REKLAMA

Korea Północna zrywa stosunki dyplomatyczne z Malezją i ostrzega USA

2021-03-19 02:39
publikacja
2021-03-19 02:39
Korea Północna zrywa stosunki dyplomatyczne z Malezją i ostrzega USA
Korea Północna zrywa stosunki dyplomatyczne z Malezją i ostrzega USA
fot. Athit Perawongmetha / / Reuters

Korea Płn. ogłosiła całkowite zerwanie stosunków dyplomatycznych z Malezją z powodu ekstradycji do USA "niewinnego obywatela KRLD" - podała w piątek północnokoreańska agencja KCNA. Władze w Pjongjangu ostrzegły USA, że "również zapłacą za to należną cenę".

Według doniesień medialnych 9 marca malezyjski Sąd Najwyższy orzekł, że mieszkający od wielu lat w Malezji obywatel Korei Północnej Mun Chol Myong może zostać wydany Stanom Zjednoczonym w związku z postawionymi mu zarzutami.

Mun został aresztowany w 2019 roku po tym, jak USA oskarżyły go o pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem firm-przykrywek i wydawanie fałszywych dokumentów w celu wsparcia nielegalnych dostaw towarów do Korei Północnej. Koreańczyk odpiera te zarzuty i twierdzi, że wniosek o jego ekstradycję do USA był motywowany politycznie.

Północnokoreański resort spraw zagranicznych nazwał ekstradycję "nikczemnym czynem i niewybaczalnie ciężką zbrodnią" władz malezyjskich, które "złożyły naszego obywatela w ofierze wrogich działań Stanów Zjednoczonych, wbrew uznanym prawom międzynarodowym". Jak podkreślił, zarzuty wobec Mun Chol Myonga są wynikiem "absurdalnej fabrykacji" zaaranżowanej przez USA. Północnokoreański MSZ oskarżył władze Malezji o "służalczość" wobec Waszyngtonu.

"Z góry ostrzegamy, że Stany Zjednoczone - zakulisowy manipulator i główny winowajca tego incydentu - również zapłacą należną cenę" - ostrzegły władze w Pjongjangu.

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Konflikt USA z Koreą Północną

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lorelie
tylko bidet zwczal urzędowanie i od razu atak na Syrię, atak na Syrię dokonany przez juden, straszenie ruskimi i nazywanie putina mordercą ( w Guantanamo, usa przetrzymują po 15 lat ludzi nawet bez zarzutów!!!) zaognianie sytuacji z Koreą Pln oraz Chinami :) mało wam? prą do wojny. byle nie zrobili prowokacji z Kaliningradem tylko bidet zwczal urzędowanie i od razu atak na Syrię, atak na Syrię dokonany przez juden, straszenie ruskimi i nazywanie putina mordercą ( w Guantanamo, usa przetrzymują po 15 lat ludzi nawet bez zarzutów!!!) zaognianie sytuacji z Koreą Pln oraz Chinami :) mało wam? prą do wojny. byle nie zrobili prowokacji z Kaliningradem bo skończymy jak Ukraina bez połowy terytorium

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki