REKLAMA

Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z serii decyzji ws. odszkodowań za ul. Wolską

2021-11-10 17:52
publikacja
2021-11-10 17:52
Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z serii decyzji ws. odszkodowań za ul. Wolską
Komisja weryfikacyjna uchyliła kolejną z serii decyzji ws. odszkodowań za ul. Wolską
fot. pwlodkowski / / Pixabay

Kolejną z decyzji prezydenta stolicy z 2014 r. przyznającą odszkodowania na rzecz kojarzonej ze sprawami reprywatyzacyjnymi Marzeny K. za nieruchomości przy ul. Wolskiej uchyliła w środę komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Tym razem chodziło o blisko 280 tys. zł.

"Przed komisją weryfikacyjną toczą się kolejne sprawy dot. nieruchomości Wolskiej 99, 101 i 103. Prezydent Warszawy wydał decyzje o przyznaniu odszkodowania we wskazanych nieruchomościach na łączną kwotę 17 mln 518 tys. zł" - przypomina komisja.

Środowe orzeczenie komisji dotyczyło nieruchomości przy ul. Wolskiej 103. W ocenie komisji decyzja prezydenta Warszawy z 9 października 2014 r. "obarczona była licznymi naruszeniami prawa dotyczącymi sfery prowadzonego postępowania dowodowego".

"W toku postępowania prezydent Warszawy wezwał Roberta N. (pełnomocnika spółki Elibor) o informację czy teren przy ul. Wolskiej jest terenem przemysłowym czy też przeznaczonym pod budownictwo jednorodzinne, pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie odszkodowania bez rozpoznania" - wskazała komisja w środowym komunikacie. Jak dodała Robert N. "nie uzupełnił informacji i nie odpowiedział na pisma, a mimo to, prezydent posiadając duże wątpliwości w sprawie, wydał decyzję o przyznaniu odszkodowania w kwocie 279 tys. 226 zł na rzecz Marzeny K.".

Ponadto wydając decyzję w tej sprawie - jak uznała komisja - prezydent Warszawy w toku swojego postępowania nie ustalił prawidłowych przesłanek warunkujących przyznanie odszkodowania - m.in. nie dokonał ustaleń w zakresie "przesłanki planistycznej" oraz nie zbadał przesłanki pozbawienia faktycznej możliwości władania nieruchomością przez spółkę po 5 kwietnia 1958 r.

"Z uwagi na skalę jak i mnogość występujących w sprawie wątpliwości, w ocenie komisji koniecznym jest ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezydenta Warszawy. W tym zakresie należy podkreślić, że w sprawie koniecznym jest przeprowadzenie kluczowych czynności dowodowych jak i wyjaśniających, celem rozpoznania wniesionego w sprawie wniosku o odszkodowanie w sposób wolny od wad" - podkreślono w komunikacie komisji.

Dlatego - jak poinformowano - powyższe przesłanki obligowały komisję weryfikacyjną, zgodnie z ustawą o jej działaniu, do uchylenia w całości decyzji prezydenta Warszawy z 9 października 2014 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Już w lipcu br. komisja uchyliła decyzje prezydenta Warszawy z 2015 r. przyznające ponad 4,8 mln zł odszkodowania za nieruchomość przy ul. Wolskiej 101 i 103. Z kolei w sierpniu komisja uchyliła decyzję z 2014 r. o przyznaniu ponad 3 mln z odszkodowania za nieruchomość przy ulicy Wolskiej 101. Natomiast w końcu września br. komisja uchyliła decyzję prezydenta stolicy z 2014 r. przyznającą ponad 2,3 mln zł odszkodowania na rzecz Marzeny K. za nieruchomość przy ul. Wolskiej 99.

Jednocześnie w środę komisja zdecydowała o przyznaniu odszkodowania oraz zadośćuczynienia - ponad 54 tys. zł - lokatorce pokrzywdzonej przez reprywatyzację w sprawie nieruchomości przy ul. Chmielnej 11. Łącznie - jak podsumowano - komisja dotychczas na rzecz lokatorów pokrzywdzonych przez reprywatyzację przyznała ponad 10 mln 662 tys. zł. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Reprywatyzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki