REKLAMA

Kampania NASK, Google i Demagoga przeciwko dezinformacji o uchodźcach z Ukrainy

2022-09-21 16:49
publikacja
2022-09-21 16:49

W mediach społecznościowych Polski, Czech i Słowacji trwa kampania przeciwko dezinformacji o ukraińskich uchodźcach, którą przygotowała należąca do Google spółka Jigsaw przy współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz stowarzyszeniem fact-checkingowym Demagog - pisze NASK.

Kampania NASK, Google i Demagoga przeciwko dezinformacji o uchodźcach z Ukrainy
Kampania NASK, Google i Demagoga przeciwko dezinformacji o uchodźcach z Ukrainy
/ Demagog

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wyjaśnia w komunikacie, że kampania opiera się na wynikach eksperymentów naukowców Cambridge University, które udowodniły przydatność tzw. pre-bunkingu w zwalczaniu dezinformacji. Zostały one opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science Advances".

"Pre-bunking to swego rodzaju szczepionka przeciwko szkodliwym treściom w internecie. Psychologowie z Cambridge udowodnili, że ludzie zapoznani ze sposobami manipulacji są potem odporniejsi na jej działanie. W trakcie jednego z eksperymentów pokazywali badanym 90-sekundowe filmy prezentujące różne techniki dezinformacji: emocjonalny język, niespójność argumentów, fałszywe wybory, szukanie kozłów ofiarnych i ataki ad hominem" - czytamy.

Według Jigsaw rozpoznawalność metod manipulacji zwiększyła się wśród uczestników badań średnio o 5 procent.

"W Polsce już po tygodniu filmy miały 3,2 mln wyświetleń. Można je obejrzeć w serwisie YouTube, który jest własnością Google, a także m.in. na Twitterze, Facebooku i TikToku" - wyjaśnia NASK.

Filmy są pokazywane w krajach, gdzie przebywa największa liczba uchodźców z Ukrainy, czyli w Polsce, w Czechach i na Słowacji. "W krajach tych występuje też duża podatność na fałszywe treści" - dodaje instytut.

"Filmy edukacyjne Jigsaw tłumaczą mechanizmy podstępnych narracji, które m.in. wzbudzają strach przed uchodźcami. Po zakończeniu kampanii zostanie zbadana jej skuteczność w walce z dezinformacją, która stała się w ostatnich czasach zjawiskiem światowym ze względu na kolejne kryzysy i masowe upowszechnienie się mediów społecznościowych" - podkreśla NASK.

Według kierownika działu przeciwdziałania dezinformacji NASK Mateusza Mrozka kampania jest wyjątkowa, ponieważ wykorzystuje wiedzę naukową, jest prowadzona przez globalne platformy społecznościowe i toczy się w krajach, które spotykają się z realnymi problemami wywoływanymi przez fałszywe przekazy szerzące się w cyberprzestrzeni.

"NASK prowadzi własne badania w tej dziedzinie i jest jednym z pionierów monitorowania i przeciwdziałania dezinformacji. Współpraca z Google przy tej akcji to szansa na zmniejszenie zagrożeń w infosferze i zwiększenie cyberbezpieczeństwa" - mówi Mrozek.(PAP)

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (61)

dodaj komentarz
anty12
Kraków kliny Twitter. Zobaczycie jak "goście" demolują mieszkanie. To jest ta nowa elita, jak mówił Gowin. I to jest dezinformacja. Wejdźcie na pap i inne pisowskie strony. Nie zobaczysz polskiej flagi.
broiniac
I co się okazało? JEDEN typ stracił pracę, źle się w życiu układało ostatnio, mieszkanie musiał opuścić, bo jest rządowe, nowego nie mógł znaleźć, kumulacja,stracił kontrolę i wybuchł.

Ale nie, "bunt Ukraińców", koniec świata i zwyrole. Gdzie ta banda? Gdzie?
ministerprawdy
Szczepionka na poglądy niczym szczepionka na covida. Spóźnili się troche bo mogli też szczepić poglądy przed podawaniem modyfikacji genetycznej mRNA
zoomek
Pytam w takim razie - prawda to że 2022 rokiem Bandery czy nie? Lokalnie tylko czy na całej UPAdlinie?
zoomek odpowiada jaszczura
Ale sprawdzałeś czy nie? To sprawdź.
emk6
I te fotki z szpitala z niedzielskim z flaga banderowców w tle. To też dezinformacja. Nawet nie dało rady znaleźć szpitala bez takich niespodzianek. Żałośni jesteście.
broiniac
Prawda. Dla nich UPA i Bandera to ludzie, którzy przelewali własną krew i oddawali życie za wolną i niepodległą Ukrainę.

Pamiętajmy tylko słuchając tych historii, że przez prawie pół wieku PRL zdążył nam swoje do łbów natłuc. Więc jak na wszystko -przez pryzmat.
zlomufka
Wpiszcze Kraków Kliny jak biedni uchodźy w liczbie kilkunastu zdemolowali lokalne mieszkalne zbudowane dla MATEK POLEK Z POLSKIMI DZIEĆMI.
jaszczura
była jednak prośba o niemnożenie wiarygodnych nicków

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki