REKLAMA

Kapica: Ustawa nie zakazuje gry w pokera

2011-06-02 06:00
publikacja
2011-06-02 06:00
Kapica: Ustawa nie zakazuje gry w pokera
Kapica: Ustawa nie zakazuje gry w pokera
fot. MF / / MF
O konsekwencjach nowelizacji ustawy hazardowej, tym, co w postrzeganiu hazardu zmieniła afera hazardowa i jej skutkach dla przeciętnego Kowalskiego rozmawiamy z Jackiem Kapicą, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów.

Mateusz Szymański: Panie Ministrze, ustawa hazardowa została przyjęta przez Sejm. Budzi jednak duże kontrowersje, zarówno wśród biznesmenów działających w branży hazardowej jak i samych graczy. Jakie korzyści przynosi ta ustawa państwu i obywatelom?

Jacek Kapica: To co wzbudza najwięcej emocji, to jasno określone zasady organizacji gier w internecie, czyli to, co do tej pory nie było wyraźnie uregulowane. Przepisy ustawy formułują wprost zakaz organizacji gier w Internecie z wyjątkiem zakładów wzajemnych, dla których określono warunki ich organizacji. Istotne są również przepisy dające narzędzia do egzekucji prawa, czego w dotychczasowym stanie prawnym brakowało. Poza tymi przepisami ustawa zawiera w większości rozwiązania przeniesione z poprzedniego stanu prawnego oraz wprowadza liberalne zasady dotyczące organizowania małych loterii fantowych, z których środki są przeznaczane na cele charytatywne.

Dlaczego zakłady bukmacherskie uznano za legalne zakłady wzajemne, natomiast poker w najpopularniejszych odmianach trafił do jednego worka z ruletką i blackjackiem? Czy rząd opierał się na konkretnych ekspertyzach w tej sprawie?

Gra w pokera jest grą hazardową opartą na elemencie losowym (rozdaniu kart), co potwierdził wyrok sądu administracyjnego. Podobnie ta gra jest traktowana w wielu krajach. Jednocześnie ze względu na bezpośrednie uczestnictwo w grze oraz następujące w jej toku rozstrzygnięcie, gra w karty buduje uzależnienia w większym stopniu niż np. zakłady wzajemne, których wynik jest ogłaszany w określonym odstępie czasowym od ich zawarcia.

Poker został zalegalizowany wyłącznie w kasynach, w odmianie turniejowej. Dlaczego tylko tam? Argument o ochronie nieletnich do mnie nie przemawia. Z doświadczenia wiem, że dużo łatwiej osobie nieletniej kupić piwo niż zarejestrować się w internetowym serwisie pokerowym, a już na pewno wypłacić z niego pieniądze.

Przy grze w pokera na pieniądze, w którym gracze grają miedzy sobą, mogą oni mieć wpływ na przebieg gry poprzez umówienie się co do rozegrania partii pokera, a w konsekwencji może dochodzić do ustawionego przekazania pieniędzy w celu ich zalegalizowania przed organami podatkowymi. Zatem wyeliminowano taki proces gry, który mógłby pozwalać na wprowadzenie do puli wygranych środków pochodzących z nieujawnionych źródeł, które w przypadku odstąpienia od gry w dowolnym czasie, stanowiłyby walory z niej wyniesione. Dlatego też zaakceptowano jedynie uczestnictwo w turniejach rozgrywanych w kasynach gry, do których wejście jest rejestrowane, przebieg gry monitorowany, a w przypadku wygranej może być wydawane zaświadczenie o legalności pochodzenia pieniędzy.

Jaki wpływ na obecny kształt ustawy miała afera hazardowa?


Pozwoliła na całościowe uregulowanie hazardu w polskich przepisach. Zwróciła uwagę mediów, jako recenzenta działań organów państwa i polityków na toczące się prace oraz wpłynęła na zapewnienie transparentności przebiegu procesu legislacyjnego.Co z osobami, które hobbystycznie grają na pieniądze ze znajomymi, we własnych domach? Czy one również podlegają ustawie?

Zgodnie z ustawą, każdy kto organizuje gry hazardowe podlega jej regulacjom. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że organy państwa nie ingerują w mir domowy, chyba że uzyskają informację, że prawo jest łamane, a i wtedy muszą wystąpić istotne powody np. zorganizowana przestępczość, duża skala przestępstwa lub popełnienie przy tej okazji innego przestępstwa.

Czy nie obawia się Pan, że nowe prawo będzie martwe? Wiele osób nie przestanie grać przez internet, a pieniądze wypłaci na konto w innym kraju. Nie liczyłbym też na to, że zagraniczne serwisy udostępnią naszym służbom jakiekolwiek dane o graczach.

Zmianom legislacyjnym w tym zakresie towarzyszyła chęć jasnego uregulowania organizacji gier w sieci Internet i ograniczenia dostępu do gier nielegalnych w Internecie przy zaakceptowanych środkach egzekucyjnych. Żadne rozwiązania prawne, a zwłaszcza ograniczenia, nie wprowadzają stanu idealnego. Zawsze będzie grono osób, które będzie starało się łamać przepisy. To samo można powiedzieć o ograniczeniach prędkości i ograniczeniach przemytu. Jednak teraz te osoby, które nie będą chciały łamać przepisów, zarówno organizatorzy, jak i gracze, będą mogły działać legalnie prowadząc lub biorąc udział w zakładach wzajemnych w sieci internet.Spodziewam się, że w większości zagraniczne serwisy oferujące gry w języku polskim dostosują się do naszego prawa, bo w przeciwnym razie w Polsce zostanie wszczęte wobec nich postępowanie w sprawie o przestępstwo karne skarbowe. Taki efekt osiągnęliśmy w przypadku wprowadzenia jednoznacznego zakazu reklamy i sankcji karnych za jego naruszenie.

Pozwoliłem sobie poprosić pokerzystów, by również zadali kilka pytań od siebie. Jeden z nich zadał następujące pytanie:

Czy jeśli zostałaby przedstawiona opinia ekspercka ws możliwości opodatkowania pokera online w sposób realnie umożliwiający zwiększenie wpływów do budżetu państwa, to poker online w dalszym ciągu byłby uznawany za grę losową, bez możliwości legalnego istnienia w naszym kraju?

Uznanie jakiejkolwiek gry za losową nie może być uzależnione od wielkości ewentualnych wpływów do budżetu. Ograniczenia w organizacji i dostępie do gier hazardowych zostały wprowadzone ze względu na uwarunkowanie społeczne, a nie budżetowe.

Od razu dodam swoją propozycję - może wystarczy podatek przerzucić na gracza?


W przypadku turnieju gry pokera podatnikami są uczestnicy turnieju. Nie kwestia podatkowa jest tu rozstrzygająca dla uznania pokera za grę losową, ale właśnie występowanie elementu losowości w tej grze.

Inny pokerzysta pyta:


Czy Pana zdaniem restrykcje wprowadzone ustawą o grach hazardowych nie grożą wzrostem szarej strefy związanej z tymi grami?

Do czasu zmiany tej ustawy wszystko odbywało się w szarej strefie. Pomimo braku zezwolenia organizowano w Internecie na zagranicznych serwerach gry w języku polskim, zagraniczne firmy zarabiały na polskich graczach nie odprowadzając u nas jakichkolwiek podatków, a problemy graczy i osób uzależnionych pozostawały do rozwiązania po stronie polskiej. Na pewno szara strefa się nie zwiększy, tylko teraz ci co w niej uczestniczą muszą mieć świadomość, że łamią prawo, a służby kontrolne mają narzędzia, aby wszcząć przeciwko nim postępowanie karne.

I na koniec pytanie również od pokerzysty, tym razem nie "techniczne", ale bardziej ideowe:

Czy nie uważa Pan że zabranianie gry w pokera, który na dodatek nie polega tylko na szczęściu tak jak np totolotek, który jest legalny, nie jest ograniczeniem wolności Polaków? Dlaczego w państwie demokratycznym człowiek nie może wydawać swoich pieniędzy na takie rzeczy?

Polska, zgodnie z Konstytucją jest demokratycznym państwem prawnym. To znaczy, że prawo kształtują demokratycznie wybrane organy, władza działa na podstawie i w granicach prawa, a ograniczenia praw i wolności obywatelskich pochodzą wprost z ustaw. Za przyjęciem ustawy o grach hazardowych w takim kształcie opowiedział się prawie cały Sejm RP. Reglamentacja działalności z zakresu gier hazardowych podyktowana została celem nadrzędnym, jakim jest ochrona społeczeństwa przed negatywnymi skutkami hazardu. Podkreślić przy tym trzeba, że ustawa nie zabrania gry w pokera, a jedynie wprowadza zasady, na jakich dopuszcza się grę w pokera, w tym organizowanie turniejów pokera.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Mateusz Szymański, Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~ojojoj
głupio gadasz facet, powiedz wprost, że kasy szukacie gdzie się da... tyle, że moja jest już na zagranicznym koncie i pewnie wielu tak zrobi...
~ojojoj
kapica posłuchaj Bońka może zmądrzejesz i nie bedziesz farmazonów mówił, ludzie nie są głupi i widzą do czego ustawa prowadzi. POwodzenia przy najbliższych wyborach bo pewnie będzie bardzo potrzebne
skava
Ja też już na nich nie zagłosuję!!! Partia liberalna - nie ma co...
~myślący
Janusz Korwin Mikke ostrzegał przed tym od dawna - no ale na ,,oszołoma" się nie głosuje bo to głos ,,stracony" - za to oddając władze tego typu ludziom głosu sie nie marnuje ? Paranoja ? Co to za myślenie !
~Obserwator
Według mnie ta ustawa została przygotowana przez polskie lobby hazardowe, które zaczęło masowo tracić klientów i dochody w momencie gwałtownego rozwoju hazardu internetowego. Coraz wiecej ludzi ma dostęp do Interentu w domach i tam uprawia hazard.

Polskie firmy są kompletnie niekonkurencyjne w stosunku do zachodnich
Według mnie ta ustawa została przygotowana przez polskie lobby hazardowe, które zaczęło masowo tracić klientów i dochody w momencie gwałtownego rozwoju hazardu internetowego. Coraz wiecej ludzi ma dostęp do Interentu w domach i tam uprawia hazard.

Polskie firmy są kompletnie niekonkurencyjne w stosunku do zachodnich w tym zakresie. Na przykład nie ma profesjonalnych firm informatycznych, które by potrafiły przygotować stosowną platformę sprzetowo-programową.

Podajac przykład z innej branży to tak jakby zakazać sprzedaży Polsce niemieckich samochodów, ponieważ polskie sie nie sprzedają.

A odnośnie uzależnienia i tak zwanych skutków społecznych, to kazde szanujące sie kasyno, czy miejsce do gry w pokera na swojej witrynie umieszcza adresy do poradni dla uzależnionych oraz pozwala na zablokowanie swojego konta na dowolny okres. Istenieją na świecie również organizacje, które zajmuja sie sprawdzaniem czy nie mam naduzyc w rozdawaniu kart w kasynach interentowych.

Swoją drogą, czy przez to ze alkohol jest dostępny w kazdym sklepie to wszyscy jestesmy potencjalnymi alkoholikami.
~myślący
dokładnie tak - tak samo jak noże są w sklepach więc wszyscy jesteśmy potencjalnymi nożownikami

pretekst o trosce i bezpieczenstwie mozna w dowolnej formie i ilosci stosować do odbierania ludzi wolnosci bo ZAWSZE znajdą sie jednostki ktore błednie pojęcie wolnosci zrozumieją - i to dla rządzących pretekst by
dokładnie tak - tak samo jak noże są w sklepach więc wszyscy jesteśmy potencjalnymi nożownikami

pretekst o trosce i bezpieczenstwie mozna w dowolnej formie i ilosci stosować do odbierania ludzi wolnosci bo ZAWSZE znajdą sie jednostki ktore błednie pojęcie wolnosci zrozumieją - i to dla rządzących pretekst by WSZYSTKICH traktować jako potencjalnych bandytów, idiotów, przestępców, złodziei itd

na każdym kroku państwo ma nas za skonczonych kretynów którym trzeba wszystkiego zakazywać
~Edal
pocałuj się pan w cztery litery, ki ciul będzie grał te twoje turnieje gdzie ROI poprzez podatek nawet u najlepszego gracza nie będzie w long runie dodatnie.
~myślący
czego kontrolować nie mogą to robią jako nielegalne i problem z głowy


policyjne panstwo

a tak PiSem straszyli - a to jedna i ta sama banda
~ccc
Poprostu nasi politycy są k**** i tyle. Ciekawe kto to wymyślił, że jeżeli w grze rozdaje się karty to już jest to gra hazardowa ... śmieszne a np: brydż tam się kart nie rozdaje ? śmieszne ... nic tylko uciekać z tego państwa samych zakazów ...
~Pikuś
NIGDY WIECEJ NIE ZAGŁOSUJE NA PO!!!! nikt mi nie bedzie zabraniał wydawać swoich pieniędzy na to co chce

Powiązane: Afera hazardowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki