Koniunktura w przemyśle najsłabsza od 11 miesięcy

Lipiec przyniósł wyraźne spowolnienie wzrostu aktywności gospodarczej w polskim sektorze wytwórczym – wynika z comiesięcznej ankiety IHS Markit przeprowadzonej wśród menedżerów odpowiadających za logistykę.

Lipcowy odczyt PMI dla Polski ukształtował się na poziomie 52,9 pkt. To wyraźnie mniej niż w czerwcu, gdy wskaźnik ten wyniósł 54,2 pkt. Miesiąc wcześniej polski PMI wyszedł z 9-miesięcznego dołka, w który wpadł w maju.

(Bankier.pl)

Lipcowy PMI okazał się zdecydowanie słabszy od prognoz przez ekonomistów, którzy spodziewali się stabilizacji tego wskaźnika na poziomie 54,2 pkt. To także najniższy wynik od sierpnia 2017 roku.

„Najnowsze badanie PMI zasygnalizowało wolniejszą poprawę ogólnych warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym na początku drugiej połowy 2018 roku” – czytamy w lipcowym raporcie IHS Markit.

Choć ogólna tendencja wciąż jest wzrostowa (PMI przekracza 50 pkt.), to jednak bieżąca produkcja, napływ nowych zamówień oraz zatrudnienie rosły w lipcu wolniej niż miesiąc wcześniej. Utrzymała się też presja na moce wytwórcze i wzrosły opóźnienia produkcyjne. Z kolei dalszy wzrost kosztów wymusił na producentach najsilniejsze od marca 2011 roku podwyżki wyrobów gotowych.

„Ostatni raport pokazał dalszy silny wzrost presji inflacyjnej. Inflacja kosztowa pozostała wysoka z powodu drogiej stali i słabego złotego, co doprowadziło do najszybszego od 7 lat wzrostu cen produkcji” – skomentował Trevor Balchin z IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ernst

Ale inflacja jest na rękę rządzacym bo większe wplywy do budżetu a i PKB też wyżej

! Odpowiedz
3 35 len1

Tani wyrobnicy na wymarciu to nie ma kim robić. Gospodarka oparta na taniej sile roboczej dobiega końca. Jeszcze podrożeje energia gaz i mamy tracącą konkurencyjność Polskę. Jak firmy nie zainwestują w robotykę to koniec jest ich bliski.

! Odpowiedz
9 18 ajwaj

Energia podrozeje
A ROBOTY to se moga i smigaja w NIEMCZECH, bo tansza energia i bardziej suwerenne (choc nie w pelni) wladze,
Daj mi jeden 1. powód dlaczego budowac hale z robotami (ca 200 000/szt) w PISolandzie, a nie w Deutschland ? Kompradorzy POPISY itd. decyduja wg SMS od swoich Panów feudalnych od czasów Magdalenki, Okr. Stola

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 len1 odpowiada ajwaj

Nie ma powodów. Fabryki z robotami będą powstawać tam gdzie jest dostęp do taniej energii ,duży rynek zbytu np. ue oraz dostęp do kadry technicznej najlepiej z bazą naukowo dydaktyczną.(uczelnie techniczne)

! Odpowiedz
38 11 kapitaneo

Wakacje - ot cała tajemnica.

! Odpowiedz
5 37 _jasko

Szkoda, że przyjście lata okazało się tajemnicą dla sporządzających prognozy ekonomistów.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
34 42 ajwaj

A bedzie duzo gorzej, idzie tsunami :)
PISa dobija PL-gospodarke

""Wyższe rachunki za prąd zapłaci każdy: od wielkiego producenta przez drobnego handlowca i osiedlowego usługodawcę, na gospodarstwach domowych kończąc.""
""Wszyscy dostaną po kieszeni. Eksporterzy stracą konkurencyjność, a ludzie zapłacą więcej.""

http://www.rp.pl/Biznes/307299938-Ceny-pradu-nas-poraza-Droga-energia-zatopi-firmy.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 18 search odpowiada (usunięty)

wlasnie to ukryta opcja niemiecka, w TVP mowia ze gospodarka kwitnie i tak dobrze to jeszcze nigdy nie bylo a ma byc jeszcze lepiej, jak tylko usuna sedziwo SN co przeszkadzaja ;-)))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil