Kowalczyk: Jednolity podatek krytykują ci, którzy bardzo dużo zarabiają

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział, że krytykami przygotowywanego jednolitego podatku są osoby o "bardzo wysokich" zarobkach. Minister, który kieruje pracami nad nowym podatkiem, ocenił, że dyskusja o tej daninie jest bardzo pożyteczna.

Kowalczyk: Jednolity podatek krytykują ci, którzy bardzo dużo zarabiają
Kowalczyk: Jednolity podatek krytykują ci, którzy bardzo dużo zarabiają (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Henryk Kowalczyk, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o krytykę podatku przez część komentatorów, stwierdził, że jednolity podatek nie podoba się tym, którzy po jego wprowadzeniu zapłacą więcej. "Krytykują na ogół ci, którzy bardzo dużo zarabiają i rzeczywiście mogą się obawiać, że będą troszeczkę więcej płacić (...) Proszę zwrócić uwagę i zapytać na ulicy na przykład: czy chciałby pan, zarabiający 4 tysiące, mieć w kieszeni kilkaset złotych więcej czy mniej. Proszę takich ludzi zapytać, tacy ludzie nie pracują w gazetach" - mówił dziennikarzom szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Henryk Kowalczyk stwierdził, że jednolity podatek dotknie tych, którzy zarabiają "kilkaset tysięcy złotych rocznie". "Na pewno tym, co mają 6 tysięcy, zostanie w kieszeni więcej niż do tej pory" - mówił minister, zapewniając, że podatek nie uderzy w przedsiębiorców. Jak dodawał, będą oni traktowani "w sposób specjalny", by ich działalność była preferowana.

Podobne deklaracje składała przedwczoraj premier Beata Szydło. Jak mówiła, przygotowywane rozwiązania przewidują premię dla przedsiębiorców.

Główne założenie jednolitego podatku przewiduje, że od 2018 roku zamiast składek na ZUS, NFZ oraz PIT będziemy odprowadzać jedną daninę.

Morawiecki: Jednolita danina nie będzie się wiązać ze wzrostem fiskalizmu

"Pragnę uspokoić, że nie będzie to [wprowadzenie ujednoliconego podatku] wiązało się ze wzrostem fiskalizmu. W najbliższych dniach zrobimy debatę ekspercką i nic nie zamierzamy tutaj przyspieszać. Sam się z tym zapoznałem dwa dni temu na Radzie Ministrów. Nadal będzie się [bardziej] opłacało mieć działalność w Polsce niż w Czechach" - powiedział Morawiecki podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

"Większość informacji, jaka się pojawia jest pewną nadintepretacją" - podkreślił wicepremier.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/magos/
ISBNews

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~hgskk

Wniosek nie wyhylaj się mało zarabiaj

! Odpowiedz
9 1 ~mc

Pomysł ministerstwa oceniam jako dobry. Wszak tylko 3% Polaków obecnie płaci podatek w drugim progu podatkowym. Rząd PIS zrobi zatem przysługę 97% Polaków.
Tak trzymać.
Cieszę się również z tego, że moja emerytura wzrośnie. Teraz mi nie pozwalają płacić więcej, tylko od któregoś miesiąca przestają pobierać składkę emerytalną. Przecież chyba nie będą brali więcej nie mając zamiaru oddać???

Osobiście jestem tym nieszczęśnikiem z 3%. Wyższy podatek zniosę, kradzieży składek - nie.
Natychmiast po wprowadzeniu wyższego podatku zatrudniam się w oddziale mojej firmy w Wielkiej Brytanii. :-). Mam nadzieję, ze najpierw padnie obecny rząd, a potem dopiero wydarzy się Brexit :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~Mike

podatek jednolity - kara dla tych którzy pracują ponadprzeciętnie, i zarabiają więcej niż inni. To nic że wychodzisz wcześniej do pracy... zostajesz po godzinach... to kara za ambicje i przeciwstawienie się przeciętności. Słowa kieruje do rządzących.... jesteście ograniczeni umysłowo... socjalistyczne pojmowanie świata, przysłoniło wam oczy. Nie słyszałem o tak idiotycznym pomyśle jak " podatek jednolity " nigdzie na świecie nie ma tak głupich rozwiązań, to absurd żeby płacić podatek od przychodu. Większość firm w pierwszych dwóch latach nie wykazuje zysku... i to nie dla tego że uciekają przed podatkami a dlatego że generują olbrzymie koszty...To zamach na Polską przedsiębiorczość. Pociesza mnie fakt iż taka banda nieudaczników, nie będzie w stanie przeprowadzić tak wielkiej reformy, w partactwie i rozdawnictwie macie więcej sukcesów niż udanych projektów więc może jeszcze sprawa nie jest przekreślona.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~mordok

zastanawiam sie jaka jest obowiazkowa lektura funkcjonariuszy PIS , coś mi sie wydaje ,że zaczynają od dzieł zebranych Marksa i Lenina a kończą na Che .....

! Odpowiedz
0 14 ~franek

szczyt hipokryzji - kazdy ma prawo troszczyc się o własna kasę i zadawać pytanie dlaczego moje pieniądze płacone w podatkach są przekazywane m.in patologiam?.

! Odpowiedz
0 3 ~Klamka667

Tylko cicho to mów bo ja znam takich, którzy twierdza, że jak masz więcej to powinieneś się z nimi podzielić.
To nie ważne, że pracujesz na 2 etaty żeby żyć w tym kraju w miarę na poziomie. Masz się podzielić bo oni biedni. Ciekawe kto im zabrania pracować, kto im ZABIERA że są biedni.

! Odpowiedz
2 15 ~loss

Skad oni biora takich fachowcow?

! Odpowiedz
3 17 ~winsdomWizard

sprawy należy nazywać po imieniu - złodzieje

! Odpowiedz
3 20 ~Mewa

Mozna mowic... pisac, ale jak uchala te przepisy, to duza czesc DG za namowa doradcow podatkowych podejmie dzialania optymalizacyjne.... Nie ma obawy - na pewno beda jakies sposoby. Przykro, ze rzad i spoleczenstwo nie popieraja przedsiebiorczych, bo tylko tacy a nie 500+ moze wprowadzic nas na wyzsze poziomy rozwoju.

! Odpowiedz
4 5 ~zoo

Eeeeeeee my za śwagrem i tak założymy spółkie i tyle zobaczyta złodzieje

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.