Kościński: PKB Polski może w tym roku wzrosnąć

Jeżeli wyjdziemy z kryzysu w maju br. to wzrost PKB Polski może być zerowy bądź 0,5 proc. na plusie - powiedział w czwartek w radiowej Trójce minister finansów Tadeusz Kościński.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera)

Kościński pytany był m.in. o to, jakiego wzrostu PKB w Polsce w tym roku się spodziewa.

"Jak wyjdziemy z tego kryzysu pod koniec maja, to myślę, że jeszcze będziemy na zero lub 0,5 proc. dodatnio (wzrostu PKB w 2020 r. - PAP)" - powiedział.

Dodał, że jeżeli myślimy jednak, że kryzys zakończy się w czerwcu, to "wchodzimy w negatywny scenariusz", czyli recesję. "Im szybciej będziemy mogli wyjść z naszych domów do pracy, do sklepów, tym szybciej nasza gospodarka będzie odbudowywana" - dodał.

Pytany o sytuację w światowej gospodarce, zwrócił uwagę na bardzo duży jej spadek oraz pytanie, czy później nastąpi też bardzo szybki wzrost, czy będzie powolny. Jego zdaniem patrząc na Chiny, to widać, że tam dość szybko wrócono "do jakiegoś poziomu".

"Ja jeszcze żyję tą nadzieją, że globalna gospodarka będzie dość szybko się podnosiła" - powiedział minister.

Odnosząc się do możliwego odbicia w polskiej gospodarce Kościński powiedział, że jeżeli zaczniemy się odbijać w maju, żegnać kryzys, to można mówić o tzw. literze V, czyli tak samo jak gospodarka wyhamowała, tak szybko zacznie rosnąć.

"Ale jak będziemy jeszcze w maju rozmawiać o kryzysie, czy ta epidemia będzie u nas, to już wtedy wchodzimy do czerwca, lipca (...). Wtedy sporo przedsiębiorstw niestety zbankrutuje i nie tak łatwo się otworzy" - powiedział.

"Nie daj Boże, jak będziemy jeszcze rozmawiać o tym kryzysie jeszcze na jesieni, to już wtedy można liczyć, że jeszcze (minie - PAP) rok, dwa, nim wyjdziemy z tego kryzysu" - dodał. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ dym/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 andiauae

Ten niesympatyczny typ koscinski nadaje sie na straznika zakladu penitencjarnego. Na czym on sie zna? Na pewno nie na finansach i gospodarce. Bo gada bzdury na ten temat. Rowniez malpuje zabiegi globalistow europejskich i dal nawet zapewnienia w Davos, ze Polska bedzie jednym z pierwszych krajow, gdzie wyeliminowany zostanie pieniadz gotowkowy. Biedna bedzie Polska z takimi ministrami, ktorzy nawet porzadnie po polsku mowic nie umia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 33 kondziel

Ten pan wraz z Łonem i innymi "ekspertami" przebijaja baśnie braci Grimm i Andersena

! Odpowiedz
32 15 ajwaj

Sprawa nieco watpliwa :)

KRESY.PL
""Tylko we wtorek ponad 9000 firm zwiesiło swoją działalność, kolejne półtora tysiąca zostało definitywnie zamkniętych. W środę działalności zaprzestało 5 tysięcy firm – pisze RMF.
Ponad 15 tysięcy polskich firm przestało działać w zaledwie dwa dni ""

https: //kresy.pl/wydarzenia/w-dwa-dni-przestalo-dzialac-15-tysiecy-polskich-firm/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 23 antek10

Prognoza Kreta na polsacie na tydzien do przodu wydaje sie być bardziej wiarygodna. Za co oni kase biorą?

! Odpowiedz
10 4 antek10

Prognoza pogody -

! Odpowiedz
18 42 carlito1

Mało się nie oblałem piwem jak to przeczytałem....

! Odpowiedz
5 3 dolar36

ja też...

! Odpowiedz
6 23 pluto85md

Raz, ze niepoprawny optymizm w wygaszaniu epidemii, dwa ze calkowita ignorancja w szacowaniu skutkow. Przeciez juz sam marzec odejmie od rocznej dynamiki 1,5 p.p. i te dane moze zdobyc przecietny zjadacz chleba.

! Odpowiedz
13 20 sammler

On po prostu pozostaje jeszcze w błogiej nieświadomości. Banki (np. mBank, który dziś zaktualizował swoje prognozy) wie już dziś, co nas czeka, bo ma dostęp do danych o decyzjach swoich klientów na bieżąco (a to parę milionów osób fizycznych i kilkaset tysięcy firm).

Pan minister musi czekać na deklaracje i inne dane (np. o liczbie wniosków o wsparcie), które spływają z bardzo dużym opóźnieniem (np. JPK czy VAT-7 za marzec dopiero do 25 kwietnia). Więc jeszcze może się łudzić. Najważniejsze, jak niektórzy powiadają, to... mieć nadzieję.

Ponieważ dla mnie sytuacja jest mniej więcej jasna, bardziej interesuje mnie KTO i KIEDY odpowie za zarżnięcie naszej gospodarki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 12 sammler odpowiada sammler

I schemat się powtarza... Przez ponad godzinę 5 plusów i 0 minusów, nagle 7 minusów w ciągu minuty. Czy Bankier to poważny portal, czy jakaś wydmuszka? Mnie od przejścia do konkurencji dzieli tylko jeden klik.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil