REKLAMA

Komisja Europejska proponuje jedną, uniwersalną ładowarkę do urządzeń elektronicznych

2021-09-23 13:32, akt.2021-09-23 14:13
publikacja
2021-09-23 13:32
aktualizacja
2021-09-23 14:13
Komisja Europejska proponuje jedną, uniwersalną ładowarkę do urządzeń elektronicznych
Komisja Europejska proponuje jedną, uniwersalną ładowarkę do urządzeń elektronicznych
fot. MosayMay / / Shutterstock

Komisja Europejska zaproponowała w piątek wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki do urządzeń elektronicznych dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo.

To krok w walce z elektroodpadami i niedogodnościami dla konsumentów, którzy muszą korzystać w domu z wielu ładowarek do urządzeń. Po latach współpracy z branżą nad dobrowolnym podejściem do zagadnienia, liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się już z 30 do 3 w ostatniej dekadzie, ale nie udało się w pełni rozwiązać problemu.

Komisja przedstawia obecnie przepisy mające na celu wprowadzenie jednej, uniwersalnej ładowarki do urządzeń elektronicznych.

W zamyśle KE, USB-C stanie się standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych, niezależnie od marki urządzenia.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE, powiedziała, że europejscy konsumenci byli wystarczająco długo sfrustrowani z powodu niekompatybilnych ładowarek gromadzących się w ich szufladach.

"Daliśmy branży dużo czasu na zaproponowanie własnych rozwiązań, ale nadszedł czas na działania legislacyjne w sprawie uniwersalnej ładowarki. Przyniesie to wiele korzyści konsumentom i środowisku i jest zgodne z naszymi ambicjami ekologicznymi i cyfrowymi" - zaznaczyła.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton podkreślił z kolei, że wraz ze wzrostem liczby urządzeń sprzedaje się coraz więcej ładowarek, które nie są zamienne lub nie są potrzebne. "Kończymy z tym. Dzięki naszemu wnioskowi konsumenci europejscy będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia wygody i ograniczenia ilości odpadów" - zaznaczył.

Zharmonizowana technologia szybkiego ładowania pomoże zapobiec nieuzasadnionemu ograniczaniu prędkości ładowania przez różnych producentów i zapewni taką samą prędkość ładowania przy użyciu dowolnej kompatybilnej ładowarki do urządzenia.

Konsumenci będą mogli kupić nowe urządzenie elektroniczne bez nowej ładowarki. Ograniczy to liczbę kupowanych niepotrzebnych lub niewykorzystywanych ładowarek. Szacuje się, że ograniczenie produkcji i utylizacji nowych ładowarek zmniejszy ilość odpadów elektronicznych o prawie tysiąc ton rocznie.

Producenci będą musieli dostarczać odpowiednie informacje o wydajności ładowania, w tym informacje o mocy wymaganej przez urządzenie i ewentualnym obsługiwaniu szybkiego ładowania. Ułatwi to konsumentom sprawdzenie, czy posiadane przez nich ładowarki spełniają wymagania nowego urządzenia lub pomoże im wybrać kompatybilną ładowarkę. W połączeniu z innymi środkami pomogłoby to konsumentom ograniczyć liczbę kupowanych nowych ładowarek i zaoszczędzić rocznie 250 mln euro wydawanych na zakup zbędnych ładowarek.

Projekt dotyczący zmienionej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych będzie musiał zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę w drodze zwykłej procedury ustawodawczej (współdecyzja). 24-miesięczny okres przejściowy od dnia jej przyjęcia zapewni branży wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się przed rozpoczęciem stosowania.

W 2020 r. w UE sprzedano około 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń elektronicznych. Konsumenci posiadają średnio około trzech ładowarek do telefonów komórkowych, z których regularnie używają dwóch. Mimo to 38 proc. konsumentów przyznaje, że przynajmniej raz znalazło się w sytuacji, w której nie mogli naładować telefonu komórkowego, ponieważ dostępne ładowarki były niekompatybilne.

Sytuacja jest nie tylko niedogodna, ale również kosztowna dla konsumentów, którzy w skali świata wydają około 2,4 mld euro rocznie na osobne ładowarki, które nie są dostarczane z urządzeniami elektronicznymi. Ponadto szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią na świecie rocznie nawet 11 000 ton elektroodpadów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
inwestor66
face bok com/inwestor66/posts/160156626290507
Dobry pomysł,
jeszcze żeby wymusili uniwersalne ładowarki do Laptopów a także zezwolili na zamienniki baterii.
Ostatnio wymieniałem taka baterie zamiennika w Laptopie firmy Lenovo i jakie było moje zdziwienie kiedy Laptop poinformował mnie, że wykrył nie oryginalną
face bok com/inwestor66/posts/160156626290507
Dobry pomysł,
jeszcze żeby wymusili uniwersalne ładowarki do Laptopów a także zezwolili na zamienniki baterii.
Ostatnio wymieniałem taka baterie zamiennika w Laptopie firmy Lenovo i jakie było moje zdziwienie kiedy Laptop poinformował mnie, że wykrył nie oryginalną baterię (znanej marki, ale zamiennik) i nie będzie jej ładować...
cena zamiennika 70zł a oryginał 340zł...
jarunia
w UE najważniejsze są ładowarki do wibratorów, tu powinien być ordnung, by każdy akt uwzględnić w PKB Unii
demeryt_69
Czy to możliwe, że na tak poważnym 'forum' ludzie mylą rodzaj ładowarki z rodzajem wtyczki?

1a2b
USB-C to nie jest rodzaj wtyczki tylko standard mechaniczny (jak ta wtyczka wygląda) i elektryczny - co i gdzie na tej wtyczce ma być - jakie napięcia, jaka wydajność prądowa, gdzie są piny danych itd, itp.
Dlatego jeżeli na drugim końcu tej wtyczki jest zasilacz to dokładnie wiadomo jakie ma parametry, dlatego wystarczy
USB-C to nie jest rodzaj wtyczki tylko standard mechaniczny (jak ta wtyczka wygląda) i elektryczny - co i gdzie na tej wtyczce ma być - jakie napięcia, jaka wydajność prądowa, gdzie są piny danych itd, itp.
Dlatego jeżeli na drugim końcu tej wtyczki jest zasilacz to dokładnie wiadomo jakie ma parametry, dlatego wystarczy powiedzieć że całość jest w standardzie USB-C.
broiniac
To nie jest poważne forum, wejdź w komentarze pod artykułami choćby zahaczający o covid, czy szczepienia :-)
marekpoznan
A ile zmarnowano papieru, prądu, czystej wody, ropy i innych zasobów do debat na temat uniwersalnej ładowarki, wie ktoś?
demeryt_69
Dzisiaj uniwersalną ładowarkę, a jutro uniwersalną bułkę - no pasarán!
wizytator
A kiedy koniec z tym cyrkiem zmiany czasu letni/zimowy?
and00
To trzeba było zrobić 20 lat temu, jak każda komórka, każdy lapek, aparat miała inną ładowarkę
a samych wejść usb było chyba z 5
Jak koledzy piszą, od kilku lat usb c rządzi

Powiązane: Rynek telefonów i smartfonów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki