Komisja Europejska bez obaw o polską gospodarkę

założyciel SpotData.pl

Ostatnio napływało z polskiej wiele słabych danych, m.in. z rynku pracy czy przetwórstwa przemysłowego. Ale nie wpłynęło to na prognozy Komisji Europejskiej, które pozostały bez zmian na przyszły rok. Zdaniem KE, polska gospodarka spowolni, ale nie bardziej niż oczekiwano pół roku temu.

Prognoza wzrostu PKB na 2019 r. wynosi 3,7 proc., wobec 4,8 proc. prognozowanych na 2018 r.  I nie zmieniła się od maja tego roku.

Innymi słowy, Komisja od dawna uważała, że Polska w perspektywie kilku kwartałów wróci do tempa wzrostu notowanego średnio w ostatnich kilku latach i tej opinii nie zmieniła. Coś, co ją zaskoczyło, to moc polskiej gospodarki w tym roku.

(SpotData)

Wydaje się jednak, że wobec prognozy KE ryzyka rozkładają się niesymetrycznie w dół. Jeden negatywny czynnik, którego Komisja nie bierze prawdopodobnie pod uwagę, to szok cenowy wynikający z wyższych cen energii.

 KE zakłada stabilną inflację w 2019 r., co znaczy, że nie uwzględnia w swoim scenariuszu przełożenia rosnących skokowo hurtowych cen prądu na ceny detaliczne samej energii i różnych towarów i usług. Jeżeli taki szok cenowy dotknie polską gospodarkę, to może obniżyć zarówno konsumpcję jak i inwestycje.

KE jest również dość optymistycznie nastawiona do wzrostu gospodarczego w strefie euro. Prognozuje, że wzrost ten wyniesie 1,9 proc., czyli będzie wyższy niż w ostatnim kwartale, za który dostępne są dane (1,7 proc. w trzecim kwartale tego roku).

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 do_niczego

Polskie społeczeństwo haruje dla zachodnich firm w przeliczeniu za 700 EURO.Ludzie styrani,zmęczeni robotą więc nie dziw się że są dla siebie zawistni i fałszywi.Bo jeden na drugim musi się dorobić.Połowa Polski jest sprzedana zachodowi więc nie ma już pojęcia POLSKA GOSPODARKA.

! Odpowiedz
1 0 samsza

Autor się dziwi, że KE nie uwzględnia w swoim scenariuszu przełożenia rosnących skokowo hurtowych cen prądu na ceny detaliczne. A w RPP się nie dziwią. Po innych autorytetach, teraz ekonomiczne przejdą próbę weryfikacji przez rzeczywistość.

! Odpowiedz
12 3 trooper

Gospodarka jest OK, ze społeczeństwem troszkę gorzej niestety :(

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil