Kiedy należy liczyć się z przedterminowym wykupem obligacji

W zasadzie wszystkie obligacje korporacyjne (wyjątkiem są obligacje wieczyste, prawie niespotykane w Polsce) mają określoną datę zapadalności. Jednak często emitenci wykupują obligacje przed tym terminem. Zatem kiedy obligatariusze powinni się liczyć z wcześniejszym zwrotem zainwestowanych środków?

Kiedy należy liczyć się z przedterminowym wykupem obligacji
Kiedy należy liczyć się z przedterminowym wykupem obligacji (fot. gunnar3000 / YAY Foto)

Przedterminowy wykup obligacji może mieć miejsce z wielu powodów. Jednak aby emitent mógł dokonać takiej operacji, powinien mieć taką możliwość zapisaną w warunkach emisji. Na rynku praktykowane są różne konstrukcje takiej opcji. Różnią się one m.in. ceną takiej opcji (premią) oraz możliwym termin korzystania z niej. Wysokość premii dla obligatariusza za wcześniejszy wykup najczęściej spada wraz ze zbliżaniem się terminu całkowitego wykupu. Można jednak spotkać na rynku obligacje z bezpłatną opcją call po stronie emitenta. Czytając warunki emisji należy również zwrócić uwagę, czy emitent nie jest w nich zobowiązany do okresowej przymusowej amortyzacji obligacji, co również może mieć istotny wpływ na okres trwania danej inwestycji w papiery dłużne.

Ryzyko przedterminowego wykupu jest szczególnie istotne przy transakcjach na rynku wtórnym, gdy inwestor kupuje obligacje po cenie powyżej ich wartości nominalnej. Najczęściej inwestorzy podejmują decyzję o zakupie kalkulując rentowność do wykupu (tzw. YTM - yield to maturity), podczas gdy w przypadku wcześniejszego wykupu osiągnięta rentowność może być istotnie niższa. Podsumowując, podejmując decyzję o zakupie konkretnych obligacji korporacyjnych warto zapoznać się z ich warunkami emisji, w tym również punktem mówiącym o ewentualnym wcześniejszym wykupie na żądanie emitenta.

1. Wydłużenie terminu zapadalności

Prawdopodobnie najczęściej spotykaną przyczyną wcześniejszego wykupu jest pozyskanie przez emitenta refinansowania istniejących obligacji w związku z ich bliskim terminem wykupu. Szczególnie w ostatnich miesiącach życia serii obligacji o relatywnie wysokiej wartości jak dla danego emitenta można obserwować pewną nerwowość po stronie zarówno emitenta, jak i inwestorów, związaną z niepewnością, czy spółce uda się zgromadzić gotówkę niezbędną do wykupu. Wcześniejsze refinansowanie obligacji pozwala uniknąć tego okresu niepewności.

2. Zwolnienie zabezpieczeń

W przypadku obligacji zabezpieczonych ryzyko przedterminowego wykupu jest szczególnie podwyższone. Wynika to z faktu, że emitent może mieć potrzebę zwolnienia hipoteki lub zastawu przedmiotu zabezpieczenia. Najczęściej ma to miejsce w przypadku deweloperów, którzy nierzadko zabezpieczają obligacje gruntami, które po jakimś czasie chcą zacząć zabudowywać. Może to mieć miejsce również w przypadku, gdy spółka chce sprzedać aktywo, które stanowi przedmiot zabezpieczenia. W 2015 r. na przedterminowy wykup serii J zdecydował się Robyg. Wykupienie serii J umożliwiło zwolnienie hipoteki działki na Mokotowie, dzięki czemu spółka mogła rozpocząć proces inwestycyjny na tej parceli.

3. Obniżenie kosztu finansowania

Emitenci czasem refinansują obligacje przed ich terminem zapadalności innym finansowaniem dłużnym, (w tym np. innymi obligacjami) jeśli są w stanie pozyskać nowe finansowanie istotnie taniej w stosunku do istniejącego długu. Najczęściej mamy z tym do czynienia w przypadku spółek, których sytuacja finansowa uległa w ostatnich kwartałach dużej poprawie, dzięki czemu spadło ryzyko kredytowe takiej spółki. Spadek ryzyka kredytowego przekłada się na niższe oprocentowanie oczekiwane przez inwestorów. Dobrym przykładem refinansowania obligacji w celu obniżenia kosztu finansowania był przedterminowy wykup obligacji zrealizowany przez Cyfrowy Polsat na początku 2016 r., kiedy to CP wykupił dwie serie obligacji ze środków pozyskanych z kredytu bankowego.

4. Zbyt restrykcyjne kowenanty

Innym powodem decyzji emitenta o spłacie obligacji przed terminem mogą być zbyt restrykcyjne kowenanty, jak na obecne potrzeby emitenta. Z tego powodu w połowie tego roku Vantage Development zdecydowało się na wykup obligacji serii E, która miała najniższy dopuszczalny wskaźnik zadłużenia z istniejących na ten moment obligacji tej spółki.

5. Pozyskanie nowego kapitału własnego

Czasem emitenci wykupują obligacje w momencie pozyskania dodatkowego kapitału własnego. W takim przypadku spółki często spłacają najdroższe finansowanie zewnętrzne, do których nierzadko należą obligacje. Najczęściej można się tego spodziewać w przypadku mocno zalewarowanych spółek, które od dłuższego czasu poszukują inwestorów chętnych dokapitalizować spółkę, aby poprawić strukturę bilansu.

Zdarzają się również inne powody korzystania przez emitentów z opcji call. Niedawno przedterminowy wykup obligacji ogłosiła spółka P.R.E.S.C.O. Group. Do niedawna prowadziła ona działalność windykacyjną, jednak zdecydowała się ją zakończyć sprzedając wszystkie posiadane pakiety wierzytelności Krukowi. W konsekwencji postanowiła spłacić posiadane obligacje ze środków pozyskanych ze sprzedaży pakietów.

Jarosław Sojka, Manager Transakcji Domu Maklerskiego Michael/Ström

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~nabial

demagogia defaulty są i będą, ale tylko przy mniejszych emisjach faktycznie firm cienko przędących. jak ktoś pazerny to je kupuje bo maja np. oprocentowanie 9%
a potem płacze
normalne emisje są bardzo bezpieczne
a jak się komuś nie chce przez zakupem obligacji czytać sprawozdań finansowych to niech baran płacze

! Odpowiedz
0 1 ~wnuk

Firmy windykacyjne wykupuja wcześniej czy medyczne.
miałem dwa takie przypadki: scanmed i fornet

! Odpowiedz
1 2 ~realista

Według mnie aktualnie obligacje to ryzykowne i toksyczne produkty dla naiwnych dawców kapitału.

! Odpowiedz
2 1 ~Mm

@Jstan: PKO, Orlen, największe banki itd emitują obligacje, wiec nie prawda jest ze tylko bankruci... nie mówiąc już o rynkach rozwiniętych, gdzie obligacja emitują wszystkie duże firmy, nawet te które generują duży cash flow jak IBM, Apple... KNF rozumu nie zastąpi

! Odpowiedz
0 3 ~Fakty_nie_Mity

Porównujesz rynek amerykański z naszym zaściankiem? Nie bądź śmieszny! Firma przez 6 miesięcy nie dostarczała GPW sprawozdań finansowych. Co zrobiła GPW? Zawiesiła notowania obligacji tej spółki! Do czasu wykupu nie można było nic zrobić z obligacjami. A miesiąc przed terminem wykupu obligacji GPW usunęła firmę z listy Catalyst. To jeden z przykładów. Chcesz więcej, to poczytaj o rynku obligacji korporacyjnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~obligatoriusz

Browar Wojcieszow miał wykupc przedwcześnie 2014-08-31 a planowo 2016-10-14. Zero wykupu, zero kontaktu ze spolka. Obligacje korporacyjne w Polsce to raj dla złodziei.

! Odpowiedz
3 4 ~skinni

No rouzmiem twój tok myślenia bo mam taki sam. Zgadzam sie z tym w 100%, ale kto inwestuje w takie cos jak Browar Wojcieszów??? Właśnie przez takich inwestorów to jest raj dla złodziei. Inwestuje się w obligacje spółki które maja stabilna sytuacje finansowa bo tylko wtedy masz większa szanse na wygrana ze złodziejami biorąc pod uwagę że ryzykujesz wszystko inwestując w obligacje. Stopa zwrotu jaka jest każdy wie a w przypadku upadłości kapitał przepada w 100%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Jstan odpowiada ~skinni

spolki ktore maja stabinaq sytuacje finansowa ,maja zdolnosc kredytowa i ida do banku po kase,bo tam taniej,natomiast bankruci szukaja chetnych na obligacje korporacyjne,gdzie KNF

! Odpowiedz
0 3 ~takaPrawda

"Polska to jest dziki kraj." - Powiedział kiedyś klasyk. Na przykładzie rynku obligacji korporacyjnych zgadza się to w 100%. Brak wykupu obligacji, to niemal standard. A do tego jeszcze brak nadzoru nad rynkiem, ze strony GPW, KNF czy urządów skarbowych.

! Odpowiedz
WIG 0,34% 64 207,77
2017-11-23 17:15:00
WIG20 0,58% 2 503,93
2017-11-23 17:15:00
WIG30 0,36% 2 870,06
2017-11-23 17:15:00
MWIG40 -0,31% 4 809,00
2017-11-23 17:15:00
DAX -0,04% 13 010,00
2017-11-23 17:35:00
NASDAQ 0,07% 6 867,36
2017-11-22 22:01:00
SP500 -0,07% 2 597,02
2017-11-22 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl