REKLAMA

Kolejny bank centralny rozważa elektroniczną gotówkę

Michał Kisiel2016-02-25 13:18analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-25 13:18

Rozwój wirtualnych walut i dojrzewanie stojącej za nimi technologii sprawiają, że banki centralne coraz uważniej przyglądają się możliwości emitowania oficjalnego elektronicznego pieniądza. Po Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Chinach do rozważań nad problemem przyznał się Reserve Bank of Australia.

Pieniądz elektroniczny emitowany przez prywatne podmioty nie jest niczym nowym. W niektórych krajach azjatyckich, np. w Singapurze, stał się on liczącym się instrumentem używanym w niskokwotowych transakcjach. W Europie systemy elektronicznych portmonetek działały m.in. w krajach Beneluxu i w Niemczech. Nie zdobyły jednak znaczącej popularności, o czym może świadczyć chociażby zamknięcie schematu Chipknip w Holandii. Największe sukcesy e-pieniądz odnosi w internecie, a regulacje prawne dotyczące tego instrumentu pozwoliły zaistnieć na Starym Kontynencie m.in. systemowi PayPal.

Banki centralne rozważają wprowadzenie elektronicznej gotówki / fot. MarkSpirit / YAY Foto

Banki centralne do tej pory nieśmiało eksperymentowały z ideą „oficjalnego pieniądza elektronicznego”, mogącego zastąpić fizyczną gotówkę, koncentrując się raczej na analizie istniejących możliwości. W ostatnich latach coraz częściej jednak słychać pochlebne wypowiedzi przedstawicieli emitentów pieniądza gotówkowego o potencjale wirtualnych walut.

Przykładem może być raport opublikowany w 2014 r. przez Bank of England wskazujący na mocne strony nowego fenomenu. W Kanadzie prace nad stworzeniem oficjalnego e-pieniądza prowadziła tamtejsza mennica (pod szyldem MintChip), ale projekt zarzucono sprzedając część przygotowanych rozwiązań firmie z sektora prywatnego.

Coraz bliżej e-dolarów i e-juanów?

W styczniu chiński bank centralny poinformował, że zamierza uruchomić własny system wirtualnego pieniądza. Specjalna grupa badawcza analizowała problem od 2014 r. Rozpatrywano m.in. technologiczne podstawy emisji e-pieniądza oraz wpływ, jaki nowe rozwiązanie może wywrzeć na gospodarkę. Wśród zalet elektronicznej formy gotówki wymieniono:

  • Obniżenie kosztów związanych z emisją i wprowadzaniem do obiegu pieniądza.
  • Zwiększenie przejrzystości i wygody transakcji.
  • Ograniczenie zjawiska unikania opodatkowania i prania pieniędzy.
  • Zwiększenie kontroli banku centralnego nad podażą pieniądza i jego cyrkulacją.
  • Zniesienie barier dostępu do usług finansowych wśród nieubankowionych.

W oświadczeniu chińskiego banku zabrakło szczegółów dotyczących zaangażowanych w prace podmiotów, poza Deloitte i Credit Suisse, oraz planowanego harmonogramu dalszych kroków. Z ostrożnych zapowiedzi można wnioskować, że droga do e-juana jest jeszcze daleka.

Australijczycy też badają e-pieniądz

Jak donosi „The Sydney Morning Herald”, w niedawnym wystąpieniu Tony Richards odpowiadający za departament systemu płatniczego w Reserve Bank of Australia, wskazał, że w Australii jest miejsce na oficjalny e-pieniądz emitowany przez bank centralny. Mógłby on funkcjonować równolegle z fizyczną gotówką. „Najbardziej prawdopodobny scenariusz to pozostawienie monopolu emisyjnego po stronie banku centralnego, ale przekazanie kwestii dystrybucji i autoryzacji innym podmiotom, wśród których mogą, ale nie muszą znaleźć się istniejące instytucje finansowe” wskazał Richards.

Przedstawiciel RBA zastrzegł jednak, że bank centralny nie rozpatruje na razie „aktywnie” wprowadzenia oficjalnego e-pieniądza, a ryzyka związane z bezpieczeństwem informacji i kryptografią sprawiają, że jego zdaniem elektroniczna emisja wciąż jest kwestią przyszłości.

EBC dobije banknot 500 euro?

EBC dobije banknot 500 euro?

Banknot 500 euro otrzymał kolejny cios i to od samego prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi stwierdził, że kierowana przez niego instytucja może podjąć działania w sprawie banknotu, który w kręgach władzy cieszy się bardzo złą sławą.

Banki centralne w wielu krajach obserwują spadającą popularność gotówki jako narzędzia wykorzystywanego w płatnościach detalicznych. Badania nad możliwością stworzenia elektronicznej formy pieniądza można potraktować jako przymiarkę do zastąpienia szybko starzejącego się produktu nowym rozwiązaniem. Na razie podkreśla się, że fizyczna gotówka nie zniknie z obiegu. Taki krok jest jednak bardzo prawdopodobny w przyszłości, mimo że przeciwnicy „społeczeństwa bez gotówki” mają sporo racjonalnych argumentów.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (61)

dodaj komentarz
~Marta
Same zalety? A gdzie wady? Z jakeigos powodu jednak go ciagle nie ma, to z powodu zalet?
~gość
Najlepiej wymieniać w Pewnym Kantorze - szybko, tanio, bezpiecznie oraz w dobrych, komfortowych warunkach.
~Jeszczewolny
Wkrótce będziemy ekonomicznymi niewolnikami. Jedyna nadzieja w szarej strefie.
~spostrzegawczy
E-pieniadz i klapa totalna awaria w banku przypadkowa lub celowa i zdychasz z głodu nawet jak na koncie masz milion dolarów.
~niepelnosprawny_org
wirtualny bank, wirtualna waluta, wirtualne wszystko
~Myślcietrochę
Pieniądze, nawet te drukowane, i tak mają wirtualną wartość. druk 100 PLN nie kosztuje przecież stówki. To tylko potwierdzenie że Rząd na tyle wycenia ten kawałek papieru i towary o takiej wartości możesz sobie za niego kupić. Jakby przyszło co do czego to Rząd nie jest w stanie wykupić tego papierka od ludzi za coś Pieniądze, nawet te drukowane, i tak mają wirtualną wartość. druk 100 PLN nie kosztuje przecież stówki. To tylko potwierdzenie że Rząd na tyle wycenia ten kawałek papieru i towary o takiej wartości możesz sobie za niego kupić. Jakby przyszło co do czego to Rząd nie jest w stanie wykupić tego papierka od ludzi za coś uniwersalnie zbywalnego jak złoto anie dać za te banknoty tylu towarów bo Rząd już prawie nic nie produkuje.

Więc jeżeli ktoś myśli, że prawdziwa gotówka to bezpieczeństwo to się grubo myli. Gotówka to Bank Centralny, który podlega Rządowi, który nagle może powiedzieć "Sorry sprawdziliśmy dokładnie nasze skarbce i obliczyliśmy PKB i te 100 PLN to tak naprawdę tylko 30. Sorka!" I wtedy spróbuj je wymienić na dolary złoto czy wyjechać za granicę. W kraju jeszcze przez jakiś czas towary produkowane tylko w Polsce mógłbyś nadal kupić w tej samej cenie, ale czynnik psychologiczny bierze górę i skoro 100 PLN to tylko 30 to masło zamiast 5 PLN musi być po 15-20 a bułka zamiast 50gr za 1,50.
~Sylvi91
Dobry artykuł. Nareszcie!!! Po 500 latach używania jednej z technologii produkcji pieniądza, banki centralne zaczęły szukać nowego rozwiązania. Lepiej późno niż wcale.
Jak to się ma do propozycji szwajcarów o emisji banknotu o nominale 5000 franków?

Positive Money UK wydało e-booka "Digital Cash: Why
Dobry artykuł. Nareszcie!!! Po 500 latach używania jednej z technologii produkcji pieniądza, banki centralne zaczęły szukać nowego rozwiązania. Lepiej późno niż wcale.
Jak to się ma do propozycji szwajcarów o emisji banknotu o nominale 5000 franków?

Positive Money UK wydało e-booka "Digital Cash: Why Central Banks Should Start Issuing Electronic Money"
Polecam kampanię, jest to dobre źródło wiedzy o pieniądzu i bankowości. Działa ona w zakresie międzynarodowym... w Polsce to "Prawdziwy Pieniądz". Dołącz do nas na FB lub Twitterze, zobacz filmy na YouTube.
~Aloiz
Idź siać propagandę dla niewolników gdzie indziej, nie w Polsce.
~Myślcietrochę odpowiada ~Aloiz
Ty jesteś niewolnikiem papierka, który wydał Rząd - w tym momencie nie obliczalny - i który jest wart tylko tyle ile ktoś chce Ci za niego dać. Po co komuś innemu taki papierek? A jak Rząd powie że ten papierek już jest nie jest tyle warty to co? A jak inne kraje przestaną akceptować nasze papierki to co? W Polsce już Ty jesteś niewolnikiem papierka, który wydał Rząd - w tym momencie nie obliczalny - i który jest wart tylko tyle ile ktoś chce Ci za niego dać. Po co komuś innemu taki papierek? A jak Rząd powie że ten papierek już jest nie jest tyle warty to co? A jak inne kraje przestaną akceptować nasze papierki to co? W Polsce już się nie produkuje rodzimych sprzętów więc będziesz żył bez pralki lodówki itp?
~duss
no teraz ja np rzadko korzystam z gotówki... głównie kartą płacę a w placówce banku to nie byłam od dawna, korzystam z mobilnego banku i z internetowej strony.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki