REKLAMA

KGHM znów robi wielkie odpisy. Ponad 5 mld zł

2017-02-14 17:17
publikacja
2017-02-14 17:17

[Aktualizacja 15.02, godz. 9:03] KGHM zakończył testy na utratę wartości aktywów. Wykazały one zasadność dokonania kolejnego gigantycznego odpisu. Suma ponownie przekroczy 5 mld zł. Na otwarciu środowej sesji akcje KGHM tracą ponad 1 proc.

fot. KGHM /

- W odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego KGHM Polska Miedź S.A. za rok obrotowy zakończony 31  grudnia 2016 r. przeprowadzone testy wskazały na zasadność ujęcia odpisu w kwocie 5 869,8 mln zł - czytamy w raporcie spółki. Na poziomie skonsolidowanym (po uwzględnieniu efektu podatkowego) wielkość odpisu ma sięgnąć 1 241,8 mln dolarów, czyli 5 190,0 mln zł (kurs z końca 2016 roku). Na sumę tę złożył się następujące odpisy:

1. odpis w kwocie 1 036,3 mln dolarów (4 331,0 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości pożyczki udzielonej Sierra Gorda SCM; 

2. odpis w kwocie 45,1 mln dolarów (188,7 mln ) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Robinson;

3. odpis w kwocie 61,3 mln dolarów (256,3 mln ) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury;

4. odpis w kwocie 99,1 mln dolarów (414,4 mln )  z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów KGHM Ajax.

- Przedstawione powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów zostaną przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2016 r., których publikacja jest planowana na 16 marca 2017 r.- dodano. Warto także pamiętać, że odpisy mają charakter niepieniężny i pozostają bez wpływu na sytuację płynnościową spółki. Szerzej o przyczynach i skutkach tego typu operacji można przeczytać w artykule "Magia miliardowych odpisów - czym są i jak się je wylicza".

Przypomnijmy, że rok temu KGHM również dokonał podobnych odpisów. Także wtedy łączna kwota przekorczyła 5 mld zł. Wówczas uzasadniano je zmianą prognozowanej ceny miedzi w latach 2017-2020. W konsekwencji KGHM zanotował w 2015 roku rekordową stratę netto, która sięgnęła 5,01 mld zł.

Nie tylko miedź

Teraz także miedź gra ważną rolę, KGHM zrewidował bowiem prognozy dotyczące ceny tego surowca. - W latach kolejnych prognoza jest ustalona w oparciu o długoterminową cenę metalu na poziomie 6 614 USD/t (3,00 USD/lb). Dla porównania, dla celów przeprowadzenia testu na utratę wartości na 31 grudnia 2015 r., długoterminowa cena miedzi została przyjęta na poziomie 7 075 USD/t (3,21 USD/lb) - czytamy w objaśnieniu do wyniku analizy.

To jednak nie był jedyny czynnik. Spółka zweryfikowała także założenia techniczno-ekonomiczne w zakresie długości życia kopalni, wolumenów produkcji, zasobności złóż, kosztów operacyjnych oraz nakładów inwestycyjnych. Także ten zabieg odcisnął spore piętno na na wycenie aktywów spółki.

I tak o 16 lat skrócono np. okres życia kopalni Sierra Gorda. Jednocześnie obcięto przewidywaną produkcję o 60%. Podobny zabieg spotkał kopalnię Robinson. Jedynie niewielkich korekt dokonano w założeniach dotyczących projektów Ajax i Sudbury.

Sierra Gorda - nowe parametry

Nowe założenia techniczno-ekonomiczne dla kopalni Sierra Gorda
Założenia dla testu na 31 grudnia 2016 r Założenia dla testu na 31 grudnia 2015 r.
Długość życia kopalni (lata) 24 40
Produkcja miedzi w okresie życia kopalni (tys. t) 4 352 10 750
Średnia marża operacyjna 36% 42%
Nakłady kapitałowe do poniesienia w okresie życia kopalni (mln USD) 2 004 5 623
Źródło: ESPI

Jak podaje spółka kluczowe czynniki determinujące różnice pomiędzy aktualnymi a dotychczasowymi założeniami, w szczególności produkcyjnymi jak i długości życia kopalni, dotyczą przede wszystkim:

a) nieuwzględnienia w przedstawionych założeniach produkcyjnych zagospodarowania i produkcji metali ze złoża Pampa Lina szacowanej na ok. 4 853 tys. ton; dla potrzeb przeprowadzenia testu na 31 grudnia 2016 r. wycenę złoża Pampa Lina przyjęto w oparciu o analizę wartości w porównywalnych transakcjach rynkowych; wycena ta, podobnie jak wartość przyjęta dla tego złoża na 31 grudnia 2015 r., stanowiła marginalną część wartości kopalni Sierra Gorda;

b)  nieuwzględnienia w aktualnych założeniach II fazy rozwoju kopalni; biorąc pod uwagę aktualne założenia makroekonomiczne ceny molibdenu i miedzi oraz bieżący poziom efektywności operacyjnej Sierra Gorda nie zakłada się obecnie rozpoczęcia realizacji II fazy projektu;

c) przeprowadzonej w 2016 roku niezależnej weryfikacji techniczno-ekonomicznej kopalni przy zaktualizowanych ścieżkach cenowych z uwzględnieniem zaktualizowanych założeń kosztowych oraz parametrów technicznych zakładu przeróbczego.

Robinson - nowe parametry

Nowe założenia techniczno-ekonomiczne dla kopalni Robinson
Założenia dla testu na 31 grudnia 2016 r Założenia dla testu na 31 grudnia 2015 r.
Długość życia kopalni (lata) 6 11
Produkcja miedzi w okresie życia kopalni (tys. t) 257 531
Średnia marża operacyjna 30% 34%
Nakłady kapitałowe do poniesienia w okresie życia kopalni (mln USD) 316 805
Źródło: ESPI

Kluczowe czynniki determinujące przedmiotową modyfikację założeń prognostycznych dla okresu życia kopalni Robinson są związane ze zmianą projekcji cenowych dla miedzi, wspartą przeprowadzoną w 2016 roku niezależną weryfikacją założeń techniczno-ekonomicznych planów eksploatacyjnych kopalni. Zakładała ona optymalizację poziomu nakładów kapitałowych kopalni oraz wybór najbardziej korzystnego scenariusza rozwoju kopalni pod względem wartości przyszłych przepływów pieniężnych.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~PISSOCJALIZM
TAKIE SĄ I TAKIE BĘDĄ ZAWSZE EFEKTY ZARZĄDZANIA SPÓŁKAMI PRZEZ PARTIE POLITYCZNE. PAŃSTWO NIE POWINNO SIĘ ZAJMOWAĆ ROBIENIEM BIZNESU TYLKO USTALANIEM REGUŁ DZIAŁANIA NA RYNKU. WSZYSTKO NALEŻY SPRYWATYZOWAĆ, W PRZECIWNYM WYPADKU NADAL BĘDZIEMY PŁACILI W RACHUNKACH ZA PRĄD DOTACJE DO GÓRNICTWA I FINANSOWALI Z PIENIĘDZY TAKIE SĄ I TAKIE BĘDĄ ZAWSZE EFEKTY ZARZĄDZANIA SPÓŁKAMI PRZEZ PARTIE POLITYCZNE. PAŃSTWO NIE POWINNO SIĘ ZAJMOWAĆ ROBIENIEM BIZNESU TYLKO USTALANIEM REGUŁ DZIAŁANIA NA RYNKU. WSZYSTKO NALEŻY SPRYWATYZOWAĆ, W PRZECIWNYM WYPADKU NADAL BĘDZIEMY PŁACILI W RACHUNKACH ZA PRĄD DOTACJE DO GÓRNICTWA I FINANSOWALI Z PIENIĘDZY PUBLICZNYCH OGROMNE NIEEFETKYWNE INWESTYCJE. TAK SIĘ SKŁADA, ŻE SOCJALIZM SIĘ NIE SPRAWDZIŁ I PIS UDAJE, ŻE O TYM NIE WIE, BO JEST TO KORZYSTNE DLA DZIAŁACZY PARTYJNYCH, KTÓRZY SIĘ MOGĄ ŁATWO DOROBIĆ. TRACI NA TYM MAJĄTEK PAŃSTWA I POLACY !!!
~ppłk
Miedź w górę, dolar w górę a ci ciągle odpisy robią. Po ile oni kupili te zagraniczne kopalnie?
~sm0
Polityka rządów Tuska pokazuje swoje oblicze.
~kl
Czy to są te doskonałe wyniki świetnych kadr z PO?
~ppłk
Ciekawe czy ktoś z poprzedniego zarządu odpowie za te "inwestycje" zagraniczne.
A trzeba dodać, że kupowali przy niższym USD. Jakby to były trafione wyceny i dobre inwestycje, to byłyby zyski na aktywach z samego wzrostu kursu. A tak są odpisy przy dolarze ponad 4 zł. Tym bardziej boli.
~dudo
Nic dobrego nie widze w przyszlosci ceny miedzi rosna na sile podbijane przez spekulacje a nie przez rzeczywiste potrzeby.Szacunkowo na skladach jest ok 500 tys miedzi czyli wiecej chyba niz kghm wytwarza.Miedz w przeciwienstwie do ropy naftowej nie spala sie tylko raz wytworzona jjest zawsze odzyskiwana.Pozatym skupy surowcow niewiele Nic dobrego nie widze w przyszlosci ceny miedzi rosna na sile podbijane przez spekulacje a nie przez rzeczywiste potrzeby.Szacunkowo na skladach jest ok 500 tys miedzi czyli wiecej chyba niz kghm wytwarza.Miedz w przeciwienstwie do ropy naftowej nie spala sie tylko raz wytworzona jjest zawsze odzyskiwana.Pozatym skupy surowcow niewiele reaguja na te duze skoki cen czyli chyba nie wzroslo zapotrzebowanie na nia.
~MrBean
To żadne pocieszenie, że aktualny odpis ma charakter niepieniężny, zwyczajnie przepłacono za tą inwestycję i to strasznie, jak widać są to zmarnowane mld pln, aby w prosty sposób to zobrazować to np. m2 mieszkania we Wrocławiu kosztuje 6 kpln, a zapłacono za niego 12 kpln, aby wycena była godzina i realna rynkowa to To żadne pocieszenie, że aktualny odpis ma charakter niepieniężny, zwyczajnie przepłacono za tą inwestycję i to strasznie, jak widać są to zmarnowane mld pln, aby w prosty sposób to zobrazować to np. m2 mieszkania we Wrocławiu kosztuje 6 kpln, a zapłacono za niego 12 kpln, aby wycena była godzina i realna rynkowa to trzeba zrobić odpis w kwocie 6 kpln, niestety te pieniądze zapłacone na starcie są nie do odzyskania, widać, że założenia przyjęte na początku nie mają pokrycia w rzeczywistości. Kto odpowie za zmarnowane takiej ilości pieniędzy?
~nałożnicaRysia
a wiesz gdzie podziała się różnica w cenie?
~fox
Bo te zakupy za granicami, kiedy KGHM traci dostęp do gigantycznych złóż pod nosem w Polsce, to nic innego, jak tylko wyprowadzanie kasy z firmy.
Tam powinien siedzieć sztab prokuratorów, ćwierć policji do przestępstw gospodarczych i połowa cba i 1/3 ABW.
A SWW i SKW jako priorytet powinny zająć się sprawdzaniem
Bo te zakupy za granicami, kiedy KGHM traci dostęp do gigantycznych złóż pod nosem w Polsce, to nic innego, jak tylko wyprowadzanie kasy z firmy.
Tam powinien siedzieć sztab prokuratorów, ćwierć policji do przestępstw gospodarczych i połowa cba i 1/3 ABW.
A SWW i SKW jako priorytet powinny zająć się sprawdzaniem sprawy.

Przypomnę, że nieco wcześniej podobną inwestycję poczyniono w Afryce.
Ciekawe jest też, że zakupów dokonano idealnie przed załamaniem cen miedzi.
A teraz odpisy na koszt akcjonariuszy.
~OGIEŃ
W POLSCE nikt , nigdy nie odpowiadał za zmarnowany szmal . Tak będzie i tym razem .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki