Koniunktura w przemyśle najlepsza od dziewięciu miesięcy

Listopadowy odczyt indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego przyniósł niewielką, ale pozytywną niespodziankę. Koniunktura w przemyśle poprawiała się bowiem w najszybszym tempie od dziewięciu miesięcy.

„Przemysłowy” PMI dla Polski w listopadzie  osiągnął wartość 54,2 punktów. To rezultat wyraźnie wyższy niż w październiku (53,4 pkt.) oraz nieznacznie wyższy od oczekiwań ekonomistów (54,0 pkt.). Rosnące odczyty powyżej 50 punktów sygnalizują przyspieszenie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

(Bankier.pl)

Listopadowa pozytywna niespodzianka przykryła październikowe rozczarowanie, gdy polski PMI zanotował nieoczekiwany spadek.  Mimo to w październiku GUS odnotował najsilniejszy wzrost produkcji przemysłowej od sierpnia 2010 roku. W listopadzie PMI dla sektora wytwórczego 38. miesiąc z rzędu znalazł się powyżej granicy 50 punktów, co oznacza rekordowo długą nieprzerwaną serię ekspansji polskiego przemysłu od czasu rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 roku.

Najnowszy odczyt indeksu PMI sygnalizuje, że dobra koniunktura w sektorze przemysłowym powinna utrzymać się przynajmniej do końca roku. Wielkość produkcji była najwyższa od marca, a liczba nowych zamówień ponownie wzrosła. Opóźnienia w dostawach świadczyły o najsilniejszej od niemal siedmiu lat presji na łańcuch dostaw.

Silna pozostaje też presja inflacyjna. Wzmożona aktywność zakupowa fabryk podnosi ceny surowców, co przekłada się na wyższe ceny wyrobów gotowych. Te zresztą widać już nawet w statystykach inflacji CPI - w listopadzie wzrost cen towarów konsumpcyjnych był najwyższy od 5 lat.

Wskaźnik PMI obrazuje koniunkturę w sektorze wytwórczym. Opracowywany jest na podstawie ankiety przeprowadzanej co miesiąc wśród menedżerów odpowiadających za logistykę. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 ernst

To jeden z najnizszych wskaźnikow w calej Unii, gdzie wiele panstw ma PMI powyżej 60 !

! Odpowiedz
19 17 studio1

Koniunktura sfałszowana jest tylko w zestawieniach na papierze, bo spółki zwiazane z przemysłem nie tyle co maja spadki, tylko od dłuższego czasu lecą na ryj.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil