REKLAMA

Kolejna "hurtownia faktur". Jest 7 zatrzymanych, w tym prezes klubu żużlowego Stal Gorzów

2022-06-09 13:02
publikacja
2022-06-09 13:02
Kolejna "hurtownia faktur". Jest 7 zatrzymanych, w tym prezes klubu żużlowego Stal Gorzów
Kolejna "hurtownia faktur". Jest 7 zatrzymanych, w tym prezes klubu żużlowego Stal Gorzów
fot. CC7 / / Shutterstock

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Warmińsko–Mazurskiego KAS zatrzymali 7 osób w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. "hurtowni faktur" - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś. Wśród zatrzymanych znalazł się prezes klubu żużlowego Stal Gorzów Marek G.

Do zatrzymań doszło we wtorek, 7 czerwca. "Wśród zatrzymanych znalazł się prezes klubu żużlowego, jednocześnie prowadzący firmę zajmującą się usługami finansowymi, w tym wymianą walut obcych za pośrednictwem internetu" - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Prokurator wskazał, że Marek G. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa tzw. "prania brudnych pieniędzy". "Według ustaleń prokuratorów na rachunek prowadzonego przez niego kantoru wymiany walut została przyjęta kwota ponad 66 milionów złotych pochodzącą z czynów zabronionych popełnionych przez grupę zajmującą się wystawianiem poświadczających nieprawdę faktur VAT" - tłumaczył Marcin Saduś.

"Mężczyzna nie był członkiem grupy. Czyn ten z uwagi, iż podejrzany uczynił sobie z procederu stałe źródło dochodu, zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności. Prokurator złożył wniosek o zastosowanie wobec wyżej wymienionego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" - zaznaczył. W czwartek sąd ma zdecydować, czy prezes klubu żużlowego Stal Gorzów zostanie tymczasowo aresztowany.

Według ustaleń PAP podczas przesłuchania Marek G. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia. Wyjaśnienia te pozostają jednak w dużej sprzeczności z pozostałymi dowodami, które zgromadził prokurator, w tym wyjaśnieniami innych podejrzanych.

Podał, że pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. przestępstwa zbrodni fakturowej. "Zarzucany podejrzanym czyn fałszowania faktur ze znaczną kwotą należności – większą niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości i zagrożony jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karę 25 lat pozbawienia wolności" - podkreślił.

Zaznaczył, że ostatnie zatrzymania są już piątą realizacją w śledztwie dotyczącym tzw. "hurtowni faktur". "Grupa, którą kierował 61-letni Zbigniew D., działała w latach 2015 – 2019 na terenie całego kraju. Podejrzani zajmowali się wystawianiem faktur dotyczących sprzedaży gigantycznych ilości paliw płynnych, czym poświadczano nieprawdę, nie tylko w zakresie potwierdzenia transakcji, które w rzeczywistości nie miały miejsca, ale także w zakresie prawa nabywców do obniżenia podatków" - przypomniał prokurator.

"Według szacunków śledczych z Wydziału II ds. Przestępczości Finansowo–Skarbowej działając w ten sposób grupa wystawiła ok. 5 tys. faktur na łączną kwotę ponad 2,06 miliarda zł, od których podatek VAT wynosił 387 mln zł. Klientami +hurtowni faktur+ był krąg zaufanych osób z branży paliwowej, które dokonywały swoistego +zakupu+ faktur na rzecz co najmniej pięciu spółek prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych. Dokonując zakupu +nabywcy+ nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż oleju napędowego poprzez stacje paliw, który pochodziły z nieustalonego źródła" - tłumaczył.

"Śledztwo dotyczące tzw. +hurtowni faktur+ opiera się w części na materiałach sprawy, o której Prokuratura Regionalna w Warszawie informowała w komunikacie z dnia 12 listopada 2020 r. dotyczącym skierowania aktu oskarżenia przeciwko 52 członkom grupy przestępczej sprzedającej olej smarowy, jako olej napędowy" - przekazał.

Dodał, że w śledztwie status podejrzanych ma 27 osób, z czego wobec 16 stosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
estepan
KOMUCHY PRZESTAŃCIE PRZEŚLADOWAĆ PRZEDSIĘBIORCÓW!!!
zoomek
Komuchy to prawdziwych eliminuja a zostają tylko wykonawcy poleceń koncernów.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki