REKLAMA

Wiele hałasu o nic. Tylko czasu i nerwów szkoda

Krzysztof Kolany2016-12-21 13:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-21 13:00

Po dziewięciu miesiącach dyskusji rząd uśmiercił własny projekt reformy podatkowej. Historia (nie)wprowadzania tzw. jednolitego podatku trafi do podręczników zarządzania jako przykład na to, w jaki sposób nie należy dokonywać zmian w podatkach.

Pomysł wprowadzenia jednego podatku zastępującego „składki” na ZUS, NFZ oraz PIT wydawał mi się krokiem w dobrym kierunku. Przynajmniej tak długo, jak obciążenie „jednolitą daniną” byłoby niższe od obecnych 40%, jaką to stawką obciążone są przychody z tytułu wykonywania pracy najemnej. Niestety, rząd Beaty Szydło zamiast wprowadzić prosty, powszechny i liniowy podatek odprowadzany przez przedsiębiorstwa od funduszu płac, zabrnął w zupełnie niepotrzebne komplikacje.

Zamiast reformy  upraszczającej system i obniżającej koszty poboru minister Henryk Kowalczyk wyruszył na nikomu niepotrzebną krucjatę sprawiedliwości społecznej. Pan minister chciał dołożyć domiar lepiej zarabiającym podatnikom, aby w ten sposób sfinansować wyższą kwotę wolną dla zarabiających najmniej. Ponadto z sobie tylko znanych powodów zamierzał objąć „jednolitkiem” drobnych przedsiębiorców, dla których oznaczałoby to często dwukrotny wzrost obciążeń fiskalnych.  

fot. Krystian Maj / / FORUM

I to najprawdopodobniej z tego powodu „jednolity podatek” został zabity przez "nadpremiera" Morawieckiego, który chyba jako jedyny w całym rządzie był w stanie przewidzieć konsekwencje tak skonstruowanej daniny. Informację o tej decyzji zamieszczono na stronach Ministerstwa Finansów.

Co ciekawe, cała koncepcja wydawała się raczej obca obecnej większości sejmowej. Przecież pierwotnie pomysł ten przedstawił rząd Ewy Kopacz tuż przed wyborami w 2015 roku. PiS nie miał tego postulatu w swoim programie. A jednak postanowił go zrealizować, choć w nieco odmiennej formie. O takim pomyśle jeszcze w kwietniu wspominała premier Beata Szydło. W maju prace ruszyły pełną parą. Pozytywnie o nowej daninie wypowiedział się wicepremier Mateusz Morawiecki. Ale ojcem „jednolitego podatku” był Henryk Kowalczyk – minister i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Wygląda na to, że to zadanie ministra Kowalczyka zwyczajnie przerosło. Rząd miał ogromne problemy z komunikacją: zamiast przedstawić gotowy projekt, co jakiś czas byliśmy karmieni szczątkowymi informacjami, sprostowaniami i wyjaśnieniami. Dlatego nie mogliśmy dyskutować o konkretach, lecz byliśmy zmuszeni snuć domysły na podstawie – czasem ze sobą sprzecznych – wypowiedzi pana ministra. Ponad 25 milionów Polaków nie wiedziało, jakie podatki zapłaci po roku 2017!

Efektem był chaos i lęk obywateli, którzy niebezzasadnie obawiali się drastycznej podwyżki podatków. Największy strach padł na przedsiębiorców, którzy zamiast liniowego podatku dochodowego w wysokości 19% (lub ryczałtu od przychodów bądź karty podatkowej) mieliby oddać państwu ok. 40% przychodów pomniejszych o koszty ich uzyskania.

Jeszcze 4 listopada minister Henryk Kowalczyk obiecywał, że szczegóły nowej daniny poznamy do 30 listopada. I z tej obietnicy się nie wywiązał. Rząd nabrał wody w usta i przez prawie dwa miesiące niczego nowego się nie dowiedzieliśmy. W związku ze wszystkimi wątpliwościami, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach, może to i dobrze, że jednolitego podatku nie będzie. Ale z drugiej strony obecny model jest chory i należy go jak najszybciej zmienić. Byleby to była zmiana na lepsze. Pomysły ministra Kowalczyka tego nie gwarantowały.

Tekst jest komentarzem do artykułu zatytułowanego "Nie będzie jednolitego podatku".

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (96)

dodaj komentarz
~yup
>> przykład na to, w jaki sposób nie należy dokonywać zmian w podatkach

Przecież nikt nawet nie zaczął wprowadzania zmian. Prowadzono analizy, które wykazały, że skórka nie warta wyprawki i odstąpiono od pomysłu. Po prostu postąpiono słusznie. Natomiast cały szum w tej sprawie był niepotrzebny i szkodliwy. Gratulacje
>> przykład na to, w jaki sposób nie należy dokonywać zmian w podatkach

Przecież nikt nawet nie zaczął wprowadzania zmian. Prowadzono analizy, które wykazały, że skórka nie warta wyprawki i odstąpiono od pomysłu. Po prostu postąpiono słusznie. Natomiast cały szum w tej sprawie był niepotrzebny i szkodliwy. Gratulacje za odważną decyzję Panie Ministrze.
~Kader
A mi się troche wydaje że na stanowiskach prezesów w spółkach skarbu państwa te wszystkie dyrektory (pisownia celowa by wskazać skalę cebuli) także dostali kontrakty bo przecież w większości przypadków taka jest praktyka i się okazało że dostaną po kieszeni i plan padł
~rozsądny
Mam nadzieję że pis tak unicestwi wszystko co knuje łącznie z sobą .Powodzenia pisiaki.
~wkk
Przeciez tym nieudacznikom z pisu zabrakloby piasku na pustyni gdyby dwc in pustynie do zarzadzania.Ci ludzie mysla tylko o calkiwitej wladzy bez zadnej kontroli aby mogli robic swoje lewe interesy i ewentualnie zajmowac sie swoimi misiewiczami.Niestety tak wyglada doja zmiana.
~Jan
Osobiście bardzo żałuję że podatek jednolity nie wszedł. Chociaż wiem dlaczego. Gdyby wszedł to okazało by się że bez zmniejszenia wpływów do budżetu musiał by on być na poziomie 70-80 %. No i wtedy motłoch w końcu uświadomił by sobie jak bardzo jest okradany. Dlatego w dalszym ciągu będziemy płacili haracze rozproszone na dotychczasowych zasadach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ed
Jacy by nie byli, to muszę przyznać, że dzięki nim ciapaci nie mordują ludzi na polskich ulicach jak jest na zachodzie Europy.
Dla przypomnienia: Kopacz wbrew Polakom zgodziła się na relokowanie uchodźców z Niemiec w Polsce, a Ryszard Petru tuż przed wyborami do parlamentu powiedział w wywiadzie TVP3 "Oczywiście, że powinniśmy
Jacy by nie byli, to muszę przyznać, że dzięki nim ciapaci nie mordują ludzi na polskich ulicach jak jest na zachodzie Europy.
Dla przypomnienia: Kopacz wbrew Polakom zgodziła się na relokowanie uchodźców z Niemiec w Polsce, a Ryszard Petru tuż przed wyborami do parlamentu powiedział w wywiadzie TVP3 "Oczywiście, że powinniśmy przyjmować uchodźców".
~Jan odpowiada ~ed
To może jeszcze winni jesteśmy wdzięczność za to że nie musimy robić laski?
~LeonZ
Tia... Człowieku, przecież oni rządzą dopiero od roku, jak zgasło nam Słońce Peru i jego Geniusze. A tamci jak czegoś nie zpier.olili to ukradli. Więc swoje oceny feruj za 2-3 lata.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki