REKLAMA

Kara za Turów. KE potrąci środki z płatności dla Polski należnych Polsce z budżetu UE

2022-01-19 14:38
publikacja
2022-01-19 14:38
Kara za Turów. KE potrąci środki z płatności dla Polski należnych Polsce z budżetu UE
Kara za Turów. KE potrąci środki z płatności dla Polski należnych Polsce z budżetu UE
fot. David Cerny / / Reuters

Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE.

Rzecznik wskazał na konferencji prasowej, że KE przekaże o tym informacje polskim władzom, "dając im 10 dni roboczych do przedstawienia komentarza". "Następnie KE potraci środki" - dodał.

Komisja Europejska poinformowała 13 stycznia, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Ujvari przekazał wtedy, że zgodnie z procedurą jeśli KE nie otrzyma pieniędzy, to potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE.

"Za każdym razem, gdy wysyłamy wezwanie do zapłaty, dotyczy to okresu jednego miesiąca. Płatność jest należna od 20 września, który jest dniem, w którym sąd (TSUE - PAP) nałożył karę. Pierwsze wezwanie do zapłaty dotyczy okresu od 20 września do 19 października. Zostało ono wysłane 10 listopada, z ostatecznym terminem 45 dni (na zapłatę - PAP). Nie otrzymaliśmy płatności w tym terminie i dlatego KE zdecydowała się na wysłanie tzw. listu przypominającego z ostatecznym terminem 15 dni. Jeśli władze polskie nie dokonają płatności, KE ma solidne procedury (...) żeby odzyskać kary. To zostałoby zrobione poprzez potrącenie kwoty wymienionej w pierwszym wezwaniu do zapłaty z płatności, które kraje członkowskie otrzymują z budżetu UE" - powiedział wtedy rzecznik Ujvari.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller komentując w minionym tygodniu stanowisko KE, podkreślił, iż rząd "zasadniczo nie zgadza się" z decyzją TSUE o nałożeniu kary na nasz kraj, ponieważ - jak ocenił - "wykracza poza kompetencje UE".

"W związku z tym, to, co możemy robić, to czekać na działania Komisji Europejskiej w tym zakresie. Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z przepisami prawa unijnego potrącić te środki z tych środków, które są przekazywane do budżetu polskiego, to oczywiście zawsze może tak zrobić, natomiast bezpieczeństwo Polaków pod kątem energetycznym jest dla nas najważniejsze" - oświadczył Müller.

Dodał, że rząd "jest w stanie ponieść koszt, który zabezpieczy polskie rodziny przed wyłączeniem energii elektrycznej dla kilku milionów ludzi".

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
langdon25
Konfederacja się cieszy - przecież głosi w TVPiS swoje motto że pisland nie potrzebuje kasy z UE - no i ich życzenia się spełniają .

Ciekawe co na to wyborcy - też nie lubią darmowej kasy z UE ?
bha
Cóż... Jak zawsze lekko przyszło lekko poszło, a winnych niwidu nisłychu.
arzab
Bezczelność, buta i arogancja bije z wypowiedzi tego zakłamanego urzędnika ! ! ! To nie "rząd jest w stanie ponieść koszt" tylko koszt poniesie jak zwykle polski podatnik !
po_co
Słuchaj bijesz się o to aby Ty, Ja, Twoja rodzina i cała reszta Polaków zapłacili Unii Europejskiej za wydaną decyzję która nie tylko jest wątpliwa z punktu widzenia Unijnego Prawa (a w końcu o nie toczy się debata) ale może przede wszystkim z punktu widzenia ekologii o którą cała sprawa się rozbija.

Unia Europejska nie jest
Słuchaj bijesz się o to aby Ty, Ja, Twoja rodzina i cała reszta Polaków zapłacili Unii Europejskiej za wydaną decyzję która nie tylko jest wątpliwa z punktu widzenia Unijnego Prawa (a w końcu o nie toczy się debata) ale może przede wszystkim z punktu widzenia ekologii o którą cała sprawa się rozbija.

Unia Europejska nie jest organem powołanym do tego aby rozsądzać co Polska może na swoim terenie, a czego nie może. Fakt, że oddaliśmy pewne kompetencje w ręce organów wspólnoty absolutnie i nigdy nie oznaczał oddania pełni kompetencji.
Jeżeli jakikolwiek polityk w Polsce podważa ten stan to oznacza, że jest to człowiek który działa na szkodę całego kraju - zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, status polityczny tej osoby nie ma znaczenia dla sedna sprawy, ma znaczenie dla jej wagi.

Polska nie zawsze musi iść w kurs z polityką państw zachodnich i wielokrotnie historia udowodniła, że rozwiązania stosowane w naszym kraju sprawdziły się na całym świecie.
Polityka zagraniczna prowadzona przez UE (ale również przez Polskę) doprowadziła nas na skraj kryzysu energetycznego jakiego nie widzieliśmy nawet w czasach wojny. Każdy polityk w Parlamencie Europejskim powinien stanąć dziś przed swoimi wyborcami i patrząc im prosto w oczy powiedzieć co zrobił aby ludzie nie musieli zakręcać kaloryferów po to aby nie stracić całej wypłaty na ogrzewanie.

Polska ma tutaj swoje za uszami bo zła decyzja doprowadziła do tego, że zmieniliśmy formę umowy która dzisiaj była by dla nas korzystniejsza.
I teraz Polska naprawia ten błąd korzystając ze swoich zasobów naturalnych co czyni każdy kraj w Europie.
Więc zdecydowanie nie ma żadnych podstaw aby spełniać ambicje polityczne niektórych osób którym marzy się zapisanie na kartach historii jako tych odpowiedzialnych za stworzenie Federacji Europejskiej.

Trudno, jeżeli mamy tak słabą pozycję polityczną, że ktoś może zadecydować o zabraniu tych pieniędzy ze środków które się nam należą to niech tak zrobi. Będę wtedy przekonany, że nie chcę aby chociaż złotówka z naszych podatków została przekazana na cele składki.

Ktoś nierozsądny zgodził się na zapis "pieniądze za praworządność". Tak ktoś wykonał taki błąd i powinien za to srogo zostać ukarany, tym kimś jest nasz premier który zdecydowanie za długo piastuje to stanowisko. Szczególnie, że jego wina jest tutaj doskonale udokumentowana.
Niemniej - pieniądze za praworządność nie oznaczają, że Polska ma akceptować każdy irracjonalny wyrok, a tym bardziej płacić jakiekolwiek pieniądze w sprawie, która uwaga nie jest nawet otwarta.
Nie wiem na ile orientujesz się w sytuacji ale rozprawa w tej sprawie była zaplanowana na 09/11/2021 i cały czas jest w toku więc orzeczenie z maja gwałci wszelkie przyjęte normy prawne które mówią o tym, że aby kogoś ukarać należy go osądzić.

Widziałeś na jakiej podstawie ukarano Polskę w sprawie Turowa? W celu zabezpieczenia środków na poczet przyszłej kary, a co gdy Polska jednak wygra rozprawę i kary nie będzie - wtedy KE zrządzi zwrot środków wraz z odsetkami od odsetek?

Zadam więc pytanie inaczej, chciałbyś pozbyć się swojego majątku zanim w ogóle zostaniesz osądzony pod pretekstem odebrania go Tobie na poczet przyszłej kary?
Proszę bardzo w tym momencie zbudowaliśmy totalitaryzm, a nikt zarówno Ty jak i Ja, oraz pewnie zdecydowana większość Polaków, Europejczyków i ludzi na całym świecie nie chce aby o jego życiu i bezpieczeństwie decydował przywódca państwa / związku totalitarnego.

Tyle. Nie musisz się ze mną zgadzać, nikt nie musi. Niemniej warto się zastanowić jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzemyślane skandowanie haseł które niosą na swoich ustach osoby pokroju Jaruzelskiego i Kiszczaka.

PS. Numer sprawy to C-121/21 na stronie europa.eu możesz sprawdzić wszystkie dokumenty i sam zbudować swój pogląd na w tej sprawie.
tomkooo odpowiada po_co
mysle, ze on pije do czego innego - w normalnym kraju ludzie by protestowali, dymisje jakies chociaz by sie przydala za zaniedbania ws. turowa.
nikt nie jest samobojca, ale we w miare normalnym kraju, jak ktos nie nadaje sie do rzadzenia krajem, zadluza, wydaje nie swoja kase, albo na skutek zaniedban i niekompetencji doprowadza
mysle, ze on pije do czego innego - w normalnym kraju ludzie by protestowali, dymisje jakies chociaz by sie przydala za zaniedbania ws. turowa.
nikt nie jest samobojca, ale we w miare normalnym kraju, jak ktos nie nadaje sie do rzadzenia krajem, zadluza, wydaje nie swoja kase, albo na skutek zaniedban i niekompetencji doprowadza do szkody na wielka skale to powienien juz dawno wyleciec.
ale nie u nas, u nas wmawiaja ludziom, ze przeciez to zachod sie na nas uwzial, mysmy chcieli dobrze.
miedzy "chceniem" a robieniem dobrze jest troche roznicy, szczegolnie jak rzadzi sie krajem.
nie bylo ani 1 dymisji za turow, ostroleke itp. itd. wydaje mi sie, ze dla tego kraju z taka klasa polityczna i z takimi wyborcami nie ma juz przyszlosci. przyszli gorsi partacze od PO i sobie rzadza rozdajac nie swoja kase na lewo i prawo, partacza wszystko - i co... i nic :)
kaczdzonjar
a my Polacy obciązymy tym głownego zdwociałego starca z Żoliborza, Matousza, Becie, Ziobre, Kamińskiego, a najlepiej będzie jak komornik wejdzie na wypłaty wszystkich Pisowców w Polsce - i spłacą swój dług wobe naszego i swojego kraju!
grzegorzkubik
Z tego co widać Polska wzięła pożyczkę od innego banku na Nowy Ład. Nam już UE nie jest do niczego potrzebna. Możemy nie wpłacać składki członkowskiej skoro nas tak traktują a w przyszłości Polexit wydaje się pewny i mogą nas najwyżej pocałować.
men24a
Od 6 lat pisałem że PiS wyprowadza nas z UE a mi niedowierzano.
Teraz będę pisał że jak wyjdziemy z unii to bankructwo kraju murowane. Pytanie też jaki rachunek nam unia wystawi, 50 czy 80 mld euro ? A suweren ciągle był przekonywany że więcej wpłacaliśmy do unii niż braliśmy, zdziwko będzie wielkie.

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki