REKLAMA

Korea Płn. ma zapłacić 501 mln dol. odszkodowania za torturowanie i śmierć Warmbiera

2018-12-24 21:32
publikacja
2018-12-24 21:32

Sąd w USA orzekł w poniedziałek, że Korea Północna ma zapłacić 501 mln dolarów odszkodowania za tortury i śmierć amerykańskiego studenta Ottona Warmbiera.

/ Reuters

"Korea Północna jest odpowiedzialna za tortury, porwanie, pozasądową egzekucję Ottona Warmbiera, a także za szkody wyrządzone jego matce i ojcu" - powiedziała sędzia Beryl Howell.

Rodzice Warmbiera pozwali Pjongjang w kwietniu.

Wyrok, jak zaznacza Associated Press, ma w dużej mierze znaczenie symboliczne, gdyż nie istnieją mechanizmy, za pomocą których Korea Północna mogłaby być zmuszona do zapłaty odszkodowania.

22-letni Otto Warmbier pojechał na wycieczkę do Korei Północnej pod koniec 2015 roku. Został tam aresztowany i skazany na 15 lat pobytu w obozie pracy za próbę zabrania propagandowego plakatu, który wisiał w jego hotelu. W więzieniu spędził ponad 17 miesięcy. W czerwcu ub.r. został w stanie śpiączki przetransportowany do USA, parę dni po przylocie do kraju zmarł.

Eksperci orzekli, że bezpośrednią przyczyną zgonu studenta było niedotlenienie i niedokrwienie mózgu, wywołane urazem głowy.

ndz/ wus/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
h-b
Podatnicy stracą w swoim budżecie ......
ajwaj
Moze by i zaplacili, ale po zaplaceniu za 2 mln.+ ofiar kal-bojów w Korei.
O 2+ mln. ofiar Jankesów w Wietnamie, Jugoslawii, Arabskich Wiosen, Libii, Iraku itd.itp. na razie nie wspomne
jes
Wytłumacz mi małodiec dlaczego jeszcze nie wyjechałeś do Rosji lub Korei Północnej jeżeli tak taka prawość, sprawiedliwość? A tak, tam by ci nie płacili za działalność na szkodę własnego kraju.
januszbizensu
Tytuł korea zapłaci, treść korea nie zapłaci. Brawo tak trzymać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Ciekawe jak ten sąd wyliczył właśnie 501 mln USD
Z drugiej strony to absurdy USA, babka oblewa się sama kawą w Macu, i do końca życia nie musi nic robić, i jej dzieci też...
W sumie mogli zasadzić 500 mld $, tak samo z sensem
black_hawk
Tym się właśnie różni sąd w USA od sądu w Polandii: jest szkoda - należny się odszkodowanie. Nasze "wolne sądy" deliberowałyby 10 lat czy zasadne jest rozpatrywanie skargi przeciwko KRLD.
piterro1980
Dobry komuch to martwy komuch. 17 lat za zabranie plakatu i śmierć w skutek pobicia? Są jaeszcze jacyś zwolennicy komuny i państw totalitarnych jak Rosja czy Chiny?

Powiązane: Konflikt USA z Koreą Północną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki