w uaktualnionej strategii.

Prezes PCF Group nie chce mówić o tym, w jakim kierunku współpraca z Kraftonem może być w przyszłości rozwijana i czy Krafton może objąć w przyszłości więcej akcji PCF Group ponad zadeklarowane obecnie 10 proc.

"Gdy Krafton stanie się naszym akcjonariuszem, to wówczas będziemy się zastanawiać, co może być przedmiotem naszej współpracy ponad to, co jest ustalone w tym momencie. Teraz jest to współpraca czysto kapitałowa, z elementem komercyjnym dotyczącym potencjalnej współpracy wydawniczej przy projektach Bifrost i Victoria. Dokąd ta współpraca może nas zaprowadzić, będzie przedmiotem dalszych rozmów. Teraz najważniejszym elementem dla nas było pozyskanie partnera, który zapewni kapitał potrzebny do realizacji uaktualnionej strategii" - powiedział.

"Zachowujemy całkowitą niezależność oraz poufność w realizacji projektów z innymi partnerami" - dodał.

Zgodnie z umową inwestycyjną, jeżeli spółka będzie rozważać wydanie Projektu Victoria lub Projektu Bifrost w modelu innym niż self-publishing, inwestor będzie miał prawo do pierwszeństwa w negocjacjach (right of first negotiation), jak również prawo do pierwszeństwa zawarcia umowy (right of first refusal) w odniesieniu do wszelkich takich umów.

Krafton ma zagwarantowane prawo pierwszeństwa w negocjacjach umowy wydawniczej, gdybyśmy w którymś momencie zdecydowali się na to, że tych dwóch gier nie wydajemy sami. Ale zgodnie z zaktualizowaną strategią planujemy realizację tych gier w modelu self-publishing. Tym niemniej dobrze wiedzieć już dzisiaj, że tak renomowany partner jak Krafton chciałby wesprzeć nasz proces wydawniczy – to tylko pokazuje, jak postrzegane są nasze projekty przez światowych graczy" - powiedział.

Zarówno inwestor, jak i kluczowy akcjonariusz, złożyli deklaracje lock-up dotyczące ich pakietów akcji w spółce, które będą obowiązywać do 28 marca 2024 r. Umowa inwestycyjna została zawarta na czas określony 10 lat ze zwyczajowymi postanowieniami o automatycznym jej rozwiązaniu.

Zgodnie z przyjętą strategią PCF Group, większość gier z portfela grupy będzie realizowana w modelu self-publishing. W opinii zarządu, w dłuższej perspektywie może być on dużo bardziej dochodowy od realizowanego dotychczas modelu współpracy z wydawcami. Celem strategicznym grupy jest wygenerowanie co najmniej 3 mld zł łącznych przychodów w latach 2023-2027, czyli niemal 5-krotnie więcej niż w latach 2018-2022.

Obecne portfolio grupy składa się z siedmiu projektów - czterech gier z segmentu AAA (Gemini, Dagger, Bifrost, Victoria), jednej z segmentu compact AAA (Re) oraz dwóch projektów VR (Thunder, Green Hell VR). Premiera Gemini planowana jest na 2026 r., a projektów Dagger, Bifrost, Victoria na 2025-2026 r. Projekt Red jest obecnie w fazie koncepcyjnej.

Piotr Rożek (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki