Komisja Europejska orzekła, że Irlandia udzieliła firmie Apple niedozwolonej pomocy publicznej w wysokości 13 miliardów euro. Technologiczny gigant płacił od swoich zysków podatek w wysokości… 0,005%.

- Państwa członkowskie nie mogą udzielać przywilejów podatkowych wybranym firmom – to nielegalne w świetle unijnych zasad o pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji potwierdziło, że Irlandia umożliwiała firmie Apple płacenie wyraźnie niższych podatków od innych firm – stwierdziła komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Jak dodała, wyjątkowe traktowanie ze strony irlandzkich władz, umożliwiło amerykańskiemu gigantowi płacenie podatków o efektywnej stawce od 1% jego europejskich zysków (w 2003 r.) do nawet zaledwie 0,005% w 2014 r.
Dzisiejszy komunikat Komisji Europejskiej to wynik zapoczątkowanego dwa lata temu śledztwa, w ramach którego badano związki Irlandii i Apple’a od 1991 r. Unijne organy stwierdziły nieprawidłowości związane z obliczaniem dochodu do opodatkowania przypisanego na papierze dwóm zarejestrowanym na Szmaragdowej Wyspie spółkom (Apple Sales International i Apple Operations Europe).

- Uprzywilejowane traktowanie Apple’a w Irlandii jest nielegalne, ponieważ daje firmie wyraźną przewagę nad innymi przedsiębiorstwami. Komisja może zażądać zwrotu nielegalnej pomocy w okresie 10 lat od pierwszego przyjrzenia się tej sprawie. W efekcie Irlandia musi odzyskać od firmy Apple niezapłacone podatki za lata 2003-14 w kwocie 13 mld euro, wraz z odsetkami – czytamy w komunikacie.
Jak podkreśla KE, unijne prawo nie przewiduje żadnych kar w omawianym zakresie, a jedynie nakazuje zwrot pomocy publicznej, która wypaczyła sytuację na rynku.
Firma Apple zapowiedziała odwołanie od decyzji.
"Złożymy odwołanie i jesteśmy przekonani, iż decyzja zostanie anulowana" - oświadczył koncern. Skrytykował jednocześnie, że KE postawiła się tutaj ponad irlandzkim ustawodawstwem podatkowym i międzynarodowym systemem podatkowym. Postępowanie Brukseli poważnie zaszkodzi inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy w Europie - ostrzegł Apple.
Michał Żuławiński
