REKLAMA

Kowalczyk: Po ogłoszeniu wyników audytu - możliwe zmiany w zarządach spółek SP

2016-10-09 07:15
publikacja
2016-10-09 07:15

Po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek; nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia - mówi PAP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, nadzorujący likwidację MSP Henryk Kowalczyk.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Ostateczne zatwierdzenie podziału spółek pomiędzy resorty nastąpi w ciągu dwóch tygodni, ponieważ nie wszyscy ministrowie uczestniczą w KERM, a chciałbym to uzgodnić ze wszystkimi. Zakładamy, że KGHM trafi pod kuratelę Ministerstwa Energii, PZU - Ministerstwa Rozwoju, GPW - Ministerstwa Finansów. Azoty - ME albo MR - decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek na KERM" - powiedział minister w rozmowie z PAP.

Według Henryka Kowalczyka we wtorek KERM będzie się zajmował założeniami projektu ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. "Na Radę Ministrów projekt powinien trafić na przełomie października i listopada, dlatego, że musi przejść jeszcze przez konsultacje międzyresortowe i Komitet Stały RM. Cały proces legislacyjny w tej sprawie chcemy zakończyć w tym roku. Natomiast faktyczna likwidacja MSP nastąpi do końca marca. Nie mamy już wyjścia, bo w budżecie państwa zabezpieczyliśmy pieniądze na płace dla pracowników MSP tylko na pierwszy kwartał" - wskazał.

Jeszcze przed likwidacją MSP - według ministra - powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera. Będzie się ona zajmowała - jak wyjaśnił - "przede wszystkim weryfikacją kadr, nadzorem finansowym oraz nadzorem nad decyzjami strategicznymi takimi, jak np. inwestycja KGHM w Sierra Gorda". "Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier" - zapowiedział.

"Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa. Więc trzeba będzie to zmienić. W tym celu chcemy wzmocnić prokuratorię generalną Skarbu Państwa, żeby tam, gdzie będzie to możliwe, reprezentowała spółki SP. Tam gdzie jest 100-proc. udział SP, nie będzie problemu. Co do spółek, których Skarb Państwa jest współwłaścicielem, planujemy rekomendacje i zachęty do korzystania z usług prokuratorii generalnej zamiast kancelarii prawnych, ale nakazać tego nie możemy" - powiedział szef SKRM.

"Co najmniej tydzień zajmie jeszcze analiza danych nadesłanych ze spółek. Jak zapowiedział minister Kamiński, wyniki audytu będą przedstawione za kilka tygodni. Po ich ogłoszeniu możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. Nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia" - zaznaczył.

Pytany o zapowiedzi MSP z czasów, gdy kierował nim Dawid Jackiewicz, dotyczące powołania holdingu spożywczego, minister odpowiedział: "To był pomysł bardzo szeroki, nieakceptowany przez różne środowiska, więc od niego odstępujemy. Może zamiast tego zbudujemy coś wokół Krajowej Spółki Cukrowej, która już zgrupowała wokół siebie kilka spółek, nie wszystkie z branży cukrowniczej".

Sonia Sobczyk (PAP)

son/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~ratunku
Czyli swoich na swoiszych
~Robert
Po audycie drzwi do ,,stodoły " gdzie stoi koryto zostaną szeroko otwarte
~kto
" powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera ...Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier"
Jakiś autorytet ze "stajni" Macierewicza ,czy produkt "kuźni" kadr PiSu - apteki ARONIA ? A może ktoś z "renomowanej" uczelni
" powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera ...Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier"
Jakiś autorytet ze "stajni" Macierewicza ,czy produkt "kuźni" kadr PiSu - apteki ARONIA ? A może ktoś z "renomowanej" uczelni w Toruniu ?
~arek
PZU podlega pod ministerstwo sprawiedliwości - brat Ziobry kieruje firmą. Teraz ma trafić do ministerstwa rozwoju?
~wybierampolskie
Firmy chcą chwalić się swoimi całkowicie polskimi produktami. Wiele z nich zgłosiło się do konkursu „100% Polski Produkt”. Te, które jeszcze nie zdążyły tego zrobić, mają czas do 15 października.
~Nnh
Ja pierdziele to co władza robi to jakis koszmar.
~Kriss
Możesz rozwinąć? Czy może wszystko co robią jest złe, bo to nie PO lub kropka N?
~Pikuś odpowiada ~Kriss
Puknij się wczółko....
obsadzają wszystko swoimi
a ciemna masa ma swoje 500 plus
Co za ciemnogród....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki