REKLAMA

Kolejny spór o Orlen. Obajtek odpowiada byłemu prezesowi spółki

2021-04-12 17:30
publikacja
2021-04-12 17:30
fot. Bartosz Frydrych / FORUM

Wywiad, jakiego udzielił b. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, jest pełen kłamstw, jestem zmuszony odnieść się do kilku wątków - napisał obecny prezes spółki Daniel Obajtek. Porównuje m.in. wyniki finansowe na przestrzeni lat.

„Dlaczego w roku pandemii Orlen wypracował 3,4 mld zysku netto, a przez osiem lat prezesury Pana Krawca zysk netto wyniósł 2,9 mld zł? Zysk koncernu za lata 2016-2020 wyniósł 26,2 mld zł” - napisał Obajtek w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na Twitterze.

Jak stwierdził: „Daje to pełny obraz zmiany zarządzania, jaka dokonała się od czasów Pana Jacka Krawca”. „Przez 8 lat prezesury Pana Krawca PKN Orlen wypłacił akcjonariuszom 2,8 mld zł dywidendy, od końca 2015 r. do końca 2020 r. wypłacił 4,5 mld dywidendy” - wskazał także Obajtek.

W wywiadzie dla poniedziałkowego Newsweeka Jacek Krawiec ocenił, że „jedynym obiektywnym miernikiem oceny zarządu jest rynkowa wycena akcji na giełdzie”. Jak stwierdził, od objęcia przez niego funkcji prezesa we wrześniu 2008 r. do odejścia pod koniec 2015 r. kurs Orlenu wzrósł o 111 proc., podczas gdy bezpośredniej konkurencji, czyli MOL-a, spadł o 3 proc., a OMV o 12 proc. „Za naszych czasów różnica między wyceną tych spółek a Orlenu była najniższa w historii” - dodał.

Od objęcia rządu przez PiS do teraz kurs Orlenu notował wzrost o 11 proc., podczas gdy MOL-a o 46 proc., a OMV o 84 proc. - wskazał też Krawiec, dodając, że od 2018 r., „odkąd pojawił się pan Obajtek (…) cena akcji leci na łeb na szyję”.

Według Obajtka Krawiec wytyka spadek kapitalizacji PKN Orlen, ale nie zauważa, że w czasie największego kryzysu wywołanego pandemią koncerny paliwowe na całym świecie notują spadki. „W czasie pandemii kapitalizacja PKN Orlen wyniosła ok. 24 mld zł, ale już teraz poprawiamy ten wynik, obecnie kapitalizacja wynosi ok. 28 mld zł. Szkoda, że Pan Jacek Krawiec zapomniał, że np. w 2014 r. czyli kiedy był prezesem, kapitalizacja Orlenu wynosiła ok. 18 mld zł” - napisał Obajtek.

Krawiec uważa zakup rafinerii w Możejkach za „bardzo duży błąd”. Jak mówi Newsweekowi, była to „najmniej rentowna, najgorzej zlokalizowana rafineria w basenie Morza Bałtyckiego”. „W ciągu kilku lat musieliśmy odpisać 8 mld zł w związku z przepłaconą inwestycją w rafinerię Możejki za poprzednich rządów PiS” - dodaje.

Obajtek pisze z kolei, że obecnie kondycja rafinerii na LItwie jest stabilna, a jeszcze w 2015 r. była na skraju bankructwa. „Odpowiednie decyzje inwestycyjne mogły poprawić sytuację Możejek, ale nie zostały podjęte wcześniej. Pierwsza instalacja petrochemiczna w Możejkach powstawała dopiero w 2019 r.” - wskazuje prezes Orlenu.

Krawiec, odnosząc się do zakupu aktywów w Kanadzie i spółki FX Energy, mówi, że „realizowaliśmy strategię zaaprobowaną przez radę nadzorczą i właściciela, by uniezależnić Orlen od dostaw z Rosji. Chcieliśmy stworzyć zintegrowany pionowo koncern”. Jak dodaje, przy transakcji pracowali „najwybitniejsi specjaliści z Polski, Londynu i Nowego Jorku”, którzy uznali, że „cena przez nas zapłacona jest właściwa”.

Według Obajtka Krawiec bezpodstawnie wskazuje, że poczynione przez niego inwestycje biznesowe w Kanadzie to sukces. Jak zauważa, mimomimo że akwizycję przeprowadzono pod hasłem zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i uniezależnienia Orlenu od dostaw z Rosji, z Kanady dostarczono zero baryłek ropy czy metrów sześć. gazu. ”Od 2013 r. na upstream w Kanadzie przeznaczono miliardy złotych. Dopiero w ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzono tam wiele procesów optymalizacyjnych” - podkreśla prezes Orlenu.

Krawiec mówi też w wywiadzie, że „Pan Obajtek z kolegami uczynił z Orlenu prywatny folwark. Standardem są nepotyzm i zatrudnianie byłej bratowej na jednym z kluczowych stanowisk”. Wspomina też o „byłej agentce CBA” Sylwii Kobyłkiewicz. Jak pyta: „kontrolowała zeznania majątkowe prezesa, gdy był burmistrzem Pcimia, a teraz została w nagrodę szefową Orlen Upstream?”.

W odpowiedzi Obajtek oświadczył, że są to kłamstwa. „Kłamstwem jest, że obecna prezes Orlen Upstream Sylwia Kobyłkiewicz kontrolowała mój majątek, w czasach kiedy pełniłem funkcję wójta gminy Pcim. Kłamstwem jest również informacja, że zatrudniłem na wysokim stanowisku w Orlenie moją bratową” - napisał prezes Orlenu.

Jak dodał, „jako pierwszy w historii prezes PKN Orlen ujawniłem cały swój majątek, na który ciężko pracowałem od 19. roku życia. Ciekaw jestem, czy swój majątek upubliczniłby Pan Krawiec?”.

Obajtek napisał też, że za czasów Jacka Krawca członkowie zarządu zarabiali prawie dwa razy więcej niż obecnie. „Przez osiem lat zarobki Pana Krawca to ponad 26 mln zł. W 2014 r. PKN Orlen miał stratę na poziomie 5,8 mld zł. W tym czasie prezes Jacek Krawiec zarobił 2,9 mln zł. W 2018 r. kiedy spółka wypracowała 5,6 mld zł zysku, moje wynagrodzenie wynosiło 1,6 mln zł” - stwierdził.

wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
kris74keh
Panie Danielu , nowobogackiego betonowi z Willanowa pan nie przekona. To samo z osobami czerpiącymi całą widzę o swiecie z portali Oko.press i z SzB. Daremne staranie.
kier01
A kto płaci za zyski gwiazdy z Pcimia...
no kto ? Ta pani, ten pan, tamten pan
Wszyscy dojeni przy tankowaniu ...
marok
Krawiec tylko dalatego był prezesem Orlenu, bo płacił haracz Nowakowi za to. A jakim prezesem był najlepiej świadczą wyniki Orlenu. Za Obajtka w nagorszym kryzysowym roku, Orlen zarobił więcej niż za Krawca w 8 lat.
antek10
jak nic nie wydał na inwestycje to wyszedł na plus. Jak nie pójdziesz pod budkę z piwem to masz kase w kieszeni i mozesz sie pochwalić że masz zysk.
marok odpowiada antek10
Orlen wydaje obecnie na inwestycje najwięcej w historii.
pstrzezek odpowiada marok
przypomnij także że wydaje na kredyt - największy w historii
demeryt_69
Hehe, kosher Family Feud :)
jarekzbyszek
Po Obajtku Orlen też długo będzie przynosił straty. Trzeba będzie pospłacać kilkanaście miliardów długu, jakie narobił ten geniusz od nieruchomości.
marxs
"Dlaczego w roku pandemii Orlen wypracował 3,4 mld zysku netto, a przez osiem lat prezesury Pana Krawca zysk netto wyniósł 2,9 mld zł?"-nie wiesz Omajtek /ano dlatego że trzeba było zrobić prwie 10 mld zł odPISu na flagową "inwestycję" PISu czyli Możejki kupiliście je za 3,5 mld dolarów a teraz podobno "Dlaczego w roku pandemii Orlen wypracował 3,4 mld zysku netto, a przez osiem lat prezesury Pana Krawca zysk netto wyniósł 2,9 mld zł?"-nie wiesz Omajtek /ano dlatego że trzeba było zrobić prwie 10 mld zł odPISu na flagową "inwestycję" PISu czyli Możejki kupiliście je za 3,5 mld dolarów a teraz podobno Litwini proponuja odkup za 1 dolara bo firma przynosi tylko straty ukrywane kreatywną ksiegowością

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki