REKLAMA

Bliski Wschód znów straszy. Kapitał ucieka do bezpiecznych przystani

2020-01-03 13:28
publikacja
2020-01-03 13:28
Bliski Wschód znów straszy. Kapitał ucieka do bezpiecznych przystani
Bliski Wschód znów straszy. Kapitał ucieka do bezpiecznych przystani
fot. IhirL / / Shutterstock

Zabójstwo irańskiego generała przywołało groźbę nowej wojny na roponośnym Bliskim Wschodzie. W rezultacie kapitał zaczął uciekać z rozgrzanych rynków akcji w kierunku tzw. bezpiecznych przystani.

Na rynkach wzrosło napięcie po tym, jak irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds, oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis, zginęli w czwartek późnym wieczorem na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie tego ataku.

Odpowiedź Iranu może wywołać nową wojnę na Bliskim Wschodzie, co w konsekwencji może ograniczyć dostawy ropy naftowej. Cena ropy Brent w piątek wczesnym popołudniem rosła o blisko 4%, osiągając najwyższy poziom od wrześniowego ataku na saudyjskie instalacje naftowe.  „Czarne złoto” wyceniane jest już niemal na 69 USD za baryłkę, o blisko 20% wyżej niż trzy miesiące temu.

Mocno w dół poszły giełdowe indeksy, bo ewentualny szok naftowy mógłby się okazać zabójczy dla delikatnej koniunktury gospodarczej na świecie. Do 13:00 niemiecki DAX zniżkował o 1,9%, włoski FTSE MIB tracił 1,3%, a hiszpański IBEX35 spadał o 1,1%. Mniejsze spadki notowały giełdy w Paryżu i Londynie. CAC40 tracił 0,7%, a londyński FTSE100 zniżkował o niespełna 0,5%.

Pod kreską zapowiada się też otwarcie piątkowej sesji w Nowym Jorku. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zniżkowały po 1,2-1,4% po tym, jak dzień wcześniej Wall Street odnotowała nowe rekordy wszech czasów.

Kapitał przegoniony z rynków akcji ucieka w stronę tradycyjnych „bezpiecznych przystani”. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich zniżkowały o przeszło 6 pb., do 1,81%. Kurs złota zwyżkował o 1,1%, osiągając poziom 1 548,25 USD za uncję trojańską, a wcześniej niemal wyrównując 6-letnie maksimum z września 2019. Na rynku walutowym umocniły się notowania franka szwajcarskiego i jena japońskiego.

Reperkusje wydarzeń z Iraku i Iranu dotarły także na polską giełdę. O 13:25 WIG20 zniżkował o 1,63%, schodząc do 2164,32 pkt. i w ten sposób wymazując czwartkowe wzrosty. Znacznie lepiej radziły sobie indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 tracił tylko 0,10%, a mWIG40 notował utratę 0,07%. Spokojnie było też na polskim rynku walutowym, gdzie kurs euro utrzymywał się w pobliżu 4,25 zł.

Kuczyński: Pomruki wojny

KK

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (7)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Co za pierdoły, złoto rośnie od miesiąca, a akcje są droższe niż dwa dni temu.
johny_kielbasiany
Niestety i tak ucichnie wszystko po 2 dniach to nie epoka wojen militarnych tylko handlowych ktore nic nie wnosza .Za dużo maja do stracenia interesy i kada dzis wazniejsze niz zycie jakiegos Kazika .
eresan
Irak, Afganistan, Libia, Syria, Jemen, Nigeria, Somalia, Gruzja, Ukraina
eresan
I tyle by było z celu inflacyjnego...
johny_kielbasiany
Wojna jest potrzeba by zatopic konflikt
sel
Rozumiem złoto ale dolar po tym co wyprawiają Jankesi ile mają długów ustały deficyt handlowy i jak chętnie blokują i rekwirują konta to teraz ostatnie bezpieczne miejsce
and-owc
Co ty na to ?, "A ja na to jak na lato" - piosenka. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Co złego to nie My.

Powiązane: Konflikt na Bliskim Wschodzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki