REKLAMA

"Kilkadziesiąt firm". Śledztwo ws. obrotu ukraińskim zbożem zatacza coraz szersze kręgi

2023-05-09 07:36, akt.2023-05-09 14:36
publikacja
2023-05-09 07:36
aktualizacja
2023-05-09 14:36

Problem z ukraińskim zbożem na polskim rynku narastał od kilku miesięcy. Rzeszowska prokuratura ustaliła już kilkadziesiąt firm, które sprowadzały je do Polski i nim handlowały. Sprawa wciąż jest rozwojowa.

"Kilkadziesiąt firm". Śledztwo ws. obrotu ukraińskim zbożem zatacza coraz szersze kręgi
"Kilkadziesiąt firm". Śledztwo ws. obrotu ukraińskim zbożem zatacza coraz szersze kręgi
fot. MOHAMED AZAKIR / /  Reuters / Forum

"Mamy zidentyfikowanych kilkadziesiąt podmiotów, które uczestniczyły w sprowadzaniu zboża na teren Polski oraz takich, które obracały tym towarem" – powiedziała PAP Hanna Biernat-Łożańska, rzeczniczka rzeszowskiej prokuratury regionalnej.

Śledczy na razie nie informują, ile firm zostało oszukanych. "Prokuratorzy badają, które z ustalonych podmiotów uzyskają status pokrzywdzonych" – wyjaśniła prokurator Biernat-Łożańska.

Prokuratorzy nie zdradzają też, skąd napływają zawiadomienia. "Trwają czynności procesowe. Z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa nie mogę informować o jego szczegółach" – przekazała Biernat-Łożańska.

Prokurator dodała, że "postępowanie dotyczy kilkunastu milionów kilogramów zboża".

Jak wcześniej informowała PAP, pierwsze śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych ze zbożem sprowadzonym do Polski z Ukrainy rozpoczęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu, która przekazała postępowanie do Rzeszowa. Tam, z polecenia prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, przenoszone są wszystkie sprawy dotyczące zboża z Ukrainy, które zostało sprzedane jako spożywcze polskim producentom mąki i pasz.

Prokuratorzy spodziewają się kolejnych doniesień o oszustwach

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie obejmuje w tej chwili 7 postępowań, które przed ich przekazaniem, były sprawdzane w oddzielnych postępowaniach prokuratorskich.

Śledztwo prowadzone jest pod kątem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości polskich producentów pasz i artykułów spożywczych "poprzez wprowadzenie ich w błąd co do kraju pochodzenia zboża oraz zatajenia, że zostało ono sprowadzone z Ukrainy jako tzw. zboże techniczne" – przypomniała prokurator Biernat-Łożańska. Śledztwo obejmuje również ewentualne oszustwa celne – wprowadzenia w błąd organów celnych, którym przedstawiono sfałszowane dokumenty.

W rzeszowskim zespole śledczych pracuje sześciu prokuratorów, w większości z wydziału do spraw przestępczości gospodarczej i finansowo-skarbowej, w tym naczelnik tego wydziału. Swoją pracę rozpoczęli od postępowania, które w lutym wszczęła zamojska prokuratura okręgowa, a w połowie kwietnia zostało przekazane do dalszego prowadzenia w Rzeszowie.

Rzeszowscy prokuratorzy spodziewają się kolejnych doniesień o oszustwach na szkodę polskich rolników.

Lewica pyta ministra rolnictwa, gdzie jest lista firm, które zarobiły na zbożu z Ukrainy

Gdzie jest lista firm, które zarobiły na zbożu z Ukrainy? Czy jest tak, że były to firmy powiązane z politykami Prawa i Sprawiedliwości i dlatego nie chcecie tych list pokazać - pytali we wtorek ministra rolnictwa Roberta Telusa politycy Lewicy.

We wtorek Sejm rozpoczął jednodniowe posiedzenie; zajmuje się rządowymi projektami ustaw o pomocy dla rolników, m.in. w związku z sytuacją na rynku zbóż. To projekty ustaw o Funduszu Ochrony Rolnictwa oraz o zwiększeniu środków na zwrot kosztów zakupu oleju napędowego.

"To posiedzenie Sejmu powinno odbyć się nie w roku 2023 tylko w roku 2022, kiedy rolnicy i my z mównicy sejmowej mówiliśmy, że jest problem ze zbożem i byt polskiego rolnika jest zagrożony i trzeba podejmować działania" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Tomasz Trela.

Dodał, że ówczesny szef sejmowej komisji rolnictwa a obecnie minister rolnictwa Robert Telus apelował wtedy do opozycji, by nie przeszkadzała i zapewniał, że wszystko jest pod kontrolą. "Dzisiaj widzimy pod jaką kontrolą to jest. Rolnik nie wie, co ma zrobić ze zbożem, rolnik ma problemy finansowe, a tak na dobrą sprawę, nikt za to nie poniósł żadnych konsekwencji" - stwierdził poseł Lewicy.

Oświadczył, że "dzisiaj jest bardzo dobry moment, by sprawdzić, kto na tym zbożu z Ukrainy zarobił". Pytał też ministra rolnictwa, gdzie jest lista firm, które zarobiły na zbożu z Ukrainy. "Kilka tygodni temu powiedział pan, że lista jest w ministerstwie i lada moment ujrzy światło dzienne. Gdzie jest ta lista? Czy jest tak, że te firmy są powiązane z politykami Prawa i Sprawiedliwości i dlatego nie chcecie ich pokazać. Czy jest tak, że robicie +bielanizację+ polskiego rolnictwa i tak jak w NCBiR-ze wyprowadzaliście pieniądze?" - pytał.

Autor: Daria Kania

Autorka: Agnieszka Lipska

al/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (43)

dodaj komentarz
langdon25
Ziobro zbiera kolejne kwity na Kwaczora i jego ludzi :-))))))
samsza
Morawiecki obiecał na wiecu w Myśliwcu, w lipcu 2022r. walkę z procederem, ktoś zna kroki jakie podjął?
- "dopiero od lutego 2023 r. KAS zobowiązało importerów do deklarowania w zgłoszeniach celnych przeznaczenia zbóż za pomocą specjalnych krajowych kodów (łatwiejsze wykrycie zboża technicznego).
źródło cytatu - https:
Morawiecki obiecał na wiecu w Myśliwcu, w lipcu 2022r. walkę z procederem, ktoś zna kroki jakie podjął?
- "dopiero od lutego 2023 r. KAS zobowiązało importerów do deklarowania w zgłoszeniach celnych przeznaczenia zbóż za pomocą specjalnych krajowych kodów (łatwiejsze wykrycie zboża technicznego).
źródło cytatu - https://www.bankier.pl/wiadomosc/KAS-wszczela-postepowania-wobec-16-importerow-zboza-Oszustwa-wielkiej-wartosci-8536354.html
inwestor.pl
Gdzie jest lista oligarchów sprzedających zboże techniczne i polskich firm pośredniczących w tym procederze? Zapowiadali, że opublikują, ale chyba potrzebują więcej czasu na utworzenie fikcyjnych raportów i utworzenie firm słupów?
drabio
Zastanawiam się z jakiego paragrafu firmy zostaną oskarżone za handel ukraińskim zbożem?
polityka_to_nie_ekonomia
"Prokuratorzy spodziewają się kolejnych doniesień o oszustwach" - oni chyba mają szukać a nie czekać na doniesienia. To raz, dwa uwierzę jak zobaczę że kogoś za to skazali i to nie jakieś płotki, bo w mediach aż wrzało o powiązaniach politycznych firm, które na tym zarabiały. Pewnie tak samo się skończy jak z komendantem Policji...
samsza
https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/zagadka-smierci-pauliny-tajemniczy-sms-i-nowa-opinia-bieglych-kim-on-jest/1e9kjty,79cfc278

Śledztwa trzeba prywatnie robić, nawet w sprawie śmierci, jak opisane wyżej, prokuratura Ziobry do zaorania.
zoomek
"uzyskają status pokrzywdzonych"
O matko! Zupełnie jak komediant gówny milicji.
Ale mam proste, logiczne pytanie - skoro jest poszkodowany to śledztwo wykazało KTO GO POSZKDOWAŁ?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Będzie tak samo jak z tą "aferą" w sprawie niedozwolonej reklamy alkoholu! Gdzie zrobili szum i sledztwa wobec nieprzychlnych im Celenbrytom typu Powiatowego i Paligłupa a tych co głosują razm z nimi jak Jakubiak zostawili w spokoju. Tak TVP moze reklamowac Harnasia tylko Palikot i biedronka nie! Tak samo będzie z zatrutym Będzie tak samo jak z tą "aferą" w sprawie niedozwolonej reklamy alkoholu! Gdzie zrobili szum i sledztwa wobec nieprzychlnych im Celenbrytom typu Powiatowego i Paligłupa a tych co głosują razm z nimi jak Jakubiak zostawili w spokoju. Tak TVP moze reklamowac Harnasia tylko Palikot i biedronka nie! Tak samo będzie z zatrutym ukrainskim zbozem ktore PIS wpuscilo do kraju i które nim handlowało!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
NAJCIEMNIEJ POD LATARNIA PAMIĘTAJCIE!
nostsherlock
Ziobro wszystkie te śledztwa przerwie, jeszcze się ludzi dowiedzą ile pisowców jest umoczonych i na co to komu?

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki