REKLAMA

Koniec strajku w Hollywood. Znamy termin powrotu scenarzystów do pracy

2023-09-27 06:25
publikacja
2023-09-27 06:25

Hollywoodzka gildia scenarzystów (Writers Guild of America - WGA) zagłosowała we wtorek, za zakończeniem strajku po osiągnięciu wstępnego porozumienia z największymi wytwórniami filmowymi. . Zapowiedziała, że jej członkowie mogą wrócić do pracy w środę, po zatwierdzeniu 3-letniego kontraktu obejmującego m.in. podwyżki płac i zabezpieczenia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Koniec strajku w Hollywood. Znamy termin powrotu scenarzystów do pracy
Koniec strajku w Hollywood. Znamy termin powrotu scenarzystów do pracy
fot. BACKGRID / / BACKGRID USA

11 500 członków ma czas do 9 października na oddanie głosu w sprawie proponowanej umowy.

Scenarzyści filmowi i telewizyjni odeszli z pracy w maju po tym, jak nie udało im się osiągnąć porozumienia z największymi studiami jak Netflix, Walt Disney i Warner Bros Discovery.

Zgodnie z porozumieniem studia mają się spotykać z Gildią co najmniej dwa razy w roku, aby omówić plany wykorzystania sztucznej inteligencji w rozwoju i produkcji filmów. Porozumienie nie zakazuje studiom wyraźnie używania sztucznej inteligencji do generowania treści. Scenarzyści mają jednak prawo wystąpić z pozwem, jeśli ich utwory zostaną wykorzystane do szkolenia sztucznej inteligencji.

Twórcy mogą zdecydować się na wykorzystanie sztucznej inteligencji podczas tworzenia scenariuszy, ale firma nie może tego wymagać. Studia muszą także ujawnić autorowi, czy jakiekolwiek materiały zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Wielkość personelu będzie ustalana na podstawie liczby odcinków w sezonie. Minimalne stawki wynagrodzeń wzrosną o ponad 12 proc. w ciągu trzech lat. Zwiększone będą także opłaty rezydualne za korzystanie z programów telewizyjnych i filmów poza USA, a za najpopularniejsze programy w serwisie streamingowym zostanie przyznana premia.

„Są to niezbędne zabezpieczenia, o których firmy powiedziały nam prosto w oczy, że NIGDY nam nie zapewnią. Ale dzięki naszej solidarności, ponieważ bez nas dosłownie nie mogą zarobić dolara, ugięli się, a potem złamali i dali nam to, na co zasługujemy. WYGRALIŚMY” – napisał na platformie X (dawny Twitter) Adam Conover, członek komitetu negocjacyjnego Gildii.

Dzienne i nocne talk-show mogą powrócić na antenę. Bill Maher, gospodarz programu „Real Time” w HBO, powiedział w mediach społecznościowych, że od piątku wystąpi z nowymi odcinkami.

Jak podkreśla AFP, nawet po zatwierdzeniu umowy scenarzystów Hollywood będzie dalekie od powrotu do normalności. Aktorzy reprezentowani przez związek SAG-AFTRA wciąż strajkują.

Rozwiązanie trwającego od połowy lipca konfliktu może zająć jeszcze kilka tygodni. Niektóre żądania SAG-AFTRA idą dalej niż przedstawione przez WGA.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zoomek
Co za ulga! Czuję się uratowany!
Kto w ogóle ogląda ten zlewaczały chłam?
Jak dla mnie mogą zdechnąć z głodu za tą propagndę wszelakich dewiacji.
monuz
Amerykański sen: harówa przez 7 dni w tygodniu na skromne życie. Ale przynajmniej produkcja filmów nie ucieknie do Chin, bo o ile małe chińskie rączki mogą składać komputery, to nigdy nie wymyślą scenariusza filmu.

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki