REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Komisja PE: poszukiwania gazu łupkowego bez pełnej oceny środowiskowej

2014-02-12 20:23
publikacja
2014-02-12 20:23
Dodaj Bankier.pl w Google

Komisja PE ds. środowiska poparła w środę nowelę dyrektywy o ocenie oddziaływania inwestycji na środowisko w formie uzgodnionej w grudniu z krajami UE. Nie ma więc w niej obowiązku przeprowadzania pełnej oceny odziaływania na środowisko na etapie poszukiwań gazu łupkowego.

Przepis, który mógłby zmniejszyć opłacalność poszukiwań gazu z łupków, został zdecydowanie odrzucony pod koniec ub.r. przez koalicję, w skład której - poza Polską - weszły: Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Wielka Brytania.

Obowiązek przeprowadzania pełnej oceny oddziaływania na środowisko projektów poszukiwania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego został wprowadzony do projektu dyrektywy w październiku ub.r. przez Parlament Europejski. Nie było jednak dużej większości dla tego zapisu i upadł w negocjacjach z krajami UE.

"Pomimo próśb Parlamentu, obowiązkowa ocena oddziaływania na środowisko wydobycia i poszukiwań gazu łupkowego, bez względu na spodziewaną produkcję, nie została zawarta w porozumieniu" - czytamy w komunikacie PE. Jednak - jak podkreślono - będą musiały być uwzględnione nowe aspekty projektów gazowych, a zwłaszcza ryzyko dla zdrowia ludzi ze względu na zanieczyszczenie wody, wykorzystanie gleby i zużycie wody, jak również jakość i "możliwości regeneracyjne" wód gruntowych.

Wakacje na giełdzie

"Jeśli kraje członkowskie dojdą do wniosku, że ocena (tych aspektów) nie jest potrzebna, będą musiały podać ku temu powody" - zastrzega PE.

Poprawione przepisy będą wymagały uwzględnienia w dokonywanych ocenach oddziaływania na środowisko wszelkich projektów inwestycyjnych nowych czynników, tj. ich wpływ na bioróżnorodność i zmiany klimatu.

"Uczynią też jaśniejszymi metody oceny, umożliwią udział (w konsultacjach) opinii publicznej poprzez centralne portale internetowe i zapewnią wzmocnione zasady przeciwdziałające konfliktom interesów oraz ograniczą odwoływanie się do wyjątków" - czytamy.

Cały Parlament Europejski będzie głosował nowelizację na sesji planarnej w marcu.

W wydobyciu gazu łupkowego stosuje się metodę szczelinowania hydraulicznego (tzw. fraking), która polega na wpompowaniu pod ciśnieniem w głębokie odwierty dużych ilości wody z niewielką domieszką substancji chemicznych po to, by w skałach powstały szczeliny, którymi wydobywać się będzie gaz. Według ekologów metoda ta jest szkodliwa dla ludzi i środowiska, bo może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych i wody pitnej. Z tego powodu wydobycia gazu metodą szczelinową zakazano np. we Francji, z kolei na dużą skalę stosuje się ją w USA.

W styczniu KE zaproponowała wytyczne dotyczące wydobywania gazu łupkowego w UE, jednocześnie rezygnując na tym etapie z proponowania nowych, unijnych przepisów, czego obawiała się Polska. Jednocześnie KE zapowiedziała, że za 18 miesięcy oceni skuteczność wytycznych i zdecyduje wówczas, czy konieczne będą propozycje legislacyjne dotyczące poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego z użyciem szczelinowania hydraulicznego.(PAP)

jzi/ pad/ mow/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pegasuss
jak patrzę nas tuska i jego poczynania , to mi się chce rzygać na niego i Polskę , którą tworzy , ten pierdoła , dla swoich lub nie swoich celów zrobił z Polaków biedaków i durni,
" do polityka"
Czy to człowiek mądry, czy to człowiek głupi ,
Który pomaga obcym , a własny lud łupi?
Czy to człowiek uczciwy
jak patrzę nas tuska i jego poczynania , to mi się chce rzygać na niego i Polskę , którą tworzy , ten pierdoła , dla swoich lub nie swoich celów zrobił z Polaków biedaków i durni,
" do polityka"
Czy to człowiek mądry, czy to człowiek głupi ,
Który pomaga obcym , a własny lud łupi?
Czy to człowiek uczciwy , czy jaka szkarada,
Który łaskawy dla przestępców, a uczciwych okrada?
Czy to jest człowiek pełen fałszywej pobożności,
że każe pracować wszystkim Polakom do starości.
A gdy się zmęczony naród burzy i protestuje,
To ten nędznik straszy , na kary skazuje.
Sam ma wszystko za darmo, sam zarabia krocie,
Ale innych ten niby-Polak skazuje na bezrobocie.
Sam ma darmowe lekcje języka angielskiego,
a nam zabiera pracę i podnosi podatki do tego .
Wyprzedaje kraj , polskie firmy z kasy łupi ,
Myśli prostak jeden, że polski ród jest głupi.
Polityk który nie dba o rodaków los,
Jest kanalią i zasługuje na stos.
Jeśli pchasz się do polityki człowieku mały,
bacz ,aby z powodu twego , rodziny nie płakały.
Bo idąc do polityki , trzeba myśleć o własnym narodzie,
a nie mieć wszystko w nosie i myśleć o własnej wygodzie.

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki