REKLAMA

Komisja Europejska: Apple musi zwrócić 13 mld euro podatku

2016-08-30 12:14
publikacja
2016-08-30 12:14

Komisja Europejska orzekła, że Irlandia udzieliła firmie Apple niedozwolonej pomocy publicznej w wysokości 13 miliardów euro. Technologiczny gigant płacił od swoich zysków podatek w wysokości… 0,005%.

fot. Xinhua / / FORUM

- Państwa członkowskie nie mogą udzielać przywilejów podatkowych wybranym firmom – to nielegalne w świetle unijnych zasad o pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji potwierdziło, że Irlandia umożliwiała firmie Apple płacenie wyraźnie niższych podatków od innych firm – stwierdziła komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Jak dodała, wyjątkowe traktowanie ze strony irlandzkich władz, umożliwiło amerykańskiemu gigantowi płacenie podatków o efektywnej stawce od 1% jego europejskich zysków (w 2003 r.) do nawet zaledwie 0,005% w 2014 r.

Dzisiejszy komunikat Komisji Europejskiej to wynik zapoczątkowanego dwa lata temu śledztwa, w ramach którego badano związki Irlandii i Apple’a od 1991 r. Unijne organy stwierdziły nieprawidłowości związane z obliczaniem dochodu do opodatkowania przypisanego na papierze dwóm zarejestrowanym na Szmaragdowej Wyspie spółkom (Apple Sales International i Apple Operations Europe).

fot. / / Komisja Europejska

- Uprzywilejowane traktowanie Apple’a w Irlandii jest nielegalne, ponieważ daje firmie wyraźną przewagę nad innymi przedsiębiorstwami. Komisja może zażądać zwrotu nielegalnej pomocy w okresie 10 lat od pierwszego przyjrzenia się tej sprawie. W efekcie Irlandia musi odzyskać od firmy Apple niezapłacone podatki za lata 2003-14 w kwocie 13 mld euro, wraz z odsetkami – czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla KE, unijne prawo nie przewiduje żadnych kar w omawianym zakresie, a jedynie nakazuje zwrot pomocy publicznej, która wypaczyła sytuację na rynku.

Firma Apple zapowiedziała odwołanie od decyzji.

"Złożymy odwołanie i jesteśmy przekonani, iż decyzja zostanie anulowana" - oświadczył koncern. Skrytykował jednocześnie, że KE postawiła się tutaj ponad irlandzkim ustawodawstwem podatkowym i międzynarodowym systemem podatkowym. Postępowanie Brukseli poważnie zaszkodzi inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy w Europie - ostrzegł Apple.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~pela
Czekam aż takie pieniądze będzie musiała spłacać sitwa, która rządziła Polska ostatnie 8 lat. Każdy z osobna, thusk, waltz, komoruski, sikorski, zegarmistrz, czempina, cimoch i cała rzesza TW, bolek, olek, alek, litwin
~LOL
Przecież oni teraz przerzucą te koszty na klientów! No jak tak można!
~lolek33
Na mnie na pewno nie, ja takich rzeczy nie kupuję, wspieram tylko polskie - by nam Polakom żyło się wreszcie lepiej.
~gosc odpowiada ~lolek33
tego to się nie doczekasz, w kraju gdzie 80% wiary ma krzywy sufit
~switek
Spojrzmy globalnie "swiatowo" - efekt dla calej ludzkosci jest taki, ze nierob urzedas z parlamentu UE ktory zarabia na czysto srednio 20 tys euro miesiecznie, zabiera kase ktora szla na research i development bo sam wymyslil wysokosc podatkow od ciezkiej (cudzej) pracy... niemyslcie, ze ta kasa pojdzie na lekarzy czy nauke.Spojrzmy globalnie "swiatowo" - efekt dla calej ludzkosci jest taki, ze nierob urzedas z parlamentu UE ktory zarabia na czysto srednio 20 tys euro miesiecznie, zabiera kase ktora szla na research i development bo sam wymyslil wysokosc podatkow od ciezkiej (cudzej) pracy... niemyslcie, ze ta kasa pojdzie na lekarzy czy nauke... pojdzie ona na pensje innych nierobow urzedasow.
Churra wiecej podatkow i lewactwa.
~Jan324
Przecież nie zapłacą tego podatku. To amerykańska korporacja.
~Steve_Jobs
A mnie to nie rusza, bo jestem już po drugiej stronie i powiem Wam przyjaciele, że jazda jest lepsza niż po LSD :) Do zobaczenia po drugiej stronie.
~brytol
Powinni teraz dorzucic im 200% extra jako kara za oszustwa a Irlandia powinna zostac zmuszona podwyzszyc CIT o 5% od panstwa które ma w EU najwyzsza stawke.
Powinno teraz to obowiazywac przez 10 lat Irlandie za kare.
Apple jak i inne korporacje powinny tez byc zmuszone placic podatki w kazdym kraju EU gdzie osiagaja dochód.
Powinni teraz dorzucic im 200% extra jako kara za oszustwa a Irlandia powinna zostac zmuszona podwyzszyc CIT o 5% od panstwa które ma w EU najwyzsza stawke.
Powinno teraz to obowiazywac przez 10 lat Irlandie za kare.
Apple jak i inne korporacje powinny tez byc zmuszone placic podatki w kazdym kraju EU gdzie osiagaja dochód.
Ch.... nas interesuje Irlandia i ryzole, niech do roboty sie wezma.
~silvio_gesell
Proponuję likwidację opodatkowania pracy, na rzecz opodatkowania nieróbstwa (land value tax) i opodatkowanie braku pomysłu na inwestycje (ujemne stopy procentowe)

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki