Karczewski: Zależy nam na tym, by droga Gruzji do UE była jak najkrótsza

Polska zawsze była ambasadorem Gruzji w Europie, bardzo nam zależy, by gruzińska droga do Unii Europejskiej była jak najkrótsza – powiedział w poniedziałek w Tbilisi marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił, że dla naszego kraju Gruzja jest partnerem strategicznym i przyjacielem.

Karczewski, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Gruzji, spotkał się w siedzibie ambasady polskiej w Tbilisi z gruzińskimi parlamentarzystami, dyplomatami oraz z przedstawicielami Polonii.

W swoim przemówieniu podkreślał, że dla Polski Gruzja jest strategicznym partnerem, ale i przyjacielem. "Łączy nas wiele: przywiązanie do historii, do rodziny, biało-czerwonej barwy; łączy nas też umiłowanie wolności" – mówił.

"Polska zawsze była ambasadorem Gruzji w Europie; bardzo nam zależy, by wasza, gruzińska droga do Unii Europejskiej była dla was, dla Gruzji jak najkrótsza" - zapewniał marszałek Senatu.

Karczewski podkreślał, że UE powstała na fundamencie wartości chrześcijańskich i wyznaczyła sobie wówczas dwa podstawowe cele: bezpieczeństwo Europy i dobrobyt jej mieszkańców. Dodał, że Polsce zależy na tym, by Gruzja dołączyła do unijnej wspólnoty.

Karczewski nawiązał też do obchodów narodowego polskiego święta Konstytucji 3 maja; mówił, że konstytucja ta była dla naszego kraju bardzo ważna, choć nie obowiązywała długo, bo - jak przypomniał - później w Polsce doszło do rozbiorów. "Niedługo potem i Gruzja została zajęta przez naszego wspólnego wroga" - powiedział. Jak zauważył, Gruzini swoje narodowe święto obchodzą 26 maja; z tej okazji życzył im, by ich kraj "rozwijał się, bogacił i był bezpieczny".

Przewodniczący gruzińskiego parlamentu Irakli Kobachidze podkreślał wagę relacji polsko-gruzińskich. "Polska jest dla nas zaufanym sojusznikiem, partnerem, który wspiera nasze europejskie aspiracje" – mówił. Jak podkreślał Kobachidze, Polska jako państwo członkowskie UE i NATO, a także partner o dużym potencjale ekonomicznym, jest dla Gruzji wzorem do naśladowania.

Po przemówieniach wręczono nagrody im. Zygmunta Waliszewskiego, przyznawane najlepszym gruzińskim współczesnym artystom; wśród laureatów znalazł się gruziński kolektyw artystyczny Bouillon Group. Nagrodę, którą ufundował Instytut Polski w Tbilisi, przyznano po raz pierwszy. Wyróżnienie ma na celu m.in. upamiętnienie Waliszewskiego - polskiego malarza i rysownika, który swoją młodość spędził w Gruzji. W jury nagrody są Piotr Rypson, Magdalena Kardasz, Monika Szewczyk i Waldemar Tatarczuk.(PAP)

Z Tbilisi Wiktoria Nicałek

wni/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil