REKLAMA

Koniec z irytującymi telefonami. Korzystne zmiany w przepisach dot. tzw. robocalls i pokazów produktów

2022-12-01 22:11, akt.2022-12-02 07:54
publikacja
2022-12-01 22:11
aktualizacja
2022-12-02 07:54

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta, która ma m.in. zwiększyć ich ochronę w sytuacji zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, oraz chronić konsumentów przed niezamówionymi połączeniami "robocall", trafi do podpisu prezydenta.

Koniec z irytującymi telefonami. Korzystne zmiany w przepisach dot. tzw. robocalls i pokazów produktów
Koniec z irytującymi telefonami. Korzystne zmiany w przepisach dot. tzw. robocalls i pokazów produktów
fot. grandbrothers / / Shutterstock

W czwartek Sejm poparł nowelizację ustawy o prawach konsumenta z poprawkami senackimi.

Senat zaproponował trzy poprawki do nowelizacji, z czego dwie miały charakter redakcyjno-legislacyjny, a trzecia dotyczyła zmiany daty wejścia nowel w życie 1 stycznia 2023 r. zamiast 14 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa - podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę - może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Nowelizacja ma na celu także eliminację próby obchodzenia przez przedsiębiorców przepisów w przypadku różnego rodzaju abonamentów medycznych oferowanych na pokazach. Konsumentom będzie przysługiwać prawo do odstąpienia od umów, przedsiębiorcy zaś będę mieli obowiązek informować o tym prawie. Wprowadzono też regulację, zgodnie z którą umowa o świadczenie usług finansowych nie może być zawarta podczas pokazu lub podczas wycieczki. W przypadku zawarcia takiej umowy jest ona nieważna z mocy prawa.

Ustawa nakłada wymóg, by w każdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi podawano informację o najniższej cenie tego towaru lub też usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Zakazano również przyjmowania przez przedsiębiorcę płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, który ma wynosić 14 dni albo 30 dni w przypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki.

Wprowadzono także definicję "plasowania", czyli dostarczania informacji w formie wyników wyszukiwania w odpowiedzi na wyszukiwanie internetowe konsumenta bez wyraźnego ujawniania płatnej reklamy lub opłat wnoszonych konkretnie w celu uzyskania wyższego plasowania produktów w wynikach wyszukiwania.

Nowelizacja obejmuje również przepis, zgodnie, z którym wprowadzenie na rynek "towaru identycznego" z tym, który jest sprzedawany w kilku innych państwach UE, podczas gdy istotnie różni się od niego np. składem czy funkcjonalnością, będzie uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową.

Nowela zawiera też zapis o ochronie konsumentów przed niezamówionymi połączeniami wykonywanymi przez boty, tzw. "robocall".(PAP)

ewes/ lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
tre
Najgorzej ma jednoosobowy przedsiębiorca, który prowadzi sklep internetowy. Adres e-mail oraz numer telefonu musi udostępnić publicznie na swojej stronie internetowej dla klientów sklepu. A teraz wyobraźcie sobie 200 (dwieście) niechcianych telefonów i 800 (osiemset) niechcianych maili DZIENNIE!
aszkenazyjski
A odwrotnie, ok. Hipokryzja.
szprotkafinansjery
Kpina z prawodawstwa. Coraz śmieszniejsze kazuistyczne przepisy chroniące bezmyślne lemingi...
aszkenazyjski
Juz wiekszgo leminga , mo.rona trudno znalesc na forum. Jak mozna pisac o WIBORZE % M.

Potem jeszcze ciagle bredzic., bez wstydu i zazenowania. Kysz.
forfun
Pożyjemy zobaczymy.

Już dziś wiele można zrobić ale nikt się tym nie zajmuje tak więc tego typu obietnice to można sobie w majty wsadzić
polityka_to_nie_ekonomia
Dopóki nie będzie tak, że policja będzie reagować na tego typu zgłoszenia, mieć narzędzia i chęci (przede wszystkim) do prowadzenia takich spraw to niewiele się zmieni. Nawet na próby wyłudzenia średnio reaguja a co dopiero na "irytujące telefony". Może zróbmy grę: wrzucimy tutaj telefon do jakiegoś posła i zobaczymy po Dopóki nie będzie tak, że policja będzie reagować na tego typu zgłoszenia, mieć narzędzia i chęci (przede wszystkim) do prowadzenia takich spraw to niewiele się zmieni. Nawet na próby wyłudzenia średnio reaguja a co dopiero na "irytujące telefony". Może zróbmy grę: wrzucimy tutaj telefon do jakiegoś posła i zobaczymy po którym telefonie policja się zainteresuje. Dzwonienie do prokuratora generalnego się nie liczy, bo on nawet od Google'a chciał by mu dom ukryli ;)
zenonn
https://mamprawowiedziec.pl/kontakt-z-poslami

https://www.akcjademokracja.pl/telefony-do-poslow-sady/

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/gluchy-telefon-posla-prawa-i-sprawiedliwosci-dominika-tarczynskiego-udostepnil-mieszkancom-numer-do-siebie-ale-dodzwonic-sie/ar/13027666
emulgator
Policja pilnuje pomników i domu kaczora. Nie mają czasu łapać złodziei.
polityka_to_nie_ekonomia odpowiada zenonn
Dzięki, tel. do p. Pawłowicz nie miałem. Kusi by zadzwonić, ale ona jest tak irytująca, że telefon do niej to byłby dla mnie strzał w kolano.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki