REKLAMA

Kościół a media społecznościowe. Dokument Watykanu: chrześcijanin może być influencerem

2023-06-03 15:00
publikacja
2023-06-03 15:00

Chrześcijanin może być influencerem - podkreślono to w opublikowanym dokumencie watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji. Watykan przyznał zarazem, że zaniepokojenie budzi komunikowanie, które dzieli, a pochodzi od liderów w Kościele.

Kościół a media społecznościowe. Dokument Watykanu: chrześcijanin może być influencerem
Kościół a media społecznościowe. Dokument Watykanu: chrześcijanin może być influencerem
fot. Stock-Asso / / Shutterstock

W tekście zaznacza się, że należy poważnie potraktować fakt bycia influencerem.

Są „makroinfluencerzy, mający wielu odbiorców, ale także mikroinfluencerzy. Każdy chrześcijanin jest mikroinfluencerem. Każdy chrześcijanin powinien być świadom swojego potencjalnego wpływania na innych, niezależnie od liczby osób, które go obserwują” - stwierdzono w dokumencie „Ku pełnej obecności. Duszpasterska refleksja na temat zaangażowania w mediach społecznościowych”.

Zachęcie, by korzystać także z tego środka komunikowania, towarzyszy przypomnienie: „Nasza odpowiedzialność wzrasta wraz z liczbą obserwatorów. Im więcej ich jest, tym większa powinna być nasza świadomość tego, że nie działamy w swoim imieniu”.

“Obowiązek służenia własnej wspólnocie, przede wszystkim przez tych, którzy pełnią publiczne role przywódcze, nie może stać się wtórny wobec promowania swoich osobistych opinii na publicznym forum mediów cyfrowych” - ostrzegła dykasteria Stolicy Apostolskiej.

Dodała, że „niektórymi z najbardziej autorytatywnych influencerów chrześcijańskich byli męczennicy”.

Jest tam też konkluzja, że świat mediów społecznościowych sprawia, że ludzie są „zawsze podłączeni”, a to niesie ryzyko "utraty zdolności myślenia w sposób głęboki i ukierunkowany”.

“Przy takim przeładowaniu bodźcami i danymi, które dostajemy, cisza jest cennym darem, bo zapewnia przestrzeń na koncentrację i rozeznanie”- głosi dokument Watykanu.

Zaznacza się w nim, że „w środowiskach edukacyjnych i pracowniczych, podobnie jak w rodzinach i wspólnotach, rośnie potrzeba odłączenia się od urządzeń cyfrowych”. Cisza ta została porównana do „cyfrowego detoksu”.

Ponadto Watykan przyznał, że szczególne zaniepokojenie budzi komunikowanie, które dzieli, a pochodzi od liderów w Kościele: „biskupów, duszpasterzy i czołowych świeckich przywódców”.

“Powodują oni nie tylko podziały we wspólnocie, ale autoryzują i upoważniają także innych do promowania podobnych przekazów” - ostrzegła dykasteria, pisząc o „wielkich szkodach”, jakie może to spowodować.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prs
Biblia - mega silna motywacja.
Zwlaszcza slowa Jezusa..
mknowak
A czy chrześcijanin może być kominiarzem albo górnikiem ??
chudy_january
może !
ale raczej nie powinien być złodziejem, uprawiać prostytucji zawodowo itp.
w tu trzeba dopatrywać się dywagacji kim jest zawodowy spamer internetowy.....

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki