REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

KHNP złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

2022-04-21 09:47
publikacja
2022-04-21 09:47
KHNP złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce
KHNP złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce
/ EnBW

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) złoży w czwartek ofertę budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - poinformował Bloomberg. Oświadczenie zostało rozesłane przez spółkę mailem.

"Przedstawiciel Korea Hydro spotka się z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aby porozmawiać o bezpieczeństwie, ekonomice i konkurencyjności koreańskich reaktorów" - doniosła agencja.

Polska planuje uruchomić swój pierwszy reaktor jądrowy w 2033 r. i zakończyć budowę 6 bloków do 2043 r. w ramach planu polityki energetycznej do 2040 r. - twierdzi Bloomberg.

Propozycja, która ma zostać przedstawiona w czwartek była zapowiadana jeszcze w listopadzie ub.r. W jesiennym oświadczeniu napisano, że "przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy". Informowano wówczas, że koreańska firma planuje zaproponowanie Polsce "modelu reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania IAEA (International Atomic Energy Agency) i WENRA (Western European Nuclear Regulators Association)".

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. W budowie lub eksploatacji jest obecnie 10 bloków z APR1400. Pierwszy - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. APR1400 działa też w bloku Shin-Kori 4, a w Korei Płd. w budowie są dalsze cztery - Shin-Kori 5 i 6, oraz Shin-Hanul 1 i 2. W Shin-Hanul 1 zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Zgodnie z PPEJ (Polski Program Energetyki Jądrowej) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (7)

dodaj komentarz
najmadrzejszy
Logika jest prosta....reaktor to bron nuklearna w reku potencjalnego agresora. Poczytajcie o Poleskim Rezerwacie Radiacyjnym, ogromnym terenie wokol Czernobyla skażonym na wieki...a wlasciwe na dziesiatki wieków
chenoch
Ponad 30 lat temu zniszczono prawie gotową elektrownię jądrową w Żarnowcu. Miała być to pierwsza z kilku elektrowni. Na potrzeby tego programu wybudowano przemysł który był w stanie wyprodukować większość komponentów, wyszkolono kadry etc. Wszystko zniszczyli politycy (UW, KLD - dziś PO i PiS). Teraz ogłasza się sukces - 50 lat po Ponad 30 lat temu zniszczono prawie gotową elektrownię jądrową w Żarnowcu. Miała być to pierwsza z kilku elektrowni. Na potrzeby tego programu wybudowano przemysł który był w stanie wyprodukować większość komponentów, wyszkolono kadry etc. Wszystko zniszczyli politycy (UW, KLD - dziś PO i PiS). Teraz ogłasza się sukces - 50 lat po zniszczeniu prawie gotowej elektrowni zagraniczna firma wystawi swoją.
dididif
Dwadzieścia lat temu pisali, że budują elektrownię atomową i że sam prezes "zarabia" 130 tys PLN/miesiąc.
Tyle wyczytałem dwadzieścia lat temu.
darius19
"samsza" etatowy od Putina. Mam alergie na trolle. Ostatnio mocno zmienili narracje. Duzo mniej prymitywna. Tutaj - zatroskanie Polska energetyka. Ale ze Putin to zbrodniarz - nie napisza.
samsza odpowiada darius19
Pilnujesz, żeby nikt nie krytykował polityków Niemiec i Francji, "szrederopodobnych ludzi", bo z takimi przyjaciółmi Putin da radę przetrwać. Sprułeś się chłopie.
innowierca
ile to juz lat sie ciagnie ta telenowela z atomem w Polsce (ze 20 albo lepiej) Ale wstyd.Wszystkie rzady nieudaczne przez ostatnie 20 lat. Dalej nie pamietam.
Elektrownia atomowa to od minimum 5 lat powinna dzialac w Polsce. Druga byc w polowie drogi do ukonczenia przynajmniej.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki