REKLAMA

Kaczyński: Chcemy tak zmieniać gospodarkę, by młodzi ludzie zostawali w Polsce

2018-11-22 22:04
publikacja
2018-11-22 22:04

Chcemy tak zmieniać gospodarkę, by młodzi ludzie zostawali w Polsce i by widzieli tu szansę na budowanie nawet wielkiej fortuny; chcielibyśmy mieć swoich Gatesów - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie z miesięcznikiem "Forum Polskiej Gospodarki", dodatkiem "Gazety Polskiej Codziennie".

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Kaczyński w wywiadzie udzielonym dla listopadowego wydania dodatku "GPC" zapytany został m.in. o "przeszkody wewnętrzne" w rozwoju gospodarczym Polski, jakie "stoją na drodze do tego, byśmy nie gonili Zachodu, ale przed nim uciekali". "Najpierw trzeba dogonić. A to sprawa wielu lat" - ocenił prezes PiS.

"Mamy ciągle wielki zakres patologii, to skutki procesu, który narodził się w okresie upadku komunizmu i rozwinął się w okresie transformacji. To wielka przeszkoda" - zaznaczył. "Kolejna to wielka niewydolność państwa, którą staramy się wyleczyć" - dodał prezes PiS.

Ocenił również, że gdyby Polska niwelowała różnicę wobec Niemiec przeciętnie 2 proc. rocznie, to miałaby "szansę dogonić liderów w 20 lat".

Kaczyński na pytanie, czy podział na Polskę A i B nadal funkcjonuje, odpowiedział: "Prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju, która ma to zmienić". Jak wyjaśnił, wyrównanie tych różnić wymaga inwestycji, infrastruktury, podniesienia zasobu kulturalnego oraz kwalifikacji.

"My prowadzimy działania w tym kierunku, ale w trudnych warunkach" - zauważył Kaczyński. "Chodzi przede wszystkim o wyjazdy z mniejszych ośrodków ludzi o wysokich kwalifikacjach" - doprecyzował. Jego zdaniem, jest to szerszy problem, dotyczący całej Polski.

Na uwagę, że przedsiębiorczość wciąż kojarzona jest z szybkim zarobkiem, prezes PiS odparł, że "sugestia o szybkim zdobywaniu pieniędzy jest dziś nieaktualna". "Dziś ogromne znaczenie ma choćby informatyka. Młodzi Polacy odnoszą w tych dziedzinach ogromne sukcesy" - podkreślił.

W jego ocenie problemem jest jednak to, że młodzi specjaliści wyjeżdżają z kraju. "Chcemy tak zmieniać gospodarkę, by młodzi ludzie zostawali w Polsce i by widzieli tu szansę na budowanie nawet wielkiej fortuny. Chcielibyśmy mieć swoich Gatesów" - podkreślił. Zaznaczył też, że wymaga to "społecznego porozumienia i konsolidacji".

Według Kaczyńskiego obecnie skłonność do inwestowania, zwłaszcza w innowacje, jest niewysoka. "Od lat głoszę, że nowe pokolenie powinno tworzyć nową falę polskiego kapitalizmu opartego na kwalifikacjach" - powiedział.

Zdaniem prezesa PiS współcześnie w Polsce nie brak ludzi z kwalifikacjami, ale "przeszkadza jednak deficyt odwagi do brania spraw we własne ręce". "Wierzę, że wśród nas jest wielu polskich Gatesów, naszą rolą jest zatrzymanie ich w kraju" - podkreślił. Dodał, że problemem jest "brak narodowej spójności, niszczonej przez środowiska, które mają olbrzymie wpływy medialne i konsekwentnie tę spójność niszczą".

Dopytywany, jak zmienić te tendencje wśród młodych i zdolnych, prezes PiS ocenił, że to powoli zaczyna się zmieniać. "Patriotyzm się odradza, co pokazuje choćby fakt, że dziś rządzimy" - zaznaczył.(PAP)

agzi/tgo/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (53)

dodaj komentarz
search
zaraz trole PIS beda negowac kazda opinie i sugerowac ze w Polsce jest Gatsow tyle o ilu mowi prezes. Oczywiscie I sort to kupuje a dzis w TVP dowiemy sie ze Polska jest najbardziej inowacyjna i ze dawno przegonilismy dolne krzemowa.
search
Wszystkie dzieci PIS zdolne, wyksztalcone, znajace jezyki, korporacje zachodnie zabiegaja to tacy mali Gats a ksiezniczka pisu ma az trojke malych geniuszy z kazdym innym oczywiscie by bylo po katolicku. Choc pewnie nie jeden z kolka torunskiego postawiol by na gatse bylego pomocnika aptekarza co robi i rozwija skrzydla i jeszcze Wszystkie dzieci PIS zdolne, wyksztalcone, znajace jezyki, korporacje zachodnie zabiegaja to tacy mali Gats a ksiezniczka pisu ma az trojke malych geniuszy z kazdym innym oczywiscie by bylo po katolicku. Choc pewnie nie jeden z kolka torunskiego postawiol by na gatse bylego pomocnika aptekarza co robi i rozwija skrzydla i jeszcze swiat o nim uslyszy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nostsherlock
Nie będzie Gates'ów bo jest za dużo Morawieckich
h-b
Chyba raczej za dużo chytrych pseudo Gateeesów....
h-b
Mamy największy z nich to ponad 1 bilionowy 100 Miliardowy ,,Dług Gateees" cały czas rosnący ! ! ! Żal na Maxa
h-b
Ps.Sam roczny jego odsetek do Spłaty społecznej co roku wynosi już 51 Miliardów złotych !!! cichy nie wygodny od lat ,ale jest i cały czas rośnie w siłę --- Największy z wielkich ,,Dług Gatteees" ---- do spłaty na karku od noworodka do staruszka - niestety nie ma kim-czym się tu od wielu od chwalić !.
prs
Pamietam Pana Kluske (Optimus w owym czasie mial szanse moze dorownac Microsoftowi, moze nawet przeskoczyc, lub przynajmniej rzadzic, lekko liczac, w calym bloku wschodnim europy) i jego podniecenie z radosci spotkania samego Billa Gatesa... Kluska nie przypuszczal ze spotkanie to jest jakby spotkaniem gospodarczego szpiega z biznesmanem Pamietam Pana Kluske (Optimus w owym czasie mial szanse moze dorownac Microsoftowi, moze nawet przeskoczyc, lub przynajmniej rzadzic, lekko liczac, w calym bloku wschodnim europy) i jego podniecenie z radosci spotkania samego Billa Gatesa... Kluska nie przypuszczal ze spotkanie to jest jakby spotkaniem gospodarczego szpiega z biznesmanem ktory sam(!) opowiada wszystko na temat wlasnego sukcesu a co moze byc lada moment wykorzystane przeciwko niemu... Kaczynski ma racje mowiac "wielu polskich Gatesow" choc warto pamietac, podczas przyplywu sukcesu, wody sodowej, by mimo wszystko, chocby niewiadomo co, lub kto, w trakcie gry wszystkich kart nie odkrywac.
My Polacy, nie jestesmy w niczym gorsi od reszty swiata tylko, nie wszyscy z nas sa tego swiadomi...
lightning_network
Kluska został załatwiony do tego stopnia przez służby specjalne (bardzo pilnujące, by nikt spoza Układu za bardzo nie wyrósł) - że aż zatęsknił za spokojną robotą, za wypasaniem owiec...

taki drobiazg brakujący w tej historii... gdyby nie to - Onet byłby dziś polskim portalem, a nie niemieckim...
prs odpowiada lightning_network
Nie wiem czy zatesknil, wydaje mi sie zdawal sobie sprawe ze drugi raz taki interes nie wyjdzie, do tego wspomniane sluzby specjalne nagrywajace wszystko i wszystkich, skorumpowani urzednicy, politycy, mloda narazona na naduzycia demokracja, post-komuna, niemieckie pieniadze itd, dlatego pisze by przyszli przedsiebiorcy byli bardzo Nie wiem czy zatesknil, wydaje mi sie zdawal sobie sprawe ze drugi raz taki interes nie wyjdzie, do tego wspomniane sluzby specjalne nagrywajace wszystko i wszystkich, skorumpowani urzednicy, politycy, mloda narazona na naduzycia demokracja, post-komuna, niemieckie pieniadze itd, dlatego pisze by przyszli przedsiebiorcy byli bardzo ostrozni.. Byly wlasciciel Optimusa nadal jest jednym ze 100 najbogatszych Polakow a skrocona nazwa Onet to oczywiscie, stary pomysl Kluski czyli niegdys Optimus Net czyli wewnętrzna sieć intranetowa Optimusa..
To wielka szkoda ze nie mamy takiej firmy, jak widac, niestety ktos sie do tego dobrze przyczynil..

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki